Przygotowanie trawnika na wiosnę
5
(2)

Pielęgnacja trawnika na wiosnę – od czego zacząć?

Pierwsze zabiegi porządkowe na trawniku planujemy na dzień, gdy darń jest sucha. Zaczynamy od usunięcia z trawnika wszelkich niechcianych pozostałości po zimie. Sprzątamy więc uschnięte liście i resztki roślin, gałązki, śmieci itd. Jeśli nasz trawnik na wiosnę ma nieregularną, miejscami wybrzuszoną powierzchnię, możemy przeprowadzić wałowanie.

Zabieg ten wykonujemy oczywiście przy pomocy wału ogrodowego. Jeśli nasz trawnik jest w kiepskiej kondycji i widoczne są nim miejsca pozbawione darni, możemy być zmuszenia do dosiania trawy. W tym celu należy użyć tej samej mieszanki nasion, która posłużyła nam do zakładania trawnika. Dzięki temu, po wzejściu trawa będzie miała ten sam kolor na całym trawniku. Kolejnym krokiem renowacji trawnika jest wertykulacja. Polega ona na usunięciu martwych części roślin, tworzących tak zwany filc. Warstwa ta może blokować dostęp wody i składników odżywczych do systemu korzeniowego trawy.

Trawnik na wiosnę – co jeszcze zrobić?

Wiosna to również dobry moment na inne prace ogrodowe związane z trawnikiem. Jeśli macie problem z trawą rozrastającą się poza obręb trawnika, warto zamontować obrzeża ogrodowe. Wykonane z tworzywa obrzeża pozwalają na stworzenie niewidzialnej granicy pomiędzy trawnikiem a innymi strefami ogrodu. Wbrew pozorom obrzeża do trawników można wykorzystać też do oddzielania innych obszarów w ogrodzie. Świetnie sprawdzą się prawie wszędzie tam, gdzie normalnie zastosowalibyśmy drewniane palisady lub betonowe krawężniki.

Samo położenie obrzeży trawnikowych jest bardzo proste i nie zajmuje dużo czasu. Okres wiosenny to idealna pora na tego rodzaju prace. Wschodząca intensywnie trawa szybko zamaskuje ewentualne pozostałości po pracach ziemnych – dodaje ekspert z firmy GeoProduct.pl.

Nawóz do trawy na wiosnę – jaki będzie najlepszy?

Wiosną nie możemy również zapomnieć o dostarczeniu trawie odpowiedniej dawki składników odżywczych. Nawóz do trawy na wiosnę powinien być bogaty w azot. To właśnie ten pierwiastek wpływa na szybki wzrost trawy i odpowiada za jej soczysty, zielony kolor. Średnie zapotrzebowanie trawnika na azot, w okresie od marca do czerwca, wynosi około 12 g na m2.

Wiosenna regeneracja trawnika nigdy nie powinna być zaniedbywana. W dużej mierze to właśnie od tych zabiegów pielęgnacyjnych będzie zależał wygląd naszego trawnika przez resztę roku.

źródło zdjęcia: stock.adobe.com
autor: maryviolet

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 2

Brak ocen!

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here