Tania budowa domu – 5 porad, które pomogą Ci zaoszczędzić!
5
(1)

Ludzie coraz częściej wybierają budowę domu niż mieszkanie w bloku. Własna przestrzeń, brak sąsiadów za ścianą i duże pokoje – to spełnienie marzeń mniejszych i większych rodzin. Warto podejść do zakupu z głową, dzięki czemu postawimy budynek marzeń w cenie porównywalnej do mieszkania deweloperskiego! Porady budowlane znajdziesz na poradnik-budowlany.pl.

5 porad – jak oszczędzać podczas budowy domu?

Poznaj 5 wskazówek:

  1. Dom dla dwóch, trzech czy sześciu osób? Nie ma to znaczenia, ponieważ w każdym przypadku trzeba przewidzieć ile pokoi, łazienek i garderób potrzebujemy. Czy druga łazienka w domu dla trzech osób jest konieczna? Czy naprawdę musimy doliczać 5 m2 do każdej sypialni, bo wszyscy potrzebują garderoby? Oszczędności możemy też szukać w przestrzeniach dodatkowych – większa kuchnia? Zrezygnuj ze spiżarni. Jedno auto? Po co nam w takim razie dwustanowiskowy garaż? Duży taras? Lepiej go odpuścić, by zainwestować w nieco większe sypialnie.

Podczas budowy domu łatwo się zapomnieć i podjąć nieodpowiednią decyzję. Gwarantujemy, że jeżeli usiądziemy do tego wspólnie – na pewno znajdziemy najlepszy układ dla wszystkich domowników. Szacuje się, że każdy dodatkowy pokój to nawet 45 tysięcy złotych. Nie zapominajmy o tym, szczególnie mając ograniczony budżet.

Podczas budowy dom oszacuj swój budżet

  1. Budowa domu to największy wydatek jaki prawdopodobnie czeka Cię w życiu. Chcąc mieć własny kąt musimy się z tym zmierzyć… i oszacować budżet. Pilnujmy pieniędzy przeznaczonych na budowę, ale też tych na bieżące wydatki. Dodatkowe środki zawsze się przydadzą i jeżeli nauczymy się oszczędzać będziemy mogli więcej zainwestować bez pożyczek i procesu kredytowania. Nie zapominajmy też o etapie urządzania. Pomoc projektanta wnętrz i korzystanie z najlepszej jakości materiałów jest niewątpliwie praktyczne, ale może nadszarpnąć nasz budżet na tyle, że nie skończymy urządzania domu i zabraknie nam środków na bieżące opłaty. Na pewno chcemy tego uniknąć.
  Kocioł gazowy dwufunkcyjny – gdzie sprawdzi się najlepiej?

 

  1. Są takie rzeczy, których nie chcemy pozbyć się z projektu i nic nie stoi na przeszkodzie, ponieważ są niedrogie. Są też takie, których usunięcie generuje sporo oszczędności. Do tych drugi należy kominek. To bardziej dekoracja niż praktyczne rozwiązanie.

Coraz więcej osób planujących budowę zapewnia, że kominek to droga przyjemność. Jeżeli interesuje nas konkretny koszt, musimy wiedzieć, że z robocizną za kominek zapłacimy około 10-12 tysięcy złotych.

Jak oszczędzić na budowie domu?

Balkony w projekcie domu

  1. Domy różnią się od mieszkań przede wszystkim tym, że zawsze możemy wyjść na taras i zrelaksować się w otoczeniu natury. W takim przypadku balkon może wydawać się rzeczą zbędną… a już na pewno drogą. Koszt budowy balkonu o powierzchni 10 m2 to około 8 tysięcy złotych. W cenę wliczamy:
  • koszt płyty balkonowej z robocizną (około 185 zł/m2),
  • izolację z pracami elewacyjnymi i robocizną (około 120 zł/m2),
  • posadzkę z robocizną (około 110 zł/m2),
  • balustradę (z robocizną 2000-3500 zł, w zależności od materiałów oraz regionu).

Jeżeli możemy – lepiej z nich zrezygnować lub już na etapie wyboru projektu szukać takiego domu, który nie ma balkonów.

Przeszklenia w domu – jak na nich zaoszczędzić?

  1. Ostatnim punktem na liście są przeszklenia. Okna generują ogromne koszty. Cena stolarki do salonu z dużymi przeszkleniami może wynieść nawet 40 tysięcy złotych – a przecież to dopiero salon! Nowoczesne domy prezentują się pięknie, są jednak mało opłacalne jeżeli mamy ograniczony budżet.

Jak więc oszczędzać na oknach? Poprośmy o ofertę kilka sprawdzonych, polecanych firm. Zapytajmy również o nieotwierane okna – pomogą one obniżyć koszt stolarki okiennej o około 40%! Zostawiając wyłącznie otwierane drzwi tarasowe możemy zaoszczędzić niemałe pieniądze, a jednocześnie sprawić, że mieszkanie będzie szczelniejsze. Brak straty ciepła przekłada się na niższe rachunki za ogrzewanie.

  Meble budujące firmowy wizerunek

Jeżeli inwestor ma zamiar zamontować w budynku rekuperacje – wtedy możemy mówić o strzale w dziesiątkę. W takim przypadku możemy zrezygnować z otwierania okna w każdym pomieszczeniu (poza wyjściami na balkon oraz taras).

Rekuperacja sprawia, że nie musimy też budować kominków (koszt około 12 tysięcy złotych za każdy). Dla tych, którzy wątpią w opłacalność rekuperacji, musimy potwierdzić, że obniża ona koszty ogrzewania od 30 do 60%, przez co inwestycja w nią zwraca się po 5-10 latach.

 

 

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 1

Brak ocen!

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here