Kobieta na balkonie z kwiatami i osłoną balkonową
3.7
(7)

Mata i osłona na balkon – czym są?

Wysokiej jakości maty na balkon umiejętnie łączą w sobie walory estetyczne oraz użytkowe. Świetnie spełniają one funkcje aranżacyjne. Osłony są niezastąpione przez cały rok. Można na nich zainstalować na przykład dodatkowe oświetlenie w okresie świątecznym albo zamontować doniczki z posadzonymi na wiosnę kwiatami. Osłony na balkonie doskonale chronią przebywające na tarasie osoby, a także znajdujące się tam rośliny przed nadmierną ekspozycją na słońce, a także przed zacinającym deszczem i porywistym wiatrem. Dzięki nim po sezonie nie trzeba koniecznie chować stolików i krzeseł ogrodowych do piwnicy albo na strych. Meble osłonięte właściwie dobranymi matami bezpiecznie przezimują aż do wiosny

Po maty i osłony na balkon zwykle chętnie sięgają również osoby, które chcą zapewnić sobie intymną atmosferę w trakcie wypoczynku. Produkty te bowiem skutecznie zabezpieczają balkonowe wnęki przed wścibskim wzrokiem osób postronnych – czy to sąsiadów z bloku, czy też przypadkowych przechodniów.

Wypoczynek na balkonie

Jak wybrać najlepsze maty i osłony balkonowe?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, co przesądza o wyjątkowości wybranego modelu osłony na balkon. Nie bez znaczenia jest oczywiście cena danego produktu, choć mimo wszystko nie powinna ona odgrywać kluczowej roli w doborze maty. Zwykle zwraca się bowiem uwagę na takie kwestie, jak trwałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz oddziaływanie szkodliwych czynników atmosferycznych. W tym aspekcie wiele zależy od materiału, z którego wykonano osłonę. Do tego celu mogą służyć zarówno tworzywa naturalne, jak i sztuczne. Wśród tych pierwszych wymienia się:

  • wiklinę – osłony wiklinowe są niedrogie, wyróżnia je także łatwość montażu, mają one efektowny design, ich kształt z biegiem czasu może jednak ulec deformacji pod wpływem czynników zewnętrznych;
  • bambus – włókna osłon bambusowych mają różne średnice, dlatego można je bez trudu dopasować do indywidualnych potrzeb i preferencji; maty te świetnie chronią przed słońcem, wiatrem i deszczem, a równocześnie gwarantują atmosferę intymności;
  • trzcinę – ciekawa ozdoba balkonu, za jej pomocą można stworzyć aranżację upodabniającą taras wraz z barierkami do trzcinowych zarośli.
  Baseny ogrodowe — przegląd najlepszych modeli

Najwyższej jakości maty i osłony balkonowe mogą być też wykonane ze sztucznych materiałów, takich jak PCV, winyl czy technorattan. Modele te z biegiem czasu nie ulegają blaknięciu. Są też łatwe w czyszczeniu i pielęgnacji.

Montaż mat i osłon balkonowych

Jedną z charakterystycznych cech mat i osłon na balkon jest łatwość montażu. W celu zainstalowania wybranego modelu wykorzystuje się specjalne plastikowe bądź metalowe zaciski, które odznaczają się trwałością oraz wytrzymałością na niesprzyjające warunki pogodowe. Właściwie przymocowane maty i osłony na przydomowy balkon ściśle przylegają do balustrady. To sprawia, że nie przesuwają się one na barierkach. Nie pojawiają się na nich także nieestetyczne deformacje i wybrzuszenia.

Odpowiednio dobrane maty i osłony na balkon pełnią wiele różnych funkcji. Warto po nie sięgać zwłaszcza wtedy, gdy na balkonie spędza się mnóstwa czasu, rozkoszując się świeżym powietrzem czy to samotnie, czy też w otoczeniu najbliższych osób.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 3.7 / 5. Ilość ocen: 7

Brak ocen!

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here