Jaki hamak do ogrodu wybrać?
Rodzaje, kolory i wzory hamaków ogrodowych są tak liczne, że trudno jest zdecydować się na konkretny model. Wszystkie zachwycają odcieniami i bajecznymi wzorami. Coraz częściej można je spotkać w ogrodach i parkach, zastępują leżaki i łóżka turystyczne. Jak wybrać taki, który będzie najwygodniejszy i sprosta potrzebom całej rodziny?
Podczas decyzji weź pod uwagę kilka podstawowych czynników. Przede wszystkim odpowiedz sobie na następujące pytanie: Czy hamak ma pełnić funkcję gadżetu, być uzupełnieniem wystroju tarasu lub balkonu, czy też zastępować miejsce do spania i być regularnie użytkowany? Liczy się też oczywiście cena – tu jakość rośnie wraz z kosztem zakupu, ale dobry i solidny sprzęt na wiele lat nabędziesz już za kilkaset złotych.
Jak dobrać rodzaj hamaka?
Hamaki różnią się wielkością, szerokością i długością. Mogą być tkane i plecione lub wykonane z jednolitego materiału. Występują w zestawie z poziomymi poprzeczkami, które nadają im określony fason i ułatwiają mocowanie, a także w komplecie ze stelażem, który zastąpi pień drzewa lub mocowanie do stalowej barierki na balkonie.
Pierwszy punkt do rozważenia to kwestia, ilu użytkowników ma pomieścić Twój hamak – czy będzie to jednoosobowy sprzęt, w którym w samotności odpoczniesz, zrelaksujesz się i poczytasz książkę, czy też kącik dla grupy przyjaciół lub gromadki dzieci. Jeśli w opisie produktu, który Cię zainteresował, nie ma informacji, ile osób się w nim zmieści, sprawdź wagę samego hamaka. Do 1,5 kg są zazwyczaj hamaki jednoosobowe, te do 3 kg posłużą parze lub kilkorgu dzieci, a cięższe to wybór dla wieloosobowej rodziny.
Pamiętaj, że jeśli zamierzasz zabierać ze sobą hamak w podróż, wyprawę w góry lub na wycieczkę do lasu, powinien być on lekki. W przypadku deszczu luźno tkana siatka szybko wyschnie, zaś materiałowe poszycie zapewni ci więcej ciepła w chłodniejszy wieczór w otoczeniu przyrody.
Gdy kupujesz hamak dla rodziny, sprawdź nie tylko, dla ilu osób jest przeznaczony, ale też maksymalną wagę, którą może utrzymać. Nie będziesz się obawiać, że siedzisko się urwie, a Ty nabijesz sobie guza. To także kwestia bezpieczeństwa najmłodszych.
Najbezpieczniejsze są hamaki w formie kokonu, z miękkiej, elastycznej siatki. W takim hamaku bez trudu zatopisz się i bezpiecznie ułożysz, nawet jeśli często przewracasz się z boku na bok. Modele głębokie i o długości około 3–4 metrów są na tyle stabilne, że możesz ich używać zamiast zapasowego miejsca do spania w mieszkaniu. Ponadto bez trudu utniesz sobie w nich drzemkę na tarasie. Zmieści się w nim kilka osób.
Jeśli potrzebujesz miejsca do pracy lub czytania, a preferujesz pozycję siedzącą lub półsiedzącą, ciekawą propozycją może być fotel hamakowy, zwany także krzesłem brazylijskim. Co prawda nie pomieści on tylu osób, co tradycyjny hamak, jednak zapewni Ci wygodną pozycję do pracy przed komputerem albo relaksu. Zawiesisz go na gałęzi lub haku, dlatego możesz go używać jako dodatkowego miejsca do siedzenia w domu i montować w dowolnym miejscu.
Jakość i materiał – na co zwrócić uwagę przed zakupem hamaku ogrodowego?
Podobnie jak z większością sprzętów i urządzeń, które wybierasz do swojego domu, w przypadku zakupu hamaku ogrodowego kieruj się jego praktycznością i funkcjonalnością. Nie zapominaj, że to inwestycja na długie lata. Kluczową kwestią jest jakość i rodzaj materiału. Na tym polu wygrywają hamaki plecione lub tkane z bardzo drobnymi oczkami – są przewiewne, dobrze się na nich odpoczywa, a przy tym nie uciskają ciała i nie powodują, że po ich używaniu wyglądasz jak delikatesowa szynka owinięta sznurkiem. Unikaj hamaków ze sztuczną przędzą o grubych oczkach, w których łatwo jest się zaplątać, wsunąć stopę lub rękę i niezwykle trudno znaleźć komfortową pozycję.
Hamaki są produkowane z różnych materiałów – hamaki sznurkowe najczęściej z bawełny, która sprawdza się zwłaszcza w domu, lub duracordu, czyli specjalnego, bardzo mocnego sznurka, który wprawdzie nie daje takiej przyjemności leżenia, jak inne surowce, ale jest tani. Najciekawszym rozwiązaniem są modele z nylonu, który posiada trwałe, mocne kolory, jest przyjemny w dotyku i przewiewny. Durasol z kolei to sznurek bardzo odporny na warunki atmosferyczne, który nie chłonie wilgoci i zachowuje intensywność koloru mimo ekspozycji na słońce.
Hamak wieszany czy na stelażu? Plusy i minusy
Hamak wieszany jest lekki, poręczny i stosunkowo tani. Nie wymaga skomplikowanego montażu, wszędzie go ze sobą zabierzesz. Jedyny mankament to znalezienie odpowiedniego miejsca do jego przyczepienia. Jeśli w pobliżu nie ma drzew lub odpowiednio wysokich słupów, będzie bezużyteczny. Gdy kupisz model płaski, z poprzecznymi belkami na brzegach, pamiętaj o jego wywrotności – wystarczy chwila nieuwagi i wylądujesz na ziemi. Ten typ hamaku zdecydowanie nie nadaje się do spania w nocy czy drzemki.
Hamaki ze stelażem więcej ważą, są droższe i wymagają dłuższego montażu. Stelaże mogą być drewniane – są mniej stabilne i mają krótszą żywotność – albo stalowe czy aluminiowe. Taki model świetnie sprawdzi się w ogrodzie, gorzej z zabraniem go na wakacje lub włożeniem do walizki. Wybierz model, który najlepiej spełni Twoje wymagania i ciesz się pełnią relaksu!
tylko kiedy znaleźć czas żeby poleżeć w takim hamaku…?