Klucz elektryczny udarowy
4.8
(4)

Klucze udarowe to duże ułatwienie w warsztacie, szczególnie tam, gdzie trzeba wielokrotnie przykręcać i odkręcać śruby w ciągu dnia (np. warsztat wulkanizacyjny). W takim przypadku zaopatrzenie się w dobry model klucza to podstawa. Czy postawić jednak na model zasilany elektrycznie? A może lepszy będzie klucz pneumatyczny? 

Klucze udarowe – do czego się przydają?

Zanim przejdziemy do charakterystyki kluczy udarowych elektrycznych i pneumatycznych, warto nieco przybliżyć w ogóle tego typu narzędzia. Klucz udarowy jest profesjonalnym elektronarzędziem, który najczęściej jest spotykany na wyposażeniu fachowych warsztatów, natomiast bardzo rzadko można go zobaczyć w przydomowym warsztacie majsterkowicza. Wszystko dlatego, że klucz udarowy przeznaczony jest do cięższych prac.

Takie narzędzia bez problemu poradzą sobie nawet z największymi śrubami, których odkręcenie mogłoby być bardzo trudne przy użyciu ręcznego klucza. Udarowy nie będzie miał takiego kłopotu, ponieważ charakteryzuje się wysokim momentem obrotowym, który może wynosić nawet 1000 Nm. Do tego trzeba jeszcze dodać bardzo dużą precyzję pracy. Takim kluczem wykonamy zarówno miękkie (kąt dokręcenia duży, często większy niż 360 st.), jak i twarde (nie przekracza 30 st.) dokręcenie śruby. Jeśli użyjemy specjalnego adaptera wiertła lub otwornicy, możemy wiercić otwory za pomocą klucza udarowego.

Elektryczny klucz udarowy

W naszym przeglądzie na początek klucz elektryczny udarowy. Na pierwszy rzut oka taki klucz można pomylić z wkrętarką, jednak pod względem momentu obrotowego wkrętarka nie może się z nim równać. Taki klucz udarowy zasilany jest  najczęściej z sieci o napięciu 230 V, chociaż ostatnio coraz popularniejsze są także wersje akumulatorowe. To jednak dużo słabsze modele i raczej nie nadające się do profesjonalnego użytkowania.

  Kominek czy biokominek - firma Kratki.pl radzi

Jeśli wybieramy klucz elektryczny udarowy, warto postawić na nowsze modele z silnikami bezszczotkowymi. To zdecydowanie trwalsza i niezawodna konstrukcja, co przekłada się na dłuższą żywotność narzędzia. Powinniśmy dobrać moc klucza do charakteru wykonywanej pracy. Najsłabsze modele mają około 400 W. Przy cięższych pracach to może być za mało. Najmocniejsze „elektryki” mają jednak 1000 W i to często wystarczy. Natomiast częstotliwość udaru bywa nawet powyżej 3000 udar/min.

Klucze elektryczne są dość uniwersalne, radzą sobie nawet z większymi śrubami jak M30. Na trzpień mocujący można nałożyć nasadki od 3/8” do 1”. Lepsze modele mają także elektroniczny hamulec.

Klucz udarowy pneumatyczny

Klucz pneumatyczny pozbawiony jest silnika elektrycznego, a więc jest dość trwały. Poradzi sobie również z najbardziej wymagającymi pracami, często wręcz jest niezastąpiony w warsztacie samochodowym. W takim kluczu napędem jest strumień sprężonego powietrza, który dostarczany jest elastycznym przewodem ze sprężarki. Zakup klucza pneumatycznego wiąże się również z koniecznością zainwestowania w bardzo dobry kompresor. Bez niego nie będzie żadnego pożytku z klucza udarowego pneumatycznego. Trzeba mu bowiem dostarczyć powietrze o ciśnieniu co najmniej 0,6 bara, a w przypadku niektórych modeli – nawet wyższe. Kompresor powinien zapewnić również przepływ powietrza co najmniej 120 l/min. Za to otrzymamy klucz, którym można pracować bardzo intensywnie, długo i poradzimy sobie nawet z najbardziej opornymi śrubami. Klucz pneumatyczny jest lekki, ale mocny. To ma duże znaczenie, jeśli przyjdzie nam obsługiwać takie narzędzie przez cały dzień. Ważne jest także to, że klucz pneumatyczny przenosi lżejsze drgania, które również są bardzo męczące przy dłuższej pracy. 

Jakie końcówki do klucza udarowego?

Sam klucz udarowy elektryczny lub pneumatyczny na niewiele się przyda, jeśli nie będzie miał odpowiedniego osprzętu. Warto o tym pamiętać, żeby nie było zaskoczenia. Należy dodatkowo zaopatrzyć się w zestaw nasadek udarowych do różnych typów śrub. Nie należy jednak na nich oszczędzać. Nasadki gorszej jakości po prostu szybko się zużyją i trzeba będzie wymienić je na nowe. Warto od razu wybrać stal CrV, która jest wzmacniana chromem oraz wanadem. Ewentualnie można także wybrać nasadki chromowo-molibdenowe (CrMo).

  Wideodomofon do Twojego domu - doradzają eksperci

Nie można zapomnieć o komplecie bitów przeznaczonych do różnych końcówek. Przy okazji najlepiej również zaopatrzyć się w specjalne uchwyty kątowe, które pozwolą przykręcać i odkręcać śruby w najtrudniej dostępnych miejscach. Niektóre modele kluczy udarowych są sprzedawane z zestawem dodatkowych akcesoriów i najlepiej szukać właśnie ich.

Klucz udarowy elektryczny czy pneumatyczny? Ten ostatni na pewno lepiej się sprawdzi przy najcięższych pracach. Wymaga jednak zakupu dobrej klasy kompresora. W przypadku kluczy elektrycznych nie ma takiego problemu. Nowoczesne klucze udarowe elektryczne również potrafią sobie poradzić przy wielu pracach.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 4.8 / 5. Ilość ocen: 4

Brak ocen!

1 KOMENTARZ

  1. każdy dobry fachowiec ma swoje zdanie an temat narzędzi czy właśnie kluczy udarowych – ja mam swoją ulubioną markę, ale nie będę tutaj robił reklamy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here