Lampy sufitowe w łazience
5
(1)

Jak dobrać oświetlenie do łazienki? Najważniejsze porady

W łazience zwykle panuje podwyższona wilgotność powietrza. Często brakuje przy tym okien, a co się z tym wiąże – dostępu światła słonecznego. Takie warunki sprawiają, że pomieszczenie potrzebuje specjalnego rodzaju oświetlenia. Warto wiedzieć, że w łazience może mieć trzy formy:

  • lamp sufitowych – stosowane jako główne źródło światła;
  • oświetlenia punktowego – pomaga doświetlić boczne strefy lub konkretne punkty we wnętrzu (np. lustro czy prysznic);
  • oświetlenia dekoracyjnego – nadaje łazience przyjemnego, intymnego nastroju.

Lampy sufitowe montuje się najczęściej na środku pomieszczenia. Są głównym źródłem światła i zwykle mają postać plafonu, kinkietu łazienkowego lub lampy wiszącej. Co jednak ważne, oświetlenie sufitowe może nie być wystarczające, nawet w łazience o małej powierzchni. Dlatego też wskazane są dodatkowe lampy punktowe, zwłaszcza nad lustrem, które pomagają np. podczas wykonywania makijażu czy wieczornej toalety. Niezależnie jednak od przeznaczenia danej lampy, każda powinna być dopasowana do charakteru wnętrza:

  • w stylu glamour – poleca się ozdobne lampy wiszące, w tym także żyrandole z kryształków czy szkła;
  • nowoczesne i industrialne – pasują do nich panele LED i oświetlenie punktowe;
  • skandynawskie i minimalistyczne – dobrze sprawdzi się np. listwa ze spotami w czarnym lub białym kolorze, a także metalowe, designerskie druciane klosze;
  • w stylu klasycznym – idealnie pasują tradycyjne plafony lub kinkiety (są też przy tym niezwykle funkcjonalne).
Lampy sufitowe w łazience
Lampy sufitowe w łazience

Rodzaje lamp sufitowych

W powyższych informacjach pojawiły się różnego rodzaju nazwy: „plafony”, „kinkiety”, „panele LED”. Co to wszystko oznacza? Oto najważniejsze informacje o rodzajach lamp, jakie znajdują zastosowanie w łazience:

  • lampy wiszące – przeważnie stosowane w łazienkach o dużym metrażu lub we wnętrzach bardzo wysokich (np. w kamienicach). Montuje się je na suficie, najczęściej na samym środku. Jak sama nazwa wskazuje, są to modele wiszące, a więc niezwykle istotne jest odpowiednie dopasowanie wysokości ich montażu: kabel nie może być zbyt długi, co mogłoby prowadzić do zahaczania o lampę. Tego typu modele nadają wnętrzu charakteru i są funkcjonalną dekoracją;
  • plafony – podwieszane przy suficie płaskie lampy bez kabla. Często mają jednolitą, geometryczną powierzchnię (w kształcie koła lub prostokąta). Dobrze sprawdzają się w niskich łazienkach, ponieważ nie zabierają zbyt wiele przestrzeni;
  • kinkiety – zazwyczaj mają formę lampek umieszczonych na metalowej rurce. Światło lampek można zwykle skierować na dowolny punkt. Kinkiety montuje się zarówno na suficie, jak i na ścianach;
  • panele lub taśmy LED – często umieszcza się je w podwieszanym suficie lub np. za lustrem, co nadaje wnętrzu specyficznego nastroju. Jest to raczej forma dekoracji niż głównego oświetlenia.
Lampy sufitowe do łazienki

Lampy do łazienki – parametry techniczne

Ze względu na charakterystyczne warunki, jakie panują w łazience, montowane tam oświetlenie musi spełniać określone wymogi. Na jakie parametry należy zwrócić szczególną uwagę?

  • Moc żarówek – do łazienek zaleca się stosowanie żarówek o maksymalnej mocy 60 W.
  • Barwa oświetlenia – do codziennego użytku specjaliści polecają światło o temperaturze barwowej 4000-5500 K dla wnętrz o chłodnej kolorystyce i 2700-3500 K dla ciepłych barw.
  • Klasa szczelności IP – inaczej określana też klasą ochronności IP. Wskazuje, na ile dane urządzenie jest szczelne i tym samym odporne na działanie czynników zewnętrznych, m.in. wilgoci. Poleca się, by oświetlenie łazienkowe miało oznaczenie co najmniej IP44. Dopuszczalne jest też stosowanie klasy IP23, lecz tylko w lampach, które nie są narażone na bezpośredni kontakt z wodą (najlepiej, aby było to oświetlenie sufitowe i to takie, które nie będzie wisiało bezpośrednio nad wanną czy kabiną prysznicową).

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 1

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here