Wybór listew przypodłogowych - jak je wybierać?
5
(2)

Listwy przypodłogowe to istotne elementy wykończenia wnętrz. Scalają one podłogę ze ścianą i stanowią dopełnienie aranżacji mieszkania. Wydają się mało istotne, a jednak znacząco wpływają na wygląd pomieszczenia. Spełniają także funkcje, o których wcześniej być może nawet nie myślałeś. Ten drobny element potrafi przysporzyć wiele wątpliwości. Osoby projektujące swój kąt zapewne często zadają sobie pytanie czym kierować się przy wyborze odpowiedniej listwy.

Jakie funkcje spełnia listwa przypodłogowa? 

Podstawową funkcją listew jest ochrona ścian przed zabrudzeniem. Każdy doskonale wie, że nawet najpiękniej zorganizowane wnętrze i najwyższej jakości meble nie prezentują się dobrze w pomieszczeniu, które ma zniszczone ściany. Ciężko jest uniknąć takich zabrudzeń podczas codziennych czynności. Wycierając podłogi mopem bardzo łatwo jest uszkodzić ścianę w dolnej jej części poprzez pozostawienie na niej smug. Listwa wykonana jest z materiału, który jest dużo odporniejszy niż farba ścienna, a w razie zabrudzenia łatwiej jest ją wyczyścić.

Inną ważną kwestią jest tutaj maskowanie szczeliny dylatacyjnej. Szczelinę taką zostawia się w celu ochrony podłogi przed wybrzuszaniem wskutek wilgotności. Nie bez znaczenia jest zatem rozmiar listwy przypodłogowej. Grubość i szerokość listwy powinno dobrać się tak, aby taką szczelinę zakryć.

Doskonale wiemy jak niepraktyczne bywa nieprzemyślane rozmieszczenie gniazdek elektrycznych w mieszkaniu. Dotyczy to zwłaszcza starszych lokali. Nie trzeba zaraz przebudowywać całej instalacji. Dzięki specjalnym listwom kable mogą leżeć spokojnie w miejscach, w których jest to potrzebne. Nowoczesne listwy wyposażone są w specjalne korytka, dzięki którym można wyprowadzić przewody i całkowicie je zamaskować.

Nie da się ukryć, że listwa spełnia także ważną funkcję estetyczną. Mieszkanie, które jest pozbawione tego elementu wygląda na niewykończone, niedopracowane. Listwa pozwala na harmonijne połączenie ściany z podłogą i stworzenie wrażenia jednolitej całości. 

  Dekoracja ścian: nietypowe miejsce na obrazy

Jakie rodzaje listew znajdziesz w sklepie?

Podczas wizyty w sklepie zaskoczy Cię nie tylko szeroki wybór odcieni listew ale także różne rodzaje materiałów, z których są wykonane. Listwy drewniane dzielą się na te wykonane z drewna litego oraz te pokryte fornirem – bardzo cienkim płatem drewna zwanym okleinom. Producenci, którzy tworzą współczesne podłogi i listwy potrafią dobrać materiały w taki sposób, że nawet te drewnopodobne imitują wygląd naturalnego surowca. 

Podczas poszukiwania swoich idealnych listew spotkasz się pewnie z określeniem MDF. Ta tajemnicza nazwa oznacza płyty pilśniowe z włókien drzewnych. Zazwyczaj są one lakierowane, fornirowane lub laminowane. Ich zaletą jest niewątpliwie duża dostępność, duży wybór wzorów oraz odporność na uszkodzenia mechaniczne.

Na koniec warto wspomnieć jeszcze o listwach metalowych. Nadal są one dostępne na rynku. Te nowoczesne wyglądają bardzo lekko przez to, że są cienkie i delikatne. W kuchni sprawdzą się te wykonane ze stali nierdzewnej – są bardzo odporne na wilgoć i świetnie znoszą częste mycie podłogi.

Współczesne listwy można także samodzielnie montować. Na sklepowych półkach znajdziesz te przyklejane, przeznaczone do montażu na klamry lub do przywiercenia. 

Dobieramy listwę do ścian

Dobór właściwej kolorystyki listwy zależy od aranżacji mieszkania. Są jednak pewne zasady, którymi warto kierować się przy podejmowaniu tej decyzji.

Pierwszą z nich jest dobór koloru pod względem ścian. Rozwiązanie to z pewnością zalicza się do tych bezpiecznych. Listwa pomalowana w kolorze ściany nie będzie w żaden sposób kontrastowała i nie ma ryzyka, że nie trafimy z odcieniem. Jest to także zabieg, który wpłynie na optyczne powiększenie salonu, gdyż listwa o barwie takiej samej jak ściana będzie stanowiła optyczne jej przedłużenie i nie spowoduje efektu „odcięcia” granicy między ścianą a podłogą.

  Świąteczny stół w wyjątkowej oprawie

Listwa zgrana z podłogą

Kolejnym sposobem z kategorii tych bezpiecznym jest zakup listew w kolorze podłogi. Rozwiązanie takie również uznajemy za poprawne. Jeśli podłoga wykonana jest z naturalnego drewna lub materiału, które je imituje to trudno o lepsze jej obramowanie niż listwa z takiego samego materiału.

Efekt wizualnego pomniejszenia pomieszczenia zniwelujesz poprzez zastosowanie niższych listew w przypadku podłóg ciemnych, te wysokie pozostaw dla podłóg w jasnej tonacji. Co jednak z posadzkami ceramicznymi? Jakie listwy dobrać do nich? Czy muszą być one również ceramiczne? Niekoniecznie. Polecamy tu wbrew pozorom listwy z drewna lub MDF-u. Pomieszczenie tak wykończone uzyska luksusowy charakter.

Listwa kontra meble

Zdecydowanie najcięższym wyzwaniem może być dopasowywanie wyglądu listew do mebli, zwłaszcza że te stosunkowo często ulegają wymianom w przeciwieństwie do listew. Jeżeli już zdecydowałeś, że listwy mają kontrastować z podłogą i ścianą to warto wziąć pod uwagę pewien oczywisty ale zarazem efektowny kolor – biały.

Swoją drogą osoby ze skłonnością do częstego zmieniania mebli i aranżacji mieszkania powinny rozważyć wykorzystanie neutralnej białej stolarki drzwiowej w swoich pomieszczeniach. Zapewni to harmonijny i stale elegancki wygląd wnętrza bez względu na zmiany wystroju pozostałych elementów.

Plusem jest to, że kolor ten idealnie zgrywa się praktycznie z każdym stylem, zarówno nowoczesnym jak i klasycznym. Zestaw białe drzwi plus białe listwy uznać można za idealny. Nie spowoduje on pomniejszenia wnętrz. Masz też pewność, że nie przesadzisz z zastosowaniem zbyt dużej ilości kolorów i faktur elementów wykończeniowych w Twoim mieszkaniu.

Jak widzisz, listwy to wbrew pozorom temat dość szeroki. Warto dokonać właściwego wyboru już na etapie projektowania by móc cieszyć się pięknym i gustownym wykończeniem mieszkania przez długi czas.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 2

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here