Szukając nieszablonowych rozwiązań w obszarze wykończenia wnętrz, można zauważyć trend wykorzystywania pleksi na wymiar jako jednego z elementów dekoracyjnych. Materiał ten z powodzeniem zastępuje szkło, wyróżniając się wieloma zaletami. Należy do nich przede wszystkim podatność na obróbkę. Dzięki temu możliwości wykorzystania pleksiglasu są praktycznie nieograniczone. Ponadto odporność na promieniowanie UV sprawia, że szkło akrylowe zachowuje świeżość i estetykę przez długi czas.
Bardzo wysoki stopień przezroczystości pleksiglasu wpisuje się w najnowsze rozwiązania w budownictwie oparte na otwartych przestrzeniach i dużą ilością naturalnego światła dochodzącego do wnętrza budynku. Jednak decydując się na pleksi w domu, należy pamiętać o kilku podstawowych kwestiach, które wpływają na estetykę i funkcjonalność tego materiału.
Spis treści artykułu:
Pleksi na sufit i ścianę
Najnowszym krzykiem mody w budownictwie są podwieszane sufity. Nadają one pomieszczeniom modernistycznego charakteru. Doskonałym materiałem do tego typu rozwiązań jest właśnie szkło akrylowe. Płyty plexi mogą być bezbarwne lub barwione na dowolny kolor. Daje to duże możliwości przy dobieraniu barw przewodnich pomieszczenia. Dodatkowo plexi podświetlana krawędziowo z powodzeniem oświetli cały salon. Podświetlenie pleksi zazwyczaj jest realizowane za pomocą pasków led. Klasyczne warianty jak biała lub czarna pleksi na sufit są na tyle uniwersalne, że dopasują się do każdego stylu wystroju wnętrza.
Nowatorskim zastosowanie pleksi w dom jest także wykorzystanie jej na ścianie. Podświetlana ściana z pleksi wprowadzi niepowtarzalny nastrój w sypialni lub nada ciepłego klimatu łazience. Analogicznie do sufitów na ścianie można zamontować podświetlanie plexi za pomocą ledów. W nowopowstałych budynkach często spotyka się pleksi jako srebrne lustro (pleksi może również występować, jako lustro weneckie) . Cena pleksi imitującego lustro jest zależna od jego wymiarów. Taki wariant zastosowania pleksiglasu jest niezwykle efektowny.
Co więcej, znaną praktyką jest także montaż tradycyjnego lustra na pleksi. Wszystkie propozycje zastosowania szkła akrylowego są innowacyjne, jednak należy pamiętać, że przy planowaniu sufitów podwieszany lub ścian z pleksi trzeba zachować umiar. Zbyt nachalne wykorzystanie pleksiglasu może zepsuć efekt nowoczesnego wnętrza.
Pleksi w domu, jako element dekoracyjny
Pleksiglas znalazł zastosowanie także jako drobne elementy wystroju wnętrza. Podatność na obróbkę umożliwia tworzenie liter i kształtów, które mogą stanowić ciekawy wystrój pokoju dziecięcego lub nawet salonu. Często spotyka się również obrazy na pleksi. Szkło akrylowe jest na tyle łatwe w obróbce, że można przygotować taki wystrój na własną rękę. Jednak trzeba być niezwykle uważnym, ponieważ pleksiglas ma mniejszą twardość niż szkło akrylowe i przy nieumiejętnym wycinaniu można go łatwo uszkodzić.
Pleksi na wymiar – praktycznie i funkcjonalnie
Oprócz walorów estetycznych, plexi jest również bardzo praktycznym materiałem. Wykorzystuje się między innymi w kuchni. Zabrudzenia i zachlapania można łatwo usuwać. Trzeba zwrócić uwagę jedynie na to, by nie wystawiać szkła akrylowego na działanie bardzo wysokich temperatur.
Temperatura użyteczności tego materiału wynosi maksymalnie 80°C. Ze względu na swoje właściwości pleksiglas jest powszechnie używany w łazienkach. Tutaj warto kolejny raz przywołać jego zastosowanie jako lustra. Co więcej, tworzy się z niego drzwiczki do kabiny prysznicowej czy też półki podręczne. Dla łazienki, gdzie często jest duża wilgotność połączona z wysoką temperaturą powietrza, jest to idealne rozwiązanie. Wszelkie smugi i przebarwienia można bardzo łatwo usunąć, a w porównaniu do szkła pleksiglas jest znacznie wytrzymalszy na uszkodzenia mechaniczne (w miejscach szczególnie narażonych na tego typu uszkodzenia można zastosować poliwęglan lity).
Każdy kto chociaż raz sięgnął po pleksi jako element wykończeniowy, z chęcią korzystają z tego materiału kolejny raz. Szkło akrylowe sprawdza się zarówno podczas wykańczania nowych wnętrz jak i odświeża estetykę pomieszczeń podczas remontów.
źródło zdjęcia: stock.adobe.com
autor: rilueda