Zegarki i rotomaty
5
(2)

Zegarki mechaniczne to prawdziwe dzieła sztuki. Ich mechanizmy są dużo bardziej skomplikowane niż w kwarcowych czasomierzach. Większość modeli świetnie prezentuje się nie tylko od środka, ale też na zewnątrz. Noszenie jednego z nich to nie tylko manifestacja dobrego gustu, ale też symbol luksusu i społecznej pozycji.

Ich szczególnym rodzajem są zegarki automatyczne (duży wybór znajdziesz na https://www.zegarek.net/zegarki/automatyczne/index.html). Nie wymagają one manualnego nakręcania – mechanizm nakręca się sam w czasie, gdy zegarek jest na ręce. To rozwiązanie bardzo zwiększa komfort korzystania z zegarka. Problem pojawia się jednak, jeśli masz więcej niż jeden zegarek automatyczny, bo nienakręcany mechanizm szybko traci swoją jakość. Jak temu zapobiec? Pomoże w tym rotomat.

Spis treści artykułu:

Rotomat. Co to jest i czemu warto go mieć w domu?

Kupowanie luksusowych zegarków wciąga. Często nie kończy się na jednym egzemplarzu – po jakimś czasie dołączają do niego kolejne. Posiadacze sporej kolekcji mogą mieć problem z nakręcaniem mechanizmu każdego z nich. Najlepsze modele potrafią pracować maksymalnie kilka dni bez nakręcania. Po tym czasie konieczne jest ich ponowne wyregulowanie oraz nakręcenie. To tylko obniża żywotność czasomierza, ale też wymaga wizyty u zegarmistrza, która przecież wiąże się z dodatkowymi wydatkami.

W przypadku kolekcji liczącej sobie kilkadziesiąt zegarków, noszenie każdego z nich wystarczająco często okazuje się niemożliwe. W takich przypadkach niezbędny będzie rotomat. To urządzenie, które zapewnia ruch imitujący ruch ręki i zapewniający nakręcenie mechanizmu. Najprostsze urządzenia tego typu obsługują jeden zegarek i są idealne dla właścicieli dwóch czasomierzy, noszących je na zmianę. Najdroższe modele mają zaś postać ozdobnej szafy, umożliwiającej ekspozycję sporej kolekcji bez ryzyka uszkodzenia mechanizmów.

Najtańsze rotomaty kosztują nieco ponad sto złotych. To niewielka inwestycja w porównaniu do wartości, jaką osiągają automatyczne zegarki męskie – zwłaszcza te, które najbardziej interesują kolekcjonerów oraz kosztów ich ewentualnych napraw. Rotomat może też być efektowną ozdobą wnętrza, oczywiście w połączeniu z pięknym czasomierzem.

Działanie rotomatu. Jak wybrać najlepszy?

Nie każdy rotomat zapewni długą żywotność zegarka automatycznego. Modele niskiej jakości działają w trybie nawet kilku tysięcy obrotów na dobę. Tymczasem optymalna dobowa ilość obrotów wynosi od 600 do 650, choć w niektórych modelach powinna wzrosnąć do około 850. Ich zbyt duża ilość przyczynia się ponadto do nieuzasadnionego energii. Przy wyborze rotomatu powinniśmy więc zwrócić na ten parametr szczególną uwagę.

Poza tym ważny jest kierunek obrotów. Rotomaty starego typu kręciły się tylko w jedną stronę. Doświadczenie kolekcjonerów pokazało jednak, że nie wpływa to dobrze na kondycję mechanizmu. Dlatego najlepszym rozwiązaniem będą modele oferujące obrót w obie strony.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 2

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here