Kosze do ogrodu
5
(1)

Właściwe składowanie i segregacja śmieci w ogrodzie wymaga od nas posiadania odpowiednich pojemników. Aby więc ułatwić sobie czynności związane z przechowywaniem odpadów, warto zaopatrzyć się w dobrej jakości kosze na śmieci do ogrodu. Pojemniki powinny być praktyczne, solidne i funkcjonalne, a ich pojemność dostosowana do potrzeb naszego gospodarstwa domowego. Jak więc wybrać kosz na śmieci do ogrodu? Na co zwrócić uwagę i czym się kierować? Kilka przydatnych wskazówek odnośnie wyboru odpowiednich pojemników oraz sposobu segregacji śmieci znajdziecie w poniższym artykule.

Odpowiednia organizacja sposobu gromadzenia odpadów wymaga od nas świadomego i logistycznego podejścia. Aby więc wybrać najbardziej ergonomiczne rozwiązanie, należy przemyśleć kilka ważnych kwestii, takich jak pojemność i gabaryty potencjalnych pojemników, ich liczba czy materiały, z jakich zostały wykonane. Jak wybrać najlepszy kosz? Które kosze są warte polecenia i gdzie szukać tych w najrozsądniejszej cenie? Podpowiadamy poniżej.

Kosz na śmieci w ogrodzie – jaki powinien być?

Decydując się na zakup pojemnika na śmieci do ogrodu, musimy wziąć pod uwagę kilka najważniejszych kwestii. Oprócz pojemności istotnym elementem decydującym o przydatności danych pojemników pozostaje materiał, z którego zostały wykonane. Powinny być one solidne i wytrzymałe, ale przy tym dosyć lekkie. Zdecydowana większość koszy na śmieci w ogrodzie wykonana jest więc z różnego rodzaju tworzyw sztucznych. Materiał ten zapewnia dużą wytrzymałość oraz odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne, takie jak deszcz czy śnieg. W ofercie większości sklepów znajdziemy także kosze do ogrodu wykonane z metalu czy ocynkowanej stali.

Warto także zadbać o to, aby nasze pojemniki wyposażone były w praktyczne pokrywy. Dzięki temu zabezpieczymy wnętrze pojemnika przed wilgocią czy dostępem zwierząt, takich jak myszy czy wiewiórki. Obecność pokrywy dodatkowo sprawia, że nieprzyjemne zapachy trudniej przedostają się poza wnętrze pojemnika.

  Dlaczego warto oświetlić taras?

Dodatkowym i niezwykle funkcjonalnym elementem wyposażenia koszy stojących w ogrodzie, pozostają kółka. Ten niezwykle praktyczny detal umożliwia bowiem szybkie i bezproblemowe przemieszczanie pojemnika w obrębie posesji. Szeroką ofertę różnego rodzaju pojemników na odpady do ogrodu znaleźć możemy u sprawdzonych dystrybutorów, takich jak castorama, oferujących solidne i wytrzymałe kosze o różnych pojemnościach oraz dodatkowe akcesoria, takie jak specjalne worki czy stojaki, które ułatwią nam utrzymanie porządku.

Dobrym wyborem będą także kosze w kolorze zielonym. Tego rodzaju pojemniki mniej wyróżniają się na tle ogrodu. Jest to więc bardziej dyskretne i eleganckie rozwiązanie dla tych z nas, którzy w obrębie własnego ogrodu nie posiadają zabudowanej strefy do przechowywania gromadzonych odpadów.

Segregacja odpadów o czym musisz pamiętać

Aby zapewnić właściwy sposób przechowywania oraz segregacji odpadów, musimy wyposażyć się w odpowiedniej jakości kosze i pojemnik pozwalające na ich właściwe segregowanie. Mamy bowiem obowiązek sortowania wszelkich odpadów generowanych przez nasze gospodarstwo domowe, także tych w obrębie ogrodu. Odpowiednio posegregowane śmieci są następnie poddawane utylizacji i recyklingowi. Wprowadzone przez Ministerstwo Środowiska odgórne normy w ramach Wspólnego Systemu Segregacji Odpadów (WSSO) narzucają nam konieczność posiadania określonej liczby pojemników przeznaczonych na różnego rodzaju odpady. Warto więc przemyśleć, których z nich generujemy najwięcej i odpowiednio dobrać pojemności poszczególnych z nich.

Zgodnie z obowiązującymi normami segregacja śmieci obejmuje bowiem: odpady biodegradowalne (pojemnik brązowy), papier (pojemnik niebieski), metale i tworzywa sztuczne (pojemnik żółty), szkło (pojemnik zielony) oraz pozostałe odpady niepoddające się recyklingowi (pojemnik czarny). Jeśli więc masz problem z przyporządkowaniem poszczególnych rodzajów śmieci do danej kategorii, możesz umieścić na pojemnikach odpowiednie naklejki lub napisy, które przypominać będą o tym, co powinno znaleźć się w danym pojemniku. Pamiętaj też, aby do niebieskiego pojemnika wrzucać jedynie suchy papier. Wszelkie kartony po sokach czy mleku powinny więc trafić do żółtego pojemnika. Do koszy zielonych wrzucaj jedynie puste butelki lub słoiki bezwzględnie pozbawione etykiet oraz zakrętek. Jeśli nie dysponujesz własnym kompostownikiem resztki jedzenia z ogrodowego grilla, usunięte chwasty czy skoszoną trawę, wrzucaj do pojemnika w kolorze zielonym.

  Wieczorny klimat - oświetlenie ogrodowe

Kosz na śmieci jaką pojemność wybrać?

Organizacja własnego systemu przechowywania odpadów wymaga od nas przemyślanego i praktycznego podejścia. Wybierając kosz na śmieci, warto więc rozważyć kilka podstawowych kwestii. Jednym z najważniejszych kryteriów decydujących o wyborze kosza do ogrodu jest jego pojemność. Wielkość kosza powinna być zawsze dopasowana do indywidualnych potrzeb danego gospodarstwa domowego. Zwykle więc im więcej domowników, tym więcej odpadów generujemy. Podobnie w kwestii koszy do ogrodu. Im większa powierzchnia, tym większych pojemników będziemy potrzebować. Jeśli jednak odpowiednio segregujemy nasze śmieci, bez problemu wystarczą nam kosze o pojemności 120 czy 240 litrów. Im większy kosz, tym większa oszczędność związana z mniejszą częstotliwością wymiany worków i ich wywozem. 

Właściwe przechowywanie oraz segregacja odpadów, także na terenie ogrodu, wymaga posiadania odpowiedniej jakości koszy i pojemników. Kosze te powinny być praktyczne, solidne i funkcjonalne, a ich pojemność dostosowana do potrzeb naszego gospodarstwa domowego.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 1

Brak ocen!

2 KOMENTARZE

  1. Super artykuł! Segregacja odpadów to bardzo ważny temat i cieszę się, że jest teraz tak często poruszany. Jestem nauczycielką i szkoła, w której pracuję zdecydowała się ostatnio na zakup kilku śmietników ogrodowych. Staramy się nauczyć dzieci jak ważna jest segregacja, ale jednocześnie kosze, które stoją przed budynkiem muszą wyglądać schludnie i pasować do jego elewacji.

  2. Super artykuł! Segregacja odpadów to bardzo ważny temat i cieszę się, że jest teraz tak często poruszany. Jestem nauczycielką i szkoła, w której pracuję zdecydowała się ostatnio na zakup kilku śmietników ogrodowych. Staramy się nauczyć dzieci jak ważna jest segregacja, ale jednocześnie kosze, które stoją przed budynkiem muszą wyglądać schludnie i pasować do jego elewacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here