Ładny i funkcjonalny grzejnik
0
()

Ogrzewanie – różne rozwiązania, różne podejście do designu

Podstawową funkcją grzejników jest oczywiście zapewnienie ciepła. Może do tego dochodzić na różne sposoby. Możemy się spotkać z grzejnikami konwekcyjnymi oraz promiennikami, które działają w oparciu o fale podczerwone.

Oba rozwiązania różnią się metodą działania oraz konstrukcją poszczególnych urządzeń. A to ma oczywiście wielki wpływ na estetykę całej instalacji grzewczej, o czym warto pamiętać już na etapie planowania przestrzeni.

W niektórych wnętrzach najlepszym rozwiązaniem staje się całkowity brak widocznych grzejników. Wówczas zachodzi potrzeba ukrycia całej instalacji – w ścianach lub pod powierzchnią podłogi.

Grzejniki konwekcyjne – klasyka a nowoczesne rozwiązania

Ilość grzejników, dostępnych obecnie na rynku, jest oblicza. Zapewniają ciepło i niejednokrotnie sprawdzają się jako estetyczny element wystroju mieszkania lub domu.

Wielką popularnością cieszą się nieustannie systemy grzewcze konwekcyjne. W takich rozwiązaniach gorąca woda krąży w instalacji i ogrzewa kaloryfery, które następnie oddają ciepło do powietrza.

Jak wyglądają konstrukcje tego typu? Najczęściej można się spotkać z modelami żeberkowymi lub płaszczyznowe. Pierwsze z wymienionych należą do konstrukcji tradycyjnych, stosowanych w domach prywatnych od lat. Ich wzornictwo uległo pewnej modernizacji, wciąż jednak często trudno wprowadzić je do nowoczesnego, minimalistycznego wnętrza. Najlepiej sprawdzają się w aranżacjach klasycznych, zwłaszcza jeśli postawi się na stylizowane rozwiązania retro.

Nieco więcej możliwości dają grzejniki płaszczyznowe, które wykonuje się z metalu lub szkła. Ich powierzchnia miewa różne kolory, dostosowane do potrzeb każdej przestrzeni. Niekiedy wręcz stosuje się specjalne nadruki lub naklejki, pozwalające uzyskać konkretny, ozdobny deseń na powierzchni całego grzejnika. Dzięki temu urządzenia grzewcze stają się istotnym elementem dekoracyjnym pomieszczeń nowoczesnych, hi-tech. Bez trudu też można wprowadzić je do wnętrz klasycznych lub retro.

  Do jakiego stylu wnętrza najbardziej pasuje blat z litego drewna?

Grzejniki elektryczne i hybrydowe – nowoczesność i prostota designu

Równie wiele możliwości, co grzejniki powierzchniowe, dają urządzenia elektryczne hybrydowe, które oferuje choćby sklep Econovli.pl, stawiający na energooszczędne i nowoczesne rozwiązania grzewcze.

Niektóre modele elektryczne potrafią łączyć ogrzewanie konwekcyjne z promiennikami, co pozwala uzyskać optymalne rezultaty, przy zminimalizowaniu wydatków na system grzewczy.

Równocześnie design tego typu produktów łatwo wpisuje się w najnowsze trendy. Grzejniki z zewnątrz pokrywa jednolita powierzchnia metalu lub szkła, o różnych barwach, przez co uzyskuje się szczególnie ciekawe efekty wizualne, wpisujące się we wszystkie popularne obecnie trendy.

System grzewczy ukryty przed wzrokiem – ogrzewanie podłogowe lub kanałowe

Nawet najciekawiej wyglądające grzejniki nie zawsze się jednak sprawdzają. W niektórych typach pomieszczeń zawieszenie na ścianie urządzenia grzewczego może być niepożądane lub wręcz niemożliwe. Dotyczy to szczególnie wnętrz skrajnie minimalistycznych, w których ogranicza się ilość przedmiotów, a także przestrzeni o małym metrażu, w których nieustannie trwa walka o odzyskanie każdego centymetra kwadratowego.

W takich miejscach warto postawić na systemy podłogowe, które dosłownie chowa się w powierzchni podłogi lub ścian. W systemach podłogowych (wodnych lub elektrycznych) całe rozwiązanie jest wręcz niewidoczne dla oczu osób przebywających w pomieszczeniu. Jeśli natomiast zastosuje się instalacje kanałowe, jedynym dostrzegalnym elementem systemu są kratki w podłodze.

Dzięki takim rozwiązaniom utrzymuje się spójność aranżacji oraz odzyskuje się wiele cennego miejsca, które trzeba by było przeznaczyć na montaż grzejników.

Nowoczesne ogrzewanie – komfort idzie w parze z estetyką

Gdy wybiera się ogrzewanie do domu, bynajmniej nie trzeba godzić się na kompromisy estetyczne. Nowoczesne systemy grzewcze mogą bowiem być równocześnie wydajne, w pełni funkcjonalne i dobrze komponować się z pozostałymi elementami wyposażenia.

Dzięki temu udaje się stworzyć piękne i przytulne wnętrza, w których temperatura jest zawsze pod pełną kontrolą.

  Z czego powinno składać się wyposażenie łazienek?

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena / 5. Ilość ocen:

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here