5
(1)

Spis treści artykułu:

Energooszczędność i wtórne wykorzystywanie zasobów

Pierwsza myśl, kiedy myślimy o domu przyjaznym środowisku to baterie słoneczne, odpowiednia bryła budynku, czy pompa ciepła. Są to skuteczne metody, o których każdy nas słyszał. Kupując panele słoneczne oszczędzamy, ale w momencie, w którym nasz dom ma niską energooszczędność, bardzo dużo energii przenika na zewnątrz, narażając nas na niepotrzebne koszty. Dlatego warto zgłębić temat i poszukać rozwiązań już na etapie doboru materiałów budowlanych.

Panele solarne

Na rynku znajdziemy markę Elegant, która jest producentem profili okiennych. Firma na tle konkurencji wyróżnia się sposobem produkcji systemów okiennych oraz ich energooszczędnością. Jest to świetny przykład, który można powielić przy wyborze pozostałych materiałów i produktów, które zostaną wykorzystane w budowie domu.

Energooszczędne profile okienne, które powstały w procesie recyklingu

Przy produkcji tony PVC (materiał z którego powstają profile Elegant) powstają ponad dwie tony CO2, czyli tyle ile 4 Fiaty 126p, w Polsce uroczo nazywane maluchami. Natomiast przy recyklingu tony PVC, powstaje około 130 kg CO2 – jest to odpowiednik skutera. Różnica jest ogromna już w samym procesie produkcyjnym, a to dopiero początek zalet.

Jest jednak jeszcze jedna rzecz, która cechuje profile Elegant – energooszczędność. Energooszczędność można wyrazić wskaźnikiem U – współczynnik przenikania ciepła. Im mniejszy wskaźnik, tym mniej ciepła przenika na zewnątrz budynku. Producent tych profili okiennych oferuje Uf = 0,93 W/m²K, jest to standard nawet dla domów pasywnych, które muszą być bardzo restrykcyjnie zbudowane, aby cieszyć się mianem takich domów. Im mniej ciepła przenika na zewnątrz, tym większa oszczędność w chłodne dni, w które musimy ogrzewać pomieszczenia.

Świat, który tworzymy zależy m.in. od naszych decyzji konsumenckich. Wspierając rozwiązania ekologiczne, dajemy jasny sygnał rynkowi, w którą stronę ma zmierzać. Jest to również korzyść dla nas samych, ponieważ wybierając mądrze, możemy mocno obniżyć koszty utrzymania domu, co zwróci się na przestrzeni lat.

  Jak buduje się hale magazynowe?

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 1

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here