Kwiaty w ogrodzie - top3
5
(1)

Jesień w ogrodzie jest piękna, szczególnie ta wczesna, gdy na drzewach są kolorowe liście, a rośliny zachwycają ogrodników, którzy zajmowali się ich pielęgnacją przez całą wiosnę i lato.

Niektóre piękne kwiaty w ogrodzie są naszymi zdecydowanymi faworytami. Na pewno nie będziecie zawiedzeni ich wyborem!

Spis treści artykułu:

Chryzantemy w ogrodzie

Chryzantemy rosnące na rabacie lubią słońce oraz żyzną, przepuszczalną, najlepiej zasadową glebę. Należy uważać podczas ich podlewania. Nie służy im zarówno przelewanie, jak i przesuszenie. Kwiaty ścina się, gdy przekwitną lub zniszczy je pierwszy przymrozek. Na zimę chryzantemy trzeba zabezpieczyć (okryć je m.in. agrowłókniną). Nie stosujmy jako okrycia liści czy kompostu – chryzantemy ulegną razem z nimi rozkładowi.

Chryzantemy w ogrodzieAby dobrze posadzić chryzantemę, potrzeba wziąć pod uwagę jedynie kilka prostych wskazówek:

  • Młodą sadzonkę w doniczce wstawić do wody na 10-20 minut.
  • W spulchnionej, odchwaszczonej glebie przygotować dołek dwa razy większy od objętości bryły korzeniowej sadzonki.
  • Wzbogacić miejsce sadzenia dawką kompostu lub innego nawozu organicznego.
  • Wyjąć kwiat z doniczki i umieścić w dołku do wysokości szyi korzeniowej.
  • Wysoko rosnące odmiany przymocować do podpory.
  • Ziemię wokół sadzonki ucisnąć i podlać obficie.
  • Ułożyć dookoła rośliny warstwę ściółki z liści, trawy z ciętego trawnika, kory albo pokrzyw.
  • W doniczce zastosować substrat na bazie kompostu i przygotować na dnie warstwę drenażową dla odpływu nadmiaru wody.

Astry – wspaniałe, jesienne kwiaty

Astry to typowe kwiaty na jesień. Zależnie od odmiany, mogą być jednoroczne lub wieloletnie. Najczęściej spotyka się je w kolorze fioletowym, różowym, żółtym lub białym. Większość odmian preferuje stanowiska słoneczne. Odmiany wieloletnie bez problemu zimują, ale wymagają odmładzania co 3 lub 4 lata. To rośliny, które dużo nie wymagają i są miododajne.

Astry w ogrodzieNajlepiej sadzić je od marca do maja lub od września do listopada. Jeżeli chcemy je dobrze pielęgnować, ale nie mamy za dużo czasu – przychodzimy z dobrymi informacjami – nasza opieka ulega znacznemu ograniczeniu po wyrośnięciu roślin. Musimy je jedynie przyciąć w marcu (suche łodygi możemy po prostu wyłamać), nawozić od czasu do czasu i umiarkowanie podlewać.

Uwaga! Nawozić należy tylko wysoko rosnące gatunki dawką kompostu na wiosnę. Nie tylko w celu rozmnażania, ale również po to, by zachować obfitość kwitnienia astrów, należy je regularnie wykopywać z ziemi, dzielić i sadzić na nowo.

Astry są typowymi roślinami do wiejskich ogrodów, ale robią wrażenie również w pojemnikach i balkonowych skrzynkach. Występują w szerokiej gamie kolorów, rozmiarów i kształtów. Można je komponować z innymi bylinami, które kwitną w tym samym czasie, ale również z trawami ozdobnymi. Dobrym sąsiedztwem dla tych roślin mogą być np. róże, jeżówki czy dalie.

Dalie – piękne kwiaty w ogrodzie

Dalie to byliny, które osiągają nawet 1,5 m wysokości! Ozdobą dla jesiennego ogrodu będą ich pełne lub półpełne jesienne kwiaty w kolorach żółci, różu czy czerwieni. Dalie kwitną latem i jesienią. Należy sadzić je w miejscu nasłonecznionym lub w półcieniu i umiarkowanie podlewać. Rośliny lubią krótkie dni – im krótsze, tym więcej kwiatów mogą rozwinąć. Jesienny kwiat dali można sadzić na jednogatunkowych rabatach, w grupie lub jako pojedynczą roślinę.

Dalie w ogrodzieJaka jest najlepsza pora na sadzenie? Początek maja, kiedy nocne przymrozki nie wnikają już głęboko w ziemię i nie szkodzą bulwom. Młode rośliny wyhodowane w domu mogą być przesadzone do gruntu dopiero w drugiej połowie maja, jako że są bardzo wrażliwe na mróz.

Dalie pochodzą ze słonecznego Meksyku, dlatego nie dość, że potrzebują słońca, to dla prawidłowego wzrostu przyda się im dobrze przepuszczalna, próchnicza gleba. Podczas gorących letnich miesięcy dalie są bardzo spragnione wody i muszą być często podlewane. W żadnym wypadku nie może powstać zastój wody.

Przekwitłe kwiaty należy latem usuwać. Kiedy nadchodzi jesień i zbliżają się pierwsze przymrozki, dalie trzeba przygotować do zimowego snu. Łodygi ścina się nad ziemią, wykopuje ostrożnie bulwy i otrząsa je z ziemi. Po wysuszeniu przechowuje się je w torfie, piasku albo trocinach w chłodnym, suchym miejscu. Podczas zimowania kwiaty nie muszą być podlewane.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 1

Brak ocen!

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here