Topiary w ogrodzie
5
(3)

Topiary we współczesnych ogrodach często kojarzone są z brakiem wyczucia dobrego stylu, jednak według nas ich zastosowanie wprowadza w przestrzeń ład i klasyczne piękno.

Czym są topiary?

Topiary, nazywane również żywymi rzeźbami to drzewa i krzewy formowane w geometryczne przestrzenne kształty. Jedne z pierwszych topiarów można było spotkać w ogrodach starożytnych Rzymian, były one oznaką ładu i dobrego smaku mieszkańców. Do kultury europejskiej dotarły w XVI wieku i cieszyły się sporą popularnością wśród elity.

Topiary we współczesnym ogrodnictwie

Topiary polecane są do ogrodów utrzymanych w stylu klasycznym, wprowadzają one porządek i regularność kształtów. Najlepiej sprawdzają się w symetrycznych założeniach, stanowią idealne obramowanie ogrodu. Ich potencjał jest bardzo doceniany zimą, ponieważ geometryczne kształty wspaniale korespondują ze śniegiem i szronem. Biel cudownie kontrastuje z żywą zielenią bukszpanów czy cisów.

Topiary sprawdzą się również w ogrodach całkowicie modernistycznych, bukszpany formowane w kule znajdą swoje zastosowanie w nowoczesnych wysokich donicach na tle współczesnej architektury ogrodowej. Unikajmy jednak wprowadzania topiarów do ogrodów naturalistycznych czy rustykalnych, gdyż kłócą się one z ich założeniami.

Topiary w Twoim ogrodzie

Samodzielne tworzenie topiarów jest dosyć pracochłonne i wymaga dużej cierpliwości, jednak efekt końcowy niezmiennie zachwyca wszystkich odbiorców. Najlepiej sprawdzają się drzewa i krzewy zimozielone o powolnym wzroście i gęstym ulistnieniu.

Formując kształty nie wycinajmy od razu dużej części rośliny, ponieważ może to spowodować jej usychanie. Zacznijmy od prostych form, takich jak kule czy stożki, aby nabrać wprawy. Za każdym razem przycinajmy jedynie kilka centymetrów, aby pobudzić roślinę do silniejszego zagęszczania.

Pierwsze cięcie wykonujemy zaraz po posadzeniu, kolejne wiosną. Można również zastanowić się nad kupnem gotowych rzeźb, które musimy jedynie utrzymywać w ryzach. Istnieją również specjalne szablony do przycinania roślin, wykonane z siatki metalowej z otulina z PCV. Pozwalają one uzyskać niesamowity efekt w krótkim czasie i przy niewielkim nakładzie pracy.

  Ptaki w ogrodzie - Karmniki

Polecamy serdecznie stronę PLATINUM GARDEN, gdzie możecie nabyć szablony o rozmaitych kształtach, wykonanych również na indywidualne zamówienie i cieszyć się wspaniałym wyglądem roślin. Wykonanie idealnych topiarów trwa latami, PLATINUM GARDEN oferuje identyczny efekt w krótkim czasie.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 3

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here