0
()

W dodatku kąpiel w nim nie wiąże się z wielką wyprawą i przygotowaniem wielkiego ekwipunku plażowego. Z dobrodziejstwa basenu możemy skorzystać w naszej, prywatnej przestrzeni i to w dowolnej chwili. Także po całym dniu pracy.

Przeczytaj o tym, jak wybrać basen idealny dla ciebie i twojej rodziny.

Rodzaje basenów ogrodowych

Basen ogrodowy basenowi ogrodowemu nierówny – na rynku są dostępne różne typy takich produktów i dobrze jest zapoznać się z ich wadami i zaletami, zanim wybierzemy się na zakupy.

Najtańszy i najprostszy jest basen dmuchany. Takie baseny są jednak niewielkie i stosunkowo płytkie. Raczej trudno nazwać się miejscem relaksu dla całej rodziny. Są jednak wymarzonym i bezpiecznym miejscem zabaw dla maluchów. Oczywiście pod nadzorem kogoś dorosłego. Mają też inną, ważną zaletę – z racji na niewielką pojemność, szybko się nagrzewają.

Baseny rozporowe są nieco droższe, ale już dużo większe niż ich dmuchane odpowiedniki. Brzeg takiego basenu lekko zwęża się do środka. Dzięki temu, wprowadzona do basenu woda napiera na ścianki i nadaje basenowi odpowiedni kształt – stąd jego nazwa. Większość basenów tego typu posiada nadmuchiwany kołnierz. Taki produkt to dobre rozwiązanie dla osób, które cenią dobry stosunek ceny do jakości. Jednak warto pamiętać, że każdy element dmuchany jest podatny na uszkodzenia. Dlatego jeśli masz bardzo żywiołowe dzieci lub posiadasz wszędobylskie domowe zwierzaki – zastanów się dwa razy, zanim zdecydujesz się na ten, a nie inny model.

Najdroższe, ale też największe i najbardziej komfortowe są baseny stelażowe. Jak sama nazwa wskazuje, mają one stabilną konstrukcję, zbudowaną na stelażu. Napełnienie tak dużego basenu zajmuje jednak sporo czasu. Jako że brzeg takiego basenu jest wysoki, musimy wchodzić do niego po drabince. Struktura basenów stelażowych jest stabilna i stosunkowo odporna na uszkodzenia. 

  Ogród Chiński w Łazienkach Królewskich

Fanów kąpieli w bąbelkach ucieszy na pewno wiadomość, że w dobrych marketach dostępne są też ogrodowe jacuzzi. Wiele osób bardzo chwali sobie takie produkty. Jednak ogrodowe jacuzzi nie będzie idealnym miejscem dla tych, którzy lubią ciszę. Urządzenie bowiem pracuje dość głośno.

Jakie akcesoria do basenu ogrodowego?

Istnieje szereg przydatnych akcesoriów do basenu. Część z nich powinna znajdować się w zestawie razem z wybranym produktem. Jeśli kupujesz basen stelażowy, w komplecie musi być drabinka. Do basenów stelażowych oraz większych rozporowych producent powinien dołączyć też odpowiednie okrycie. Jest to bardzo ważny element – basen należy zakrywać, kiedy z niego korzystamy. Inaczej woda będzie ulegać zabrudzeniu.

Ważnym elementem zestawu jest też pompa filtrująca. Jej najważniejszym parametrem jest wydajność. Mierzy się ją w ilości litrów na godzinę. Jak nietrudno zgadnąć, im większa wydajność pompy, tym szybciej napełnimy przy jej pomocy nasz basen. Jeśli zależy nam na bardzo szybkiej pompie, możemy dokupić w dobrym markecie budowlanym profesjonalną pompę do basenów. Jest to co prawda dodatkowy wydatek, ale takie urządzenie będzie działać dużo szybciej.

Ważnym elementem jest też mata pod basen. Chroni ona przed uszkodzeniami i przedłuża życie basenu. Chroni też jego dno przed zabrudzeniami.

Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas zakupu basenu ogrodowego

Najważniejsze parametry basenu to jego wielkość i pojemność. Pamiętaj, że największy basen wcale nie musi być najlepszym rozwiązaniem. Dużo zależy od tego, ile masz miejsce w ogrodzie. Trzeba mieć świadomość, że basen musi stać na idealnie płaskiej powierzchni. Nawet przy średniej wielkości basenie, każda nierówność terenu spowoduje bardzo duży przechył. Wielkie baseny będą też wolno ogrzewały się w słońcu. Może okazać się, że będziesz musiał dokupić do nich dodatkowe akcesoria do ogrzewania wody.

  Pokrycie dachu altany, jakie wybrać?

Zawsze sprawdzaj też, czy producent daje gwarancję na basen i co dana gwarancja obejmuje. Oczywiście należy pamiętać, że w przypadku wielu rodzajów uszkodzeń powstałych na skutek nieprawidłowego użytkowania, nie możemy liczyć na wsparcie producenta. Dlatego warto od razu zapytać w sklepie, czy wybrany basen łatwo jest naprawić i czy są w sprzedaży pasujące do basenu zestawy łatek.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena / 5. Ilość ocen:

Brak ocen!

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here