Silikon pryz brodziku w szarej łazience
5
(2)

Jak usunąć silikon z brodzika?

Po latach użytkowania kabiny prysznicowej, wanny lub umywalki, silikon traci swoje właściwości uszczelniające. Staje się również nieestetyczny – ciemnieje i miejscami może odklejać się od powierzchni. Warto wtedy rozważyć jego wymianę na nowy. Jak zabrać się do wymiany silikonu i czym usunąć stary silikon sanitarny? Wbrew pozorom te czynności wcale nie muszą być skomplikowane. Poniżej przedstawiamy skuteczne metody na pozbycie się starego silikonu z powierzchni i wymianę na nowy.


Jak pozbyć się silikonu z brodzika?

Silikonowe fugi uszczelniające krawędzie brodzików są bardzo trwałe, ale ich żywotność jest niestety ograniczona. Na wytrzymałość spoin silikonowych ma wpływ wiele czynników, takich jak pleśń czy uszkodzenia mechaniczne, które mogą powodować utratę szczelności i konieczność wymiany silikonu.

W przypadku gładkich powierzchni brodzika zadanie jest o tyle łatwiejsze, że za jednym pociągnięciem specjalnego nożyka do usuwania silikonu udaje się zerwać praktycznie całą warstwę spoiny. Jednak ta czynność wymaga skupienia i precyzji, gdyż zbyt głębokie pociągnięcie może skutkować porysowaniem politury brodzika, a zbyt płytkie wykrojenia pozostawią resztki silikonu na powierzchni i konieczne będzie jego ponowne zeskrobywanie. Usuwanie starego silikonu to czasochłonna czynność, jednak zaopatrzenie się w specjalny nożyk do usuwania silikonu lub jakiekolwiek ostre narzędzie o cienkim, gładkim ostrzu to połowa sukcesu.

Usuwanie silikonowych spoin z brodzika można również przeprowadzić za pomocą specjalnych preparatów chemicznych do usuwania silikonu. W przeciwieństwie do agresywnego i drażniącego acetonu, zmywacze do silikonu mają przyjemny zapach i można je stosować na różnych powierzchniach. Zanim przystąpimy do rozpuszczania silikonu, pamiętajmy o odpowiednim zabezpieczeniu powierzchni brodzika przed ewentualnym zmatowieniem. Warto okleić krawędzie szczeliny szeroką taśmą i rozłożyć folię malarską w brodziku.

  Żywica epoksydowa - zastosowanie w aranżacji wnętrz

Czym usunąć stary silikon z płytek?

Usuwanie silikonu z płytek jest tym prostsze, im świeższy jest sam silikon. W przypadku nowo powstałych zabrudzeń wystarczy polanie silikonu płynem do naczyń, a następnie wytarcie ręcznikiem papierowym lub gąbką. Co jednak zrobić w przypadku starych i zaschniętych pozostałościach silikonu na płytkach?

Z pomocą mogą przyjść ostre nożyki lub szpachelki, którymi możemy mechanicznie zdrapać silikon z powierzchni. Dla mniej cierpliwych pomocne okażą się specjalistyczne płyny wyposażone w spryskiwacze lub pędzelki, dzięki którym możemy precyzyjnie nanieść preparat na powierzchnię. Jednak i w tym przypadku trzeba odczekać co najmniej kilkanaście minut zanim środek rozpuści resztki silikonu. Im starsza plama, tym więcej czasu potrzeba na uporanie się z zabrudzeniem. Czasem czynność wymaga powtórzenia w celu usunięcia grubszych lub bardzo zaschniętych resztek. 


Jak położyć silikon w kabinie prysznicowej?

Spoiny silikonowe na styku kabiny prysznicowej i brodzika to newralgiczne punkty, narażone na pojawienie się grzyba. Czarne plamy na silikonie, które nie dają się usunąć to znak, że pleśń wrosła już w jego strukturę i konieczna będzie wymiana na nowy. Przy wymianie silikonu najbardziej czasochłonne jest usunięcie starej fugi. Im dokładniej usuniemy starą warstwę, tym łatwiej i estetyczniej będzie wyglądała świeża spoina. Nakładanie nowego silikonu w kabinie prysznicowej można wykonać w kilku krokach:

  1. Czyszczenie i odtłuszczanie powierzchni. Po usunięciu starej fugi z silikonu należy wytrzeć powierzchnię wilgotną szmatką. Jeśli silikon usuwany był mechanicznie za pomocą nożyka lub szpachelki, dobrze jest zebrać luźne drobiny silikonu z powierzchni za pomocą szczotki lub odkurzacza. Następnie należy odtłuścić powierzchnię za pomocą preparatu odtłuszczającego lub środka do mycia szyb na bazie alkoholu. 
  2. Suszenie oczyszczonej powierzchni.  Oczyszczoną i odtłuszczoną powierzchnię trzeba dokładnie osuszyć. Powierzchnię można wytrzeć do sucha chłonną szmatką. W szczelinach i trudno dostępnych miejscach, gdzie osuszanie jest utrudnione lub zajmuje dużo czasu, można użyć zwykłej suszarki do włosów.
  3. Zabezpieczenie krawędzi kabiny prysznicowej.  Zanim ponownie wypełnimy szczelinę silikonem, najlepiej zabezpieczyć krawędzie brodzika i kabiny prysznicowej przed zabrudzeniem i rozmazywaniem się silikonu po powierzchni. Na okładzinę ścienną, ściany kabiny i krawędź brodzika można przykleić szeroką taśmę malarską. Taśma nie tylko ochroni powierzchnie przed późniejszym czyszczeniem z resztek silikonu, ale również precyzyjnie wyznaczy krawędzie wypełnienia. Dzięki temu spoina będzie równo i estetycznie przylegała do powierzchni na całej długości. 
  4. Wypełnienie szczeliny silikonem. Czystą, odtłuszczoną i suchą szczelinę wypełnia się silikonem. W pomieszczeniach o dużej wilgotności, takich jak łazienki lub pralnie, najlepszym rozwiązaniem jest nałożenie specjalnego silikonu sanitarnego, który charakteryzuje się większą odpornością na parę wodną, wilgoć oraz pleśń. Silikon wyciska się z tuby za pomocą specjalnego pistoletu, który precyzyjnie dozuje pasek odpowiedniej grubości. Końcówkę tuby należy ściąć pod kątem około 45 stopni, na szerokość odpowiednią do szerokości szczeliny, którą chcemy wypełnić. Warstwę silikonu należy nakładać równomiernie z niewielkim nadmiarem – najlepiej za jednym pociągnięciem.
  5. Formowanie wypełnienia. Nałożone wypełnienie należy odpowiednio wyprofilować. Tą czynność wykonujemy zdecydowanym, ciągłym ruchem. Profilowanie można wykonać palcem zwilżonym wodą z dodatkiem niewielkiej ilości mydła lub płynu do naczyń. Jednak to zadanie wymaga sporej precyzji. Budowlańcy z wieloletnim doświadczeniem bez trudu potrafią uformować zgrabną fugę jednym pociągnięciem palca po powierzchni. Dla mniej zaawansowanych przydatne mogą okazać się specjalne szpachelki silikonowe o różnej szerokości i zakończeniach, które łatwo ślizgają się po powierzchni i formują wypełnienie w dowolny sposób. Podczas formowania spoiny na szpachelce często zbiera nadmiar silikonu, który należy regularnie usuwać, aby nie zabrudził niezabezpieczonej powierzchni. Właściwe wyprofilowanie i wygładzenie spoiny silikonowej zapobiega osadzaniu się brudu i oraz ułatwia spływanie nadmiaru wody.
  Jak malować pasy na ścianie? Jak zmieniają wnętrze?

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 2

Brak ocen!

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here