Trawy ozdobne
3.8
(12)

Niegdyś trawy ozdobne były pomijane w aranżacji ogrodu, obecnie powracają do łask, stanowiąc ciekawy element kreujący teren zielony. Nie są bardzo wymagające i nie potrzebują intensywnej pielęgnacji. Ogrody traw są bardzo efektowne, wprowadzają interesujący detal przy małym nakładzie pracy.

Zastosowanie i pielęgnacja traw ozdobnych w ogrodzie

Trawy nie są roślinami szczególnie wymagającymi, wystarczą im lekko wilgotne, przeciętne i przepuszczalne gleby. Większość traw najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym, gatunki o pstrych liściach wolą jednak światło rozproszone. Trawy ozdobne są odporne na mróz, jednak gatunki takie jak Trawa pampasowa należy sadzić w miejscach osłoniętych.

Wiele gatunków rośnie dobrze w pobliżu oczka wodnego, z kolei inne sprawdzą się na skalniakach. Małe kępkowate trawy sadzimy w grupach, często tworząc duże rabaty. Trawy o większych rozmiarach, takie jak Miskant chiński idealnie sprawdzają się sadzone pojedynczo na tle trawnika. Trawy nadają się również do wysadzania donic, musimy wtedy pamiętać o prawidłowym nawadnianiu i zabezpieczeniu donicy przed mrozem.

Kiedy sadzimy trawy?

Trawy ozdobne, które kupujemy w szkółkach uprawiane są w pojemnikach, co daje możliwość sadzenia ich przez cały rok. Najlepszą jednak porą jest wiosna, gdyż daje możliwość lepszego przystosowania się rośliny.

Trawy ozdobne są bardzo uniwersalnym elementem w każdej kompozycji ogrodowej. Sprawdzą się zarówno w założeniach naturalistycznych, klasycznych jak i ekstremalnie modernistycznych. Ogród z dodatkiem traw staje się ciekawszy, ma bardziej interesującą strukturę. Nie bójmy się stosować traw, gdyż są bardzo wdzięcznymi roślinami, które dają niesamowity efekt.

Wszystkie zdjęcia wykorzystane w artykule mogą Państwo podziwiać dzięki uprzejmości Pani Jagody Żak, właścicielki bloga.

Serdecznie polecamy!

1 KOMENTARZ

  1. Ciekawy artykuł. Dziękuję za pomoc w wyborze trawy. a do koszenia jej polecam kosiarkę z silnikiem Subaru od Hortmasz.pl Subaru EA190V został zaprojektowany i wykonany do wykorzystania w ekstremalnych warunkach i dla najbardziej wymagających użytkowników. Wykonany w technologii OHC z wałkiem rozrządu umieszczonym w głowicy i napędzanym łańcuchem. Charakteryzuje się cichszą pracą oraz większą mocą. Polecam hortmasz.pl/eShop/ItemDetails.aspx

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here