Jaką wybrać tokarkę do metalu?
5
(7)

Tokarka do metalu – do czego służy?

Tokarka do metalu to proste urządzenie, które służy przede wszystkim do skrawania. Ten sposób pracy zaliczamy do obróbki ubytkowej. Dzięki zastosowaniu tokarki można w prosty sposób precyzyjnie obrobić dowolną powierzchnię metalową, a także nadać pożądany kształt przedmiotowi, nad którym pracujemy.

Działanie tokarki jest bardzo proste – wystarczy umieścić przedmiot w specjalnym uchwycie, a następnie wprawić urządzenie w ruch obrotowy. Nadaje się zarówno do wytaczania przedmiotów o różnym kształcie – zwłaszcza o kształcie walcowym, kulistym lub stożkowym – jak i do precyzyjnej obróbki metalu. Dzięki niej można wytworzyć też gwinty. Z tego względu tokarki do metalu to urządzenia niezastąpione wszędzie tam, gdzie wytwarza się metalowe elementy. Znajdują zastosowanie między innymi w zakładach produkujących części do samochodów oraz maszyny. Jednakże tokarka jest przydatna również w przydomowym warsztacie, jeśli zdarza nam się pracować z różnymi rodzajami metalu. 

Jaką tokarkę do metalu wybrać? Zastosowanie. 

Przed zakupem dobrze jest sprawdzić, jaki typ urządzenia będzie najlepiej sprawdzał się w warunkach naszego zakładu lub warsztatu. Wybór odpowiedniej tokarki jest związany między innymi z tym, jakie będzie jej zastosowanie. 

Jeśli zamierzamy używać tokarki do metalu do obróbki na masową skalę, powinniśmy wybierać nowoczesne urządzenia cechujące się wysoką jakością. W profesjonalnym zakładzie prawdopodobnie najlepiej sprawdzi się tokarka automatyczna. Dobrym wyborem może okazać się również urządzenie w typie CNC. Pozwala ono na wytwarzanie wielu powtarzalnych elementów w bardzo precyzyjny sposób. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii, a dokładniej sterowaniu cyfrowemu. Tokarki CNC mają bardzo szerokie zastosowanie, ponieważ są wyposażone w głowicę rewolwerową pracującą w ruchu obrotowym oraz narzędzia skrawające. Z tego względu są bardzo uniwersalne i mogą być wykorzystywane do pracy na masową skalę, w której istotna jest precyzja wykonywanych elementów. 

  Młotowiertarka Makita na prezent? Dla kogo?

Natomiast w przydomowym warsztacie najlepiej postawić na tokarkę stołową. Jej moc w zupełności wystarczy do obrabiania niewielkich przedmiotów. Kolejną zaletą tego typu tokarki jest fakt, że jest bardzo poręczna i nie zajmuje zbyt wiele miejsca w pomieszczeniu.

Na co jeszcze zwrócić uwagę? Porady.

Tokarki to urządzenia, które mogą posłużyć nam przez długie lata, dlatego warto wybierać je z rozwagą. Poza dobraniem rodzaju sprzętu do przewidywanego zastosowania tokarki warto spojrzeć na inne istotne kwestie związane z tym narzędziem. Po pierwsze, powinniśmy zwrócić uwagę na deklarowaną przez producenta moc skrawania. Warto dopasować ją do twardości materiału, który będzie najczęściej używany.

Po drugie, warto zastanowić się nad dodatkowymi funkcjami, których oczekujemy od urządzenia. Jeśli często otrzymujemy zlecenia związane z frezowaniem, dobrym posunięciem będzie zakup urządzenia z taką opcją, dzięki czemu unikniemy zakupu dodatkowych narzędzi.

Podsumowując, odpowiednią tokarkę do metalu powinniśmy dopasować do zadań, do których będzie używana oraz do wielkości produkcji. 

Niezależnie od tego, czy wybierasz tokarkę do swojego zakładu produkcyjnego, czy do przydomowego warsztatu, szeroką ofertę tego typu urządzeń możesz znaleźć na https://allegrolokalnie.pl/. Znajdują się tam specjalistyczne urządzenia w atrakcyjnych cenach. 

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 7

Brak ocen!

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here