Kabina prysznicowa
5
(3)

Kabiny prysznicowe są bardzo praktyczne, ale w kwestii sprzątania bywają wymagające. Z tego powodu czyszczenie prysznica nie należy do przyjemnych prac. Problem uporczywych osadów z mydła lub kamienia kojarzy się z mozolnym szorowaniem zakamarków oraz licznych załamań kabiny oraz zakupem specjalistycznych detergentów.

Chociaż producenci płynów, pianek i sprayów do czyszczenia kabin prysznicowych obiecują łatwe i skuteczne pozbycie się zabrudzeń, to niestety czasem te zapewnienia mijają się z brutalną prawdą. Jak sprawić, aby mycie kabiny było skuteczne, a przede wszystkim mniej czasochłonne? Czym wyczyścić kabinę prysznicową, a czym brodzik? Jak osiągnąć pożądany efekt czyszczenia na dłużej? Koniecznie sprawdź odpowiedzi i przydatne wskazówki. 

Czym umyć kabinę prysznicową?

Mycie kabiny prysznicowej wymaga systematyczności. Zalegające przez dłuższy czas zacieki i osady z mydła, kamienia lub rdzy z czasem mogą stać się uciążliwe lub nawet niemożliwe do usunięcia. Dlatego w myśl porzekadła  „lepiej zapobiegać niż leczyć”, warto po każdej kąpieli spłukać powierzchnię kabiny wodą i przetrzeć ją do sucha miękką ściereczką. Dzięki temu unikniemy trudnych do usunięcia zabrudzeń.

Jednak sama woda nie wystarczy, aby na bieżąco dbać o czystość prysznica. Ważną kwestią jest dobór odpowiednich detergentów. Warto sięgać po sprawdzone środki, przeznaczone do czyszczenia kabin prysznicowych. W przeciwnym wypadku możemy niechcący uszkodzić delikatną politurę brodzika lub spowodować nieestetyczne zarysowania szyby prysznica. 

Szczególnie niebezpieczne dla powierzchni kabin prysznicowych są chemikalia, zawierające w składzie mikrogranulki i substancje ścierne, które mogą nieodwracalnie porysować czyszczoną powierzchnię. Warto więc sięgać po dedykowane spraye oraz pianki, a także po sprawdzone domowe sposoby z wykorzystaniem octu lub sody oczyszczonej. Przydatne mogą okazać się również takie akcesoria, jak gąbki, gumowe ściągacze do wody i miękkie ściereczki z mikrofibry, które nie zarysują ale pozwolą wyczyścić kabinę prysznicową.

  Stojak na ręcznik papierowy - funkcjonalność i design

Zanim rozpoczniesz czyszczenie kabiny prysznicowej, pamiętaj o następujących rzeczach:

  • Dokładnie spłucz kabinę ciepłą wodą, aby usunąć resztki mydła.
  • Sprawdź na etykiecie, czy wybrany detergent nie spowoduje uszkodzenia powierzchni kabiny lub brodzika.
  • Zrezygnuj z gąbek o twardszej powierzchni. Użyj miękkich ściereczek z mikrofibry.
Mycie szyby kabiny prysznicowej
Mycie szyby kabiny prysznicowej

Czym wyczyścić kabinę prysznicową, aby nie było smug?

Czyszczenie kabiny prysznicowej zależy od materiału, z którego jest wykonana. W przypadku kabin szklanych czyszczenie nie jest trudne. Wystarczy użyć delikatnego płynu lub pianki do czyszczenia powierzchni szklanych. Powierzchnie z tworzyw sztucznych nastręczają więcej problemów, gdyż należy zadbać o dobór odpowiedniego detergentu do rodzaju materiału.

W przeciwnym wypadku ryzykujemy nieodwracalnymi uszkodzeniami kabiny. Kabiny wykonane z tworzyw sztucznych są podatne na zarysowania, a delikatne chemikalia nie zawsze radzą sobie z zabrudzeniami. W takim wypadku warto wypróbować jeden z najbardziej popularnych domowych specyfików – ocet. Należy przygotować roztwór octu i wody w proporcjach 1:1, a następnie spryskać nim czyszczoną powierzchnię. W celu uzyskania lepszego efektu i pozbycia się uporczywych zacieków ocet można podgrzać. Po umyciu, opłukaniu i osuszeniu powierzchni możemy dodatkowo wetrzeć ocet za pomocą papierowego ręcznika w szyby kabiny i wypolerować je. 

Czym wyczyścić kabinę prysznicową plastikową?

Zastosowanie chemicznych środków do czyszczenia kabin prysznicowych może być bardzo skuteczne. Jeśli jednak delikatne detergenty do czyszczenia plastikowych powierzchni nie poradzą sobie z łazienkowymi osadami, warto sięgnąć po kolejny produkt spożywczy, który doskonale sprawdza się również jako środek czyszczący. 

Do stworzenia domowej mieszanki czyszczącej wystarczy użyć opakowania kwasku cytrynowego i szklanki ciepłej wody. Całość należy dokładnie wymieszać i wlać do butelki ze spryskiwaczem. Po spryskaniu kabiny warto chwilę odczekać, aby kwasek zaczął rozpuszczać osad, następnie możemy przystąpić do czyszczenia. Choć kwasek cytrynowy doskonale sprawdzi się podczas czyszczenia plastikowych powierzchni, to w przypadku marmurowych elementów może spowodować nieestetyczne odbarwienia. 

Mycie uchwytu kabiny prysznicowej
Mycie uchwytu kabiny prysznicowej

Kolejny domowy sposób na czyszczenie prysznicowych kabin wykonanych z plastiku to mieszanka sody oczyszczonej i wody utlenionej. Ten sposób doskonale poradzi sobie również w przypadku usuwania pleśni. Po nałożeniu sody oczyszczonej na powierzchnię kabiny, należy odczekać kilka minut, a następnie użyć ściereczki lub gąbki do czyszczenia. Po usunięciu resztek sody przecieramy kabinę wodą utlenioną, której nie powinno się spłukiwać, gdyż skuteczność tej metody będzie mniejsza. 

  Poznaj wady i zalety domów w zabudowie szeregowej

Czym najlepiej czyścić brodzik?

Brodziki prysznicowe najczęściej wykonane są z akrylu, który jest bardzo popularny ze względu na plastyczność i lekkość. Niestety jest to też materiał dość wrażliwy na agresywne chemikalia, więc łatwo jest go uszkodzić nieodpowiednio dobranymi środkami do czyszczenia. 

Stanowczo unikajmy detergentów zawierających wysokie stężenia kwasów oraz mikrogranulek szorujących. Do przecierania powierzchni akrylowych używajmy miękkiej gąbki lub ściereczki i delikatnego mleczka do akrylu. Jako alternatywy dla specjalistycznych produktów do czyszczenia akrylu możemy użyć łagodnego płynu do mycia naczyń. 

Czym czyścić kabinę prysznicową z powłoką Easy Clean?

Easy Clean to cieniutka i przezroczysta powłoka polimerowa, która tworzy na powierzchniach szklanych lub ceramicznych barierę ochronną. Warstwa polimerowa jest odporna na zanieczyszczenia i promieniowanie UV. W przypadku urządzeń sanitarnych, takich jak kabiny prysznicowe i brodziki, Easy Clean utrudnia osiadanie brudu i powstawanie osadów. Jednak nawet w przypadku zastosowania odpornej warstwy polimerowej warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach dotyczącej czyszczenia i pielęgnacji. 

Po każdej kąpieli należy spłukać powierzchnię wodą, a w przypadku silniejszych zabrudzeń użyć miękkiej gąbki lub ściereczki. Stosowanie środków chemicznych w kabinach z systemem Easy Clean nie jest konieczne, aczkolwiek jest dopuszczalne. Należy jednak używać łagodnych preparatów, a najlepiej dedykowanych środków, które nie spowodują uszkodzenia powłoki.

Kabiny prysznicowe wyposażone w technologię Easy Clean, zazwyczaj posiadają instrukcję z zaleceniami producenta dotyczącymi czyszczenia i konserwacji. Warto się z nimi zapoznać, zanim sięgniemy po produkty do czyszczenia. 

Jak więc widzisz czyścić kabinę prysznicową można na wiele sposobów. Na pytanie czym umyć kabinę prysznicową nie da się odpowiedzieć jednoznacznie – istnieje bowiem wiele metod i środków do jej czyszczenia. Stosując się do naszych porad na pewno sprawdzisz, że Twoja łazienka będzie lśnić czystością.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 3

Brak ocen!

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here