Extradom domy
5
(1)

Projekty domów tanich – działka ma znaczenie

Pierwsze oszczędności dotyczą samej działki – warto wybierać plac zlokalizowany na równym terenie, gdzie nie będzie trzeba profilować terenu. Nietypowy kształt działki również może wymagać niestandardowego projektu, dlatego w ramach możliwości warto nabyć działkę w kształcie kwadratu lub prostokąta. Co jeszcze składa się na projekty domów tanich?

Ogromne znaczenie ma wybór projektu domu, który przekłada się na finalny koszt budowy. Warto zatem sięgać po gotowe projekty domu – są one znacznie korzystniejsze cenowo, wahają się one w okolicach 2-4 tysięcy złotych, w zależności od projektu. Wykonują je doświadczeni projektanci i gotowe projekty mają pełną dokumentację, która jest niezbędna do uzyskania pozwolenia na budowę. Gotowe projekty domów wymagają adaptacji niezbędnej do uzyskania pozwolenia na budowę. Koszt podstawowego dostosowywania pod działkę może wynosić 1200-2600 zł.

Projekty domów tanich – w poszukiwaniu oszczędności

Sporą oszczędnością będzie również wybór projektu z maksymalnie prostą bryłą, o płaskim lub dwuspadowym dachu. Tanie domy zazwyczaj nie mają w planie piwnicy, która znacząco podnosi koszty budowy. Zamiast tego na parterze znajdują się pomieszczenia gospodarcze pełniące jej funkcje. Osadzone są one po północnej stronie, gdyż nie potrzebują one wiele światła. Aby nie uciekało z nich ciepło, muszą również zostać odpowiednio zaizolowane.

Prostota objawia się również brakiem balkonów i załamań, które sprzyjają utracie ciepła. Niskie rachunki za ogrzewanie są wynikiem przede wszystkim dobrej izolacji budynku, która dopasowana jest do rodzaju przegrody. Zaleca się, by grubość izolacji wynosiła w podłodze na gruncie 15 cm, na ścianach zewnętrznych 20 cm, a dachu 30 cm. Na cenę będzie przekładać się również stolarka okienna – wielkość i szerokość okien może okazać się niestandardowa, przez co profile będą musiały zostać wykonane na indywidualne zlecenie.

Oszczędne planowanie

Projekty domów tanich mają zazwyczaj średni metraż, który można łatwo zagospodarować. Oszczędności płynące z ograniczonej przestrzeni widoczne są nie tylko na etapie budowy, ale również w codziennej eksploatacji. Na przykład w jednym miejscu lokuje się pomieszczenia, które nie wymagają ogrzewania, jak garaż, pomieszczenia gospodarcze czy kotłownia.

Dom z bali

Garaż w projekcie taniego domu

Garaż mieszczący się w bryle budynku jest zdecydowanie lepszym pomysłem przy ograniczonym budżecie. Mniej zużytego materiału niż w przypadku stawiania wolnostojącego garażu, przekłada się na poniesione koszty. Jeśli jednak nie jesteśmy zainteresowani garażem, warto postawić na wiatę samochodową, która jest najtańszą i najprostszą opcją w razie, gdyby w przyszłości na podjeździe pojawiło się auto domowników lub gości.

Partner publikacji: Projekty domów – Extradom.pl

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 1

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here