142248453092101800
0
()

Zarówno plantator jak i hobbysta, działkowiec wkłada w swoją pracę nad roślinami całe serce. Dla hodowcy roślin nie ma większej satysfakcji i nagrody niż widok swoich dorodnych plonów. Bardzo pomocne w drodze po „roślinny sukces“ okazują się osłony ogrodowe. Ich zastosowanie jest wielorakie i zależy tylko i wyłącznie od pomysłodawcy.

Jednak najczęściej wykorzystywane są m.in. do efektywnej uprawy warzyw ciepłolubnych, doskonale sprawdzają się z zakresie przyspieszenia czasu zbiorów warzyw wiosennych.

Co zatem będzie najlepszym wyborem?
142248453081438800Zacznijmy od zdecydowanie najprostszej opcji, jaką jest inspekt. Bez problemu inspekt wykonamy w domu ponieważ nie wymaga on specjalnych zakupów, do jego budowy możemy wykorzystać stare elementy innych konstrukcji. Wypełniony nawozem powoduje szybsze kiełkowanie, poza tym świetnie sprawdza się przy zmianach temperatur, co w przypadku obecnych kaprysów pogody nie jest bez znaczenia.

Jaki jest kolejny etap hodowania warzyw w ogrodzie?

Kolejnym etapem wtajemniczenia jest tunel. Wykonywany jest z metalowej konstrukcji pokrytej folia. Często ma charakter sezonowy, ze względu na łatwość montażu i demontażu. Tunel w zauważalny sposób skraca czas uprawy, zwłaszcza odmian ciepłolubnych. Mimo, że nie uzyskamy w nim stałej temperatury, jeżeli planujemy zająć się uprawą papryki bądź np. pomidorów, będzie on znakomitym rozwiązaniem.

142248453092101800

Zdjęcie szklarni z Ogrodosfera.pl

Czy szklarnia w ogrodzie to rozwiązanie tylko dla profesjonalistów?

Ostatnią, zarazem najbardziej profesjonalną z osłon ogrodowych jest szklarnia. Tradycyjnie szklarnie budowane są ze stalowej konstrukcji ze szklanym wypełnieniem. Jadnak w czasach dzisiejszych technologii, jeżeli tylko chcemy i posiadamy wystarczający budżet możemy użyć innowacyjnych materiałów.

W odróżnieniu od tunelu, szklarnia to wariant raczej dla profesjonalistów, ze względu na dość wysoki koszt wykonania. I to właśnie cena jest największą wadą tego rozwiązania, bo przy profesjonalnej uprawie na większej powierzchni, oczywiście trzeba się liczyć z proporcjonalnym nakładem pracy. Po stronie istotnych plusów należy zapisać możliwość uprawy szerokiej gamy roślin, nawet w zimie oraz wyraźnie wydłużony okres wegetacyjny.

  Program zbierania deszczówki - dopłaty

Słowem podsumowania…

Podsumowując, jeżeli roślinami zajmujemy się hobbystycznie dla własnej przyjemności, bardziej korzystne będzie wybranie tunelu lub inspektu. Dla profesjonalistów zalecana jest szklarnia. Jednak ostateczny wybór zawsze będzie wymagał indywidualnego podejścia, rozważenia wszystkich argumentów oraz dopasowania decyzji do osobistych oczekiwań.

 

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena / 5. Ilość ocen:

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here