Dzielenie wspólnej przestrzeni bywa źródłem konfliktów, jednak nie ma sytuacji bez wyjścia. Część codziennych sprzeczek można uniknąć planując wspólny pokój mądrze i z rozwagą. Dobrze przemyślana aranżacja pokoju dla dzieci powinna być bazą do ich integracji. Ważne, żeby dobrze rozplanować układ pomieszczenia, uwzględniając przy tym potrzeby każdego z małych lokatorów.
Prywatne strefy we wspólnym pokoju dzieci
Każde z dzieci powinno mieć swoją prywatną strefę, a elementy wspólne trzeba rozmieścić w taki sposób, żeby nie prowadziły do sprzeczek i kłótni. Dobrym pomysłem jest zaangażowanie dzieciaków w urządzanie ich nowego pokoju. Wówczas będą miały poczucie, że zostały spełnione ich potrzeby i marzenia i na pewno chętnie będą spędzały w nim czas.
Nie ma idealnych rozwiązań, zwłaszcza, gdy dzieci są w różnym wieku…
Na idealny wspólny pokój nie ma reguły, bo każdy ma inny problem do rozwiązania. Co zrobić jeśli wspólny pokój będzie dzielić rodzeństwo w różnym wieku? Sporym kłopotem wydaje się stworzenie zintegrowanej przestrzeni dla przedszkolaka i nastolatka, ponieważ to zupełnie inne światy.
Wspólna przestrzeń dla rodzeństwa to nie musi być problem lecz frajda, zabawa, tworzenie przestrzeni , która ma integrować, budować wieź miedzy nimi.. Musimy jednak pamiętać, że każda z naszych pociech ma prawo do prywatności. We wspólnym pokoju także możemy stworzyć dzieciom ich własny kąt.
W pokoju dla dwójki ważny jest podział pokoju na strefy, widoczne oddzielenie części jednego i drugiego dziecka, stworzenie wspólnej strefy zabaw, perspektywiczne myślenie a także rzetelna analiza dziecięcych potrzeb .
Młodsze i starsze dziecko w jednym pokoju
Mają różne zainteresowania, potrzeby i sposoby spędzania czasu. Młodsze dziecko nie ma jeszcze silnej potrzeby odrębności, a głównym jego zajęciem jest zabawa, wiec często zabiera dla siebie dużą przestrzeń.
Z kolei dziecko w wieku szkolnym nie ma ochoty na ciągłe przebywanie z maluchem. Nie potrzebuje już tyle miejsca do zabawy, bo ważniejsze stają się dla niego kącik do nauki i miejsce do wypoczynku. W pokoju powinny pojawić się odpowiednie meble dla dzieci, jak biurko. Warto w nie zainwestować, by posłużyło dzieciom przez lata, a na ten cel najlepiej zaadaptować miejsce bezpośrednio przy oknie, które da dziecku najlepsze światło. Można pomyśleć o oddzieleniu strefy nauki np. regałem na książki.
Ważne, żeby pomimo rozdzielenia pokoju na “dwie części”, nie zburzyć harmonii kompozycji. Niepotrzebnie wprowadzony chaos sprawi, że dzieci będą miały problem z zaaklimatyzowaniem się w takim wnętrzu. Aby każda z części nabrała indywidualnego charakteru, możemy zastosować inny, ale jednak zbliżony kolor farb na ścianach np. ciemną i jasną zieleń.
Chłopiec i dziewczynka w jednym pokoju
Jak natomiast zaaranżować przestrzeń jeśli w jednym pokoju musi zamieszkać siostra z bratem? Wiadomo, że pokój dziewczynki różni się od pokoju chłopca. Powinniśmy pamiętać o tym aby teren, który wydzielimy dla córki nie był przesłodzony, a syna nie przypominał poligonu wojskowego. To już niemodny trend.
Warto powtórzyć to raz jeszcze: wszystkie elementy, które będziemy kupować do pokoju dzieci, począwszy od kolorów na ściany, a skończywszy na meblach muszą ze sobą współgrać, nie mogą tworzyć niepotrzebnego chaosu i bałaganu.
Dobór kolorów do pokoju dziecka
Niezwykle ważne dla prawidłowego rozwoju i samopoczucia są kolory w dziecinnym pokoju. Różowy dla dziewczynki, a niebieski dla chłopca odchodzą w zapomnienie. Na szczęście są kolory, w których zarówno dziewczynka jak i chłopiec czują się komfortowo. W takim pokoju każde z dzieci ma inne zainteresowania i upodobania spowodowane różnicą wieku oraz płci.
Mądre rozplanowanie oświetlenia
Dziewczynka potrzebuje snu w ciągu dnia, dlatego nad jej łóżeczkiem zawieszony został kolorowy baldachim, a w oknie zawisła zaciemniającą roleta typu blackout. Chłopiec kładzie się dopiero po dobranocce, dlatego dobrym rozwiązaniem jest powieszenie bocznego kinkietu na ścianie tak, aby wieczorem dzieci jak najbardziej wyciszyć.
Rozgraniczenie strefy dzieciaków kolorowymi tapetami w bardzo wesołych kolorach może być świetnym pomysłem. Żeby uspokoić przestrzeń wybrane zostały proste meble o geometrycznych kształtach. Ich zaletą jest możliwość doboru mebli dla różnych grup wiekowych i w ten sposób możemy połączyć potrzeby zarówno nastolatków jak i bardzo małych dzieci. Ciekawym rozwiązaniem jest domowa galeryjka hand-made, który rodzice mogą wykonać wraz z dziećmi. Stworzona za pomocą kolorowych sznurków przyczepionych do ściany. Dzieciaki będą mogły prezentować za pomocą żabek wykonane przez siebie rysunki.