Spis treści artykułu:
Pokój dla niemowlaka
Noworodek zazwyczaj nie potrzebuje wiele miejsca – wystarczy odpowiednie łóżeczko z wygodnym materacem (maluch głównie leży), przewijak i szafa na ubranka. Tyle jeżeli chodzi o meble dla dzieci. Dla wygody warto dziecinne łóżeczko ustawić blisko własnego posłania – ułatwi to nocne karmienie, a jednocześnie będzie przyzwyczajać niemowlę do zasypiania bez rodziców.
Jeśli chodzi o przewijak, to najlepiej zamontować go z dala od okna, gdzie maluch nie będzie narażony na przeciągi. Kilkumiesięczne dziecko raczej nie doceni elementów dekoracyjnych. Chociaż puszyste dywany na pewno wyglądają efektownie, lepiej zainwestować w matę edukacyjną , która będzie bardziej higienicznym rozwiązaniem, a przy okazji dostarczy maluchowi rozrywki.
Miejsce na zabawki w pokoju dziecka
Urządzając pokój kilkuletniego dziecka trzeba nie tylko wybrać odpowiednie meble, ale również znaleźć miejsce na przechowywanie często sporej kolekcji zabawek. Warto więc zdecydować się na nieco więcej półek, które pomieszczą książeczki, pluszaki i inne zabawki. Klocki możesz przechowywać w plastikowych pojemnikach – w ten sposób łatwiej będzie utrzymać porządek w pokoju malucha. Jeśli zastanawiasz się nad dekoracjami w określonym stylu, warto zapytać dziecko o zdanie. Chłopca interesującego się piratami z pewnością ucieszą dekoracje w postaci statków, a dziewczynka uwielbiająca księżniczki zachwycona będzie np. pościelą lub narzutą w tym stylu.
Twoje dziecko często zmienia zainteresowania? Zdecyduj się na naklejki dekoracyjne – w sklepach znajdziesz wiele motywów zależnie od potrzeb, a w razie konieczności możesz je łatwo usunąć bez niszczenia ścian czy mebli. Chociaż dziecinny pokój kojarzy się często z mnóstwem kolorów, lepiej zachować umiar. Pastelowe ściany w stonowanych barwach i nieco mocniejsze dekoracje będą bardziej estetycznym rozwiązaniem, niż kolorystyczny chaos.
Pokój dla ucznia – jak go zaaranżować?
W pokoju dla ucznia jednym z najważniejszych elementów wyposażenia z pewnością będzie biurko i krzesło. Każdy z tych mebli musi być dostosowany do wzrostu dziecka, aby pociecha się nie garbiła podczas nauki. Należy też zadbać o odpowiednie oświetlenie. Ponieważ podczas czytania światło powinno być rozproszone (a nie skupione punktowo), lepiej zdecydować się na lampkę biurkową z mleczną żarówką i regulowanym wysięgnikiem.
Oczywiście musi być ona ustawiona po stronie przeciwnej w stosunku do piszącej ręki (po prawej w przypadku dziecka leworęcznego i po lewej dla praworęcznego). Warto też zadbać o sprzęty dodatkowe, jak korkowa tablica, do której dziecko może przyczepiać plan lekcji, notatki, zdjęcia, czy terminarz dodatkowych zajęć; a także kosz na śmieci, czy ładny przybornik. Dzieci w wieku szkolnym zazwyczaj mają już określone zainteresowania, dlatego dobrym pomysłem jest nawiązanie do nich podczas dekorowania pomieszczenia.