Zabudowa balkonu
1.5
(2)

Zabudowany balkon można w ciekawy sposób aranżacyjnie połączyć z salonem. Stworzymy w ten sposób wrażenie przedłużenia pokoju dziennego i optycznie powiększymy przestrzeń w mieszkaniu.

Rodzaje zabudowy balkonu ‒ ramowa i bezramowa

Bez względu na to, jaki typ zabudowy wybierzemy na nasz balkon, wielkość poszczególnych elementów oraz ich grubość powinna być solidną barierą, która oprze się sile wiatru. Do wyboru mamy zabudowę ramową i bezramową. Pierwsza z nich polega na oprawieniu każdej części zabudowy (np. każdej szyby) w specjalne profile. Skrzydła poruszają się po torze prowadnicy i są wyposażone w uszczelki szczotkowe minimalizujące hałas i gromadzenie się kurzu w mechanizmie.

Bardziej nowoczesnym, ale jednocześnie droższym rozwiązaniem są zabudowy bezramowe. Koszty związane z realizacją takiego przedsięwzięcia można obniżyć, wykorzystując w trakcie zakupów zniżki na materiały budowlane. Technologia zabudowy bezramowej eliminuje pionowe ramy, co jest bardziej funkcjonalne i estetyczne. Osoby wypoczywające na balkonie mają pełny obraz otoczenia, nierozdzielony przez słupki konstrukcyjne.

Z czego zrobić zabudowę na balkon w bloku?

Najchętniej wybieranym materiałem używanym do skonstruowania zabudowy balkonowej jest szkło. Przemawia za nim estetyka i łatwość konserwacji. Gruba tafla szkła stanowi dobrą izolację akustyczną. Dzięki temu zabudowa zyska też funkcję tłumienia dźwięków z ulicy.

To rozwiązanie jest szczególnie polecane osobom, które mieszkają w centrum miasta. Tańszym wariantem będzie wybór tworzywa sztucznego, np. pleksi (szkła akrylowego) lub poliwęglanu komorowego. Są to lżejsze materiały, które nie wymagają tak solidnych mechanizmów jak szkło, ale są bardzo wytrzymałe. Zabudowa balkonu może też być wykonana z ażurowych paneli drewnianych.

Wskazówki przed montażem zabudowy balkonowej

Zanim rozpoczniemy prace związane z założeniem zabudowy, powinniśmy sprawdzić, jaka jest nośność balkonu. Przesuwne skrzydła, szczególnie szklane, będą dodatkowym obciążeniem całej konstrukcji.

  Stylowe lampy ogrodowe, czyli jak oświetlić taras?

Dla zachowania bezpieczeństwa swojego i sąsiadów trzeba przeanalizować wskaźnik maksymalnego obciążenia balkonu. Informację tę znajdziemy w projekcie budowlanym. Jeżeli go nie posiadamy, odpowiedzi może udzielić nam spółdzielnia. Dla poprawnego działania mechanizmów zabudowy niezbędny jest równy poziom podłoża balkonu. Jeśli kafelki lub wylewka na balkonie nie mają tego samego poziomu, prace instalacyjne należy rozpocząć od wyrównania podłoża.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 1.5 / 5. Ilość ocen: 2

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here