Kawalerka podzielona na strefy
5
(1)

Kawalerka jest małym mieszkaniem, które składa się z jednego pokoju pełniącego funkcję zarówno salonu z aneksem kuchennym oraz sypialni. Jest to dobre miejsce dla singla lub młodego małżeństwa. Mały metraż może być wystarczający dla dwojga, lecz co zrobić, gdy na świecie pojawi się dziecko? Nie każdy może pozwolić sobie w takim momencie na zmianę mieszkania na większe. Przystosowanie mieszkania do wspólnego życia z maluchem bywa wyzwaniem. Istnieją jednak metody, by na niewielkiej przestrzeni wydzielić miejsce dla dziecka i rodziców, tak by wszyscy domownicy czuli się wygodnie, a zaaranżowana przestrzeń była bezpieczna dla nowego mieszkańca. 

Jak wydzielić sypialnie w małej kawalerce?

Mieszkając w kawalerce domownicy na niewielkiej powierzchni muszą zagospodarować miejsce na wszystkie swoje najpotrzebniejsze rzeczy. Pomimo metrażu kawalerki warto zadbać o wydzielenie oddzielnego miejsca do spania. Pozwoli to zadbać nie tylko o jakość odpoczynku, ale również dzięki takiemu podziałowi możemy odgrodzić niekiedy panujący chaos w sypialni od części dziennej, gdy np. odwiedzą nas goście. Taka przestrzeń nie musi zajmować wiele miejsca. Wystarczy wydzielić miejsce na łóżko i niewielki stolik nocny. Daje to większe poczucie intymności i wpływa korzystnie na higienę snu. 

Kawalerka z wydzieloną strefą prywatną za pomocą cienkiej ścianki działowej
Kawalerka z wydzieloną strefą prywatną za pomocą cienkiej ścianki działowej

Jeżeli jesteśmy na etapie aranżacji mieszkania warto już w tym momencie przemyśleć, czy chcemy mieć taką przestrzeń. Można wówczas oddzielić łóżko od reszty mieszkania z pomocą ścianki. Innym wariantem jest wydzielenie przestrzeni za pomocą regału, czy dużej szafy. Jest to bardziej podział symboliczny, ale z pewnością daje poczucie większej prywatności. Jako wyodrębnienie sypialni dobrze sprawdzają się również zasłony. W ich przypadku to zamontowany karnisz wyznacza strefę nocną. W momencie, gdy na świecie pojawi się dziecko tak wydzielona sypialnia może okazać się bardzo dobrym rozwiązaniem.

Jak urządzić wspólny pokój z dzieckiem?

Pojawienie się na świecie malucha z pewnością zmienia życie rodziców. Związane jest to również z aranżacją przestrzeni w mieszkaniu. Jedni rodzice przygotowują wspólną przestrzeń dla siebie i dziecka ze względu na to, że chcą je mieć przy sobie. Inni zaś muszą wydzielić przestrzeń dla dziecka we wspólnym pokoju, ponieważ na inne rozwiązanie nie pozwala metraż mieszkania. Niezależnie od wieku dziecka należy zadbać o komfort zarówno rodziców, jak i dziecka. Wspólna przestrzeń powinna być także bezpieczna. 

  Ceramiczne płytki drewnopodobne - do łazienki i nie tylko

Jeżeli rodzice mieszkają w małej kawalerce warto skorzystać z opcji wydzielenia przestrzeni sypialnianej np. poprzez wspomniane prędzej postawienie regału. Pozwala to nie tylko na stworzenie oddzielnej strefy dla rodziców. Dzieci w początkowym okresie życia bardzo dużo śpią taka przestrzeń z pewnością będzie przydatna w takich momentach. Niemowlak będzie miał bowiem spokojny kąt do snu, a rodzice będą mogli w komfortowy sposób spędzać czas razem, podejmować gości, czy wykonywać codzienne domowe obowiązki. Z czasem, gdy dziecko rośnie trzeba zwrócić uwagę na to, by miało ono miejsce do zabawy, a także zadbać o przechowywanie zabawek.

Kawalerka podzielona na strefy
Kawalerka podzielona na strefy

Jak ustawić łóżeczko w kawalerce?

Łóżeczko dla niemowlaka to podstawowy mebel, który powinien znaleźć się w mieszkaniu, kiedy pojawi się dziecko. To właśnie tu maluch spędza najwięcej czasu w początkowym okresie swojego życia. Na rynku dostępne są łóżeczka, które doskonale sprawdzą się, jeśli rodzina mieszka w kawalerce. Dobrym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na łóżeczko wyposażone w szufladę pozwalającą na przechowywanie najpotrzebniejszych rzeczy w zasięgu ręki. Dodatkowym atutem jest możliwość zainstalowania przewijaka na ramie łóżeczka. Oszczędza to mnóstwo miejsca w mieszkaniu. 

Najczęściej rodzice chcą mieć dziecko blisko siebie decydują się oni wówczas na ustawienie łóżeczka jak najbliżej ich łóżka, w którym śpią. Warto usytuować je z daleka od okna w miejscu, gdzie nie będzie przeciągu, tak by nie narażać go na niepotrzebne infekcje. Taki mebel ustawiony krótszym bokiem do ściany pozwala na łatwy dostęp, ułatwiając codzienną opiekę nad dzieckiem.

Jeżeli rodzice zdecydowali się na wydzielenie części sypialnej w kawalerce np. szafą najlepiej ustawić łóżeczko właśnie w tej strefie. Będzie to na pewno wpływało korzystnie na jego wypoczynek, a także pozwoli oddzielić niekiedy panujący chaos związany np. z przewijaniem malucha od strefy dziennej. Takie rozwiązanie z pewnością wpłynie korzystnie na komfort nie tylko niemowlaka, ale i rodziców.

  Jakie meble pasują w nowoczesnych wnętrzach?

Wiele mam na początku karmi dziecko piersią. Wydzielenie sypialni w kawalerce pozwala stworzyć intymny kąt, w którym mama i dziecko będą mogli mieć chwilę dla siebie, nawet gdy w mieszkaniu obecni będą inne osoby lub członkowie rodziny będą potrzebowali chwili dla siebie. Wybierając łóżeczko dla dziecka warto wybrać takie, które będzie służyło mu trochę dłużej, niż jedynie w okresie niemowlęcym.

Jak urządzić kącik dla niemowlaka w kawalerce?

Aby urządzić kącik dla niemowlaka nie potrzeba dużo miejsca. Z sukcesem można zaaranżować przestrzeń nawet w małej kawalerce. Podstawą jest oczywiście łóżeczko. Jeżeli jest to możliwe warto znaleźć miejsce również na małą komodę, która będzie pełniła funkcję przechowywania ubranek niemowlaka. Pozwoli znaleźć też miejsce dla potrzebnych rzeczy, takich jak np. pieluszki czy kremy.

Mnogość dostępnych na rynku mebli pozwala na dopasowanie stylu i kolorystyki łóżeczka, tak by współgrało z innymi elementami wyposażenia mieszkania. Warto pamiętać, by poza wyglądem były one praktyczne i bezpieczne w użytkowaniu. Pozwala to stworzyć spójną i funkcjonalną przestrzeń. 

Kącik dla dziecka wydzielony kolorem
Kącik dla dziecka wydzielony kolorem

Młodzi rodzice decydują się niekiedy na wydzielenie przestrzeni dla dziecka za pomocą kolorów. Takie rozwiązanie nie tylko dobrze prezentuje się w mieszkaniu, ale również dobrze wpływa na rozwój malucha. Kolory powinny być stonowane, tak aby korzystnie wpływały na wypoczynek i sen dziecka. Rodzice powinni również zwrócić uwagę na to, by dziecięce dekoracje nie zdominowały mieszkania i nie były sprzeczne z wystrojem reszty mieszkania, aby zachować jednolitość wystroju wnętrza.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 1

Brak ocen!

2 KOMENTARZE

  1. postawienie ścianki może zmniejszyć i tak nieduże pomieszczenie, więc bezpieczniej robić strefy kolorami lub jakimiś przeszkleniami

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here