Płytki do domu
3.5
(4)

Jak powstają płytki rektyfikowane?

Ich produkcja składa się z jednego, dodatkowego etapu. Po nałożeniu wzoru oraz jego wypaleniu każdy element jest poddawany obróbce mechanicznej. Jej celem jest wyrównanie brzegów płytki porcelanowej oraz dopasowanie rozmiarów.

Czym różni się gres rektyfikowany od płytek kalibrowanych?

imitacja kamienia - płytki rektyfikowane
imitacja kamienia – płytki rektyfikowane

Mechaniczne wykończenie powoduje, że płytki rektyfikowane mają identyczne rozmiary. Różnice w wielkości sięgać mogą zaledwie 0,2 mm. Mają też idealnie proste kąty. Każdy ma dokładnie 90⁰. Są też grubsze.

Wszystkie te cechy sprawiają, że kafle rektyfikowane układa się szybciej i łatwiej. Cenią je za to zarówno profesjonalni glazurnicy, jak i te osoby, które decydują się montować je w domu samodzielnie.

Tymczasem płytki kalibrowane poddawane są jedynie sortowaniu tak, aby w jednej paczce znajdowały się elementy o rozmiarach najbardziej do siebie zbliżonych. Tymczasem różnice w partiach mogą być znaczne. Dopuszczalne są wahania na poziomie +/- 0,6% ogólnego rozmiaru ceramiki. Zatem im większa płytka, tym dysproporcje będą bardziej widoczne.

Zobaczmy, jak to wygląda w praktyce

Najbardziej uniwersalne są rozwiązania o wielkości 60×60 cm. Te można bowiem stosować jako płytki podłogowe oraz ścienne. Pasują też do większych i mniejszych wnętrz. Jeśli rozważmy maksymalną, dopuszczalną różnicę +/-0,6%, to elementy w rzeczywistości mogą mieć od 59,64 cm do 60,36 cm. To ponad 7 mm różnicy.

W przypadku płyt wielkoformatowych 120×120 cm akceptowane dysproporcje są nawet dwukrotnie większe.

Zalety płytek rektyfikowanych

Płytki rektyfikowane 3D
Płytki rektyfikowane 3D

Z precyzji wykonania wynikają główne zalety gresu rektyfikowanego. Łatwiej go ułożyć, o czym już wspominaliśmy.

Pozwala także zminimalizować szerokość spoiwa. Dzięki temu można uzyskać jednorodną powierzchnię o ogromnych walorach estetycznych. Takie wykończenie jest eleganckie i perfekcyjne. Z tego też powodu na płytki rektyfikowane decyduje się coraz więcej klientów.

  Jak utrzymać czystość w jasnych wnętrzach?

Ponadto, z czego niewielu  zdaje sobie sprawę, wąskie spoiwo nie jest siedliskiem tak dużej ilości bakterii oraz miejscem nieestetycznych plam. Dlatego świetnie sprawdza się w kuchni zarówno na podłodze, jak i na ścianie między blatem roboczym a szafkami.

Jednak należy pamiętać, że nie są to płytki bezfugowe. Spoiwo może być jednak węższe niż w płytkach kalibrowanych. Wystarczy szerokość 2 mm, dzięki czemu fuga staje się praktycznie niewidoczna. Wystarczy tylko odpowiednio dobrać jej barwę.

Kiedy warto postawić na płytki rektyfikowane?

Przestrzenne płytki drewnopodobne 3D
Przestrzenne płytki drewnopodobne 3D

Znani włoscy i hiszpańscy producenci ceramiki coraz częściej decydują się na wprowadzenie w swoich seriach tych samych płytek w dwóch wariantach: rektyfikowanej i kalibrowanej. Ma to oczywiście podłoże finansowe. Rektyfikowane płytki są droższe ze względu na trudniejszy proces produkcji oraz doskonałe parametry. Jednak nie każdy chce zwiększać swój budżet remontowy. Tym bardziej że nie zawsze jest to konieczne.

Kiedy zatem warto wybrać płytki rektyfikowane?

Opcje te polecane są w szczególności w eleganckich projektach łazienek, salonów, czy kuchni. Płytki onyksowe i tradycyjna imitacja marmuru zdecydowanie lepiej wyglądają przy fudze o minimalnej szerokości. Kafle rektyfikowane w tym wydaniu stworzą piękną podłogę i ozdobią ściany.

Sprawdzą się także przy imitacji betonu, gdzie jednorodna powierzchnia będzie świetną bazą do stylu industrialnego. Niewielkie spoiwo przybliża wygląd powierzchni do oryginalnej wylewki betonowej.

W nowoczesnej aranżacji można też postawić na płytki rektyfikowane drewnopodobne.

Lepiej będą też wyglądać rektyfikowane kafle patchwork, gdzie wzór oparty jest na motywach geometrycznych lub dalekowschodnich. Lepiej postawić właśnie na nie, gdy właściwy ornament tworzy się poprzez ułożenie obok siebie kilku elementów.

Nie trzeba natomiast wydawać więcej na płytki rektyfikowane patchwork, gdy różnią się od siebie wzorem, strukturą i kolorem. Takie rozwiązania nie wymagają precyzji. Ich największą zaletą jest właśnie nieprzewidywalność i różnorodność. To one przyciągają uwagę, odciągając ją od precyzji wykonania.

  Jaki fotel obrotowy wybrać? Najważniejsze elementy

Jednak zawsze, gdy Ci zależy Ci na doskonałości wykończenia, postaw na dopracowane płytki rektyfikowane. Będziesz miał pewność idealnego perfekcyjnego designu.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 3.5 / 5. Ilość ocen: 4

Brak ocen!

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here