Tani remont łazienki
5
(1)

Jak tanio wyremontować łazienkę

Remont i aranżacja pomieszczeń domowych zwykle wymaga dużo wysiłku i pochłania sporo oszczędności. Metamorfoza łazienki kojarzy nam się z takimi czynnościami jak skuwanie starych płytek, malowane ścian, zakup nowych płytek taki jak płyty podłogowe czy na ścianę. Taki generalny remont łazienki jest kosztowny i ciężko jest na niego szybko uzbierać środki.

Istnieją jednak sposoby na tani remont łazienki, bez wykonywania ogromnych prac w jej wnętrzu. Zwłaszcza jeśli zależy Ci na zminimalizowaniu wydatków przy jednoczesnym zachowaniu nieskazitelnej estetyki oraz solidnego wykonania wszelkich prac. To ważne zwłaszcza w łazience, która wyposażona jest w instalacje sanitarne i kanalizacyjne, więc najmniejszy błąd może słono kosztować.

Czy da się w ogóle wyremontować łazienkę tak, aby była w pełni funkcjonalna,  za niewielką sumę? Istnieje szereg możliwości, by zachować oszczędności. Czy metamorfoza łazienki tanim kosztem to osiągalne przedsięwzięcie?

Przykładowe rozwiązania opisane poniżej można wdrożyć niemal w każdym domu i mieszkaniu. Zobacz jak tanio wyremontować łazienkę!

Tani remont łazienki

Kosztorys związany z remontem łazienki i toalety jest uzależniony w głównej mierze od tego, w jakim stanie jest pomieszczenie oraz jak dużo nakładów pracy trzeba w nie włożyć. Na ostateczne koszty wpływ może mieć również metraż łazienki oraz to, czy chce się zastosować najbardziej solidne i najnowocześniejsze technologie.

Łazienka tworzona od podstaw, w której do wymiany jest praktycznie wszystko, z pewnością pochłonie trochę środków – taki remont łazienki może generować sumy rzędu nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych (w przypadku dużych metraży). W takim przypadku ciężko jest odnowić łazienkę tanim kosztem (czy raczej zaprojektować ją od nowa).

Tani remont łazienki będzie łatwiejszy, gdy wykona się go samodzielnie, lecz nie każdy to potrafi. Osoby, którym brak remontowego doświadczenia, powinny pozostawić sprawę w rękach fachowców, gdyż korygowanie błędów popełnionych przez laików jest droższe, aniżeli profesjonalne wykonanie przez wyspecjalizowaną firmę. Istnieją jednak takie obszary, z którymi poradzi sobie każdy jak chociażby zwykłe pomalowanie ścian farbą, wbicie gwoździ, odnowienie starych mebli łazienkowych za pomocą odpowiednich farb i emulsji.

Warto pamiętać, że remont nie zawsze musi oznaczać konkretną demolkę, a część starych mebli i dekoracji da się uratować – wystarczy tylko dać im drugie życie poprzez odpowiednią renowację. Dzięki temu mniej trzeba będzie wydać na nowe sprzęty i akcesoria.

  Modna łazienka krok po kroku – co musi się znaleźć w Twojej łazience w 2021 roku?


Ile kosztuje remont łazienki 2023?

Standardowy koszt remontu łazienki w 2023 mieści się w przedziale 3000-5000 zł za m2. Przy czym ceny mogą być różne w zależności od wielkości miasta i dostępności ekip wykończeniowych.

Teoretycznie rzecz biorąc, remonty są coraz droższe, ze względu na fakt, że w sklepach nieustannie rosną ceny materiałów. Podobnie rzecz się ma z robocizną.

Współczesne trendy łazienkowe zamieszczane w katalogach są jednak na tyle zróżnicowane, że można wybrać przepiękną łazienkę w minimalistycznej wersji niskobudżetowej.

Z pewnością nie warto oszczędzać na bateriach, prysznicach, uszczelkach i wszelkich produktach związanych z prawidłowym przepływem wody oraz zapobiegającym jej wyciekanie w nieodpowiednich miejscach. Tego typu prace muszą być wykonane naprawdę rzetelnie, aby nowa łazienka mogła posłużyć domownikom przez wiele sezonów, a remont łazienki był jedynymi pracami na lata.

Niemniej jednak oszczędności można szukać gdzie indziej. Zamiast płytek na ścianie można np. zdecydować się na użycie tylko i wyłącznie farby, której puszka nie kosztuje dużo, a zazwyczaj jest dość wydajna. Dobrą opcją są też płytki winylowe, które są często tańsze (choć nie zawsze!) i wykazują się doskonałymi właściwościami, nie przepuszczając wody, a co za tym idzie, nie dopuszczając do powstawania bakterii i grzybów.

Łazienka w podstawowej wersji może kosztować kilka tysięcy, lecz każdorazowo koszty ustala się indywidualnie, gdyż każde pomieszczenie jest inne.  


Jak tanio zrobić remont łazienki?

Patentów na tanią łazienkę jest mnóstwo. Niektórzy korzystają z bardzo prostych technik, aby uniknąć kucia kafelków na ścianach czy podłogach. Chodzi mianowicie o przyklejenie nowych kafli na stare. Ta metoda sprawdzi się wyłącznie w łazienkach, które są nieco większe, gdyż rozwiązanie to pociąga za sobą zmniejszenie metrażu i podniesienie pomieszczenia. Trzeba wówczas upewnić się, że stara warstwa kafelków trzyma się mocno, aby uniknąć niemiłych niespodzianek.

Malowanie starych płytek farbą
Malowanie starych płytek farbą

Ciekawą opcją na remont łazienki tanim kosztem jest też malowanie płytek ceramicznych. Dzięki temu możemy wykorzystać stare płytki, bez konieczności ich wymiany – wystarczy, że zakupimy specjalną farbę do płytek. Cały zabieg jest tani, a remont łazienki banalnie prosty, ponieważ sprowadza się do zwykłego malowania ścian (płytek).

  Sufit podwieszany w salonie, łazience i kuchni. 20 pomysłów na aranżacje

Warto również rozważyć wprowadzenie do łazienki dodatkowych dekoracji – np. lustra, które powiększają przestrzeń lub roślinność. Są to nieduże wydatki, które zdecydowanie ożywią łazienkę, nadając jej innego wyglądu niskim kosztem.

Innym popularnym sposobem na tani remont łazienki stało się kupowanie naklejek imitujących prawdziwe kafelki. Naklejki są niedrogie, lecz za to bardzo efektowne. Można je przyklejać zarówno na ścianach, jak i na podłogach, tworząc niezwykle mozaiki i kreatywne wzory. Stworzona w ten sposób łazienka jest nie tylko piękna, ale także oryginalna. Tani remont łazienki za pomocą naklejek wodoodpornych i łatwo ścieralnych podczas robienia porządków powoduje też znaczne skrócenie czasu pracy przy odnawianiu łazienki.


Jak odnowić starą łazienkę?

W łazienkach pamiętających wcześniejszą epokę jest spory potencjał, który często nie zostaje doceniony. Jeśli jednak komuś zależy na zminimalizowaniu kosztów i stworzeniu w łazience niezapomnianej atmosfery, to odnowienie starych mebli i ścian będzie najlepszą ku temu sposobnością.

Zamiast wyrzucać, można wykorzystywać jeszcze przez długi czas, jeśli meble i sprzęty zostaną prawidłowo odświeżone. Do starych szafek łazienkowych można np. użyć emalii akrylowej, która nie przepuszcza wody.

Meble łazienkowe w nowej odsłonie całkowicie zrewolucjonizują pomieszczenie, a przy okazji będą budziły niekłamany sentyment. Obecnie coraz więcej firm zajmuje się odnawianiem starych mebli na zlecenie, a wykorzystywanie antyków jest nadal bardzo modne. 

Taka renowacja to wprost odpowiedź jak tanio wyremontować łazienkę.


Ile kosztuje remont łazienki 4m2?

Metraż odnawianych pomieszczeń jest zawsze czynnikiem determinującym ostateczny koszt remontu. Łazienka o wymiarach 4m2 umożliwia już zamontowanie dużej wanny, co może stanowić jeden z największych wydatków.

W przypadku małej łazienki 4m2 koszt wygląda podobnie jak w przypadku tych większych pomieszczeń – koszt wynosi ok. 300040500 zł za m2.

Minimalizować koszty remontu łazienki można np. odkupując meble w dobrym stanie z drugiej ręki. Czasem ktoś kupuje nowe materiały remontowe lub sanitariaty, które finalnie nie zostaną przez niego użyte. Są to zatem produkty w żaden sposób nienaruszone, więc ich odkupienie czy nawet otrzymanie za darmo w zamian za coś innego jest naprawdę korzystne.

Remont łazienki tanim kosztem robione z pomysłem nie muszę więc znacznie nadszarpnąć domowego budżetu. 

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 1

Brak ocen!

1 KOMENTARZ

  1. Trzeb ana pewno szukać ekipy z polecenia i zrobić tyle ile się da samemu (jeśli się ma czas). Ja tak remontowałem, to kilka tysięcy złotych w kieszeni…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here