W ostatnim czasie mamy do czynienia z podwyżkami cen energii elektrycznej. Zastanawiasz się, dlaczego tak się dzieje i co dokładnie jest tego przyczyną? Postanowiliśmy to sprawdzić. Prześledziliśmy aktualną sytuację i możemy się podzielić wnioskami. Przy okazji podpowiadamy, co warto zrobić, by płacić mniej za prąd. Przekonaj się!
Rachunek za prąd – co wpływa na jego cenę?
Na cenę energii elektrycznej, jaką widzimy na swoim rachunku, składa się kilka rzeczy. Chodzi o płatne uprawnienia do emisji dwutlenku węgla wynikające z polityki Unii Europejskiej, koszty związane z produkcją energii, inwestycje w rozwój odnawialnych źródeł energii (OZE) oraz koszty efektywności energetycznej wynikającej z polityki UE, jak również koszty własne sprzedawców energii oraz narzucona przez nich marża, a także akcyza. Jeśli chcesz wiedzieć więcej o tym, jak czytać rachunek za prąd, wszystko znajdziesz na stronie E.ON Polska.
Na cenę prądu wpływają także dwie kwestie:
- popyt, czyli aktualne zapotrzebowanie rynku na energię elektryczną – chodzi tutaj zarówno o gospodarstwa domowe, jak i o firmy oraz o instytucje. Im to zapotrzebowanie jest większe, tym większa jest cena. Dzieje się tak, bo trzeba włączyć do systemu droższe jednostki wytwórcze;
- podaż energii z najtańszych źródeł – najtańszymi źródłami energii elektrycznej są bez wątpienia odnawialne źródła energii oraz najbardziej efektywne elektrownie węglowe (zasilane węglem brunatnym i kamiennym).
Co ważne, cena energii elektrycznej sprzedawanej na Towarowej Giełdzie Energii jest ustalana na bieżąco, na podstawie ceny oferowanej przez najdroższą włączoną do systemu jednostkę. W interesie naszej gospodarki jest więc korzystanie z OZE oraz zmniejszenie popytu na prąd.
Dlaczego w ostatnim czasie opłaty za energię elektryczną rosną?
W ostatnich miesiącach zauważamy wzrost cen za prąd. Do takiej sytuacji przyczyniło się kilka czynników. Zdecydowanie pierwszym z nich było zwiększone zapotrzebowanie na energię elektryczną po pandemii, a już wyżej wspomnieliśmy, że większe zapotrzebowanie to większe koszty.
Do tego również nie pomagają rosnące ceny węgla, na którym w większości bazuje polska energetyka, oraz koszty uprawnień do emisji spalin powstających wskutek spalania węgla. Dotknął nas również kryzys energetyczny będący skutkiem napiętej sytuacji politycznej oraz ograniczona produkcja z elektrowni wodnych, spowodowana suszą i słabymi warunkami hydrologicznymi.
Jak obniżyć rachunki za prąd – 3 najpopularniejsze sposoby
Wiemy już, co konkretnie wpływa na cenę energii. Teraz możemy w kilku słowach zaprezentować sposoby obniżenie naszych rachunków za prąd, które każdy z nas może wcielić w życie. Podajemy trzy najpopularniejsze.
Zmiana nawyków i przyzwyczajeń
Na początek zajmijmy się wymianą wszystkich żarówek na energooszczędne (polecamy ledowe) lub z czujnikiem ruchu. Te drugie sprawdzą się szczególnie w takich pomieszczeniach jak łazienka, garderoba, korytarz czy kotłownia. Dobrze też systematycznie wymieniać mniejsze i większe sprzęty (lodówkę, pralkę, telewizor) na bardziej energooszczędne.
Ponadto wyłączajmy niepotrzebne sprzęty na noc, również te znajdujące się w trybie czuwania – jak telewizor, zestaw stereo. Wydaje Ci się, że mała dioda nie zużyje dużo prądu? Owszem, w ciągu doby nie, ale w ciągu roku czy kilku lat już tak.
Podobnie jest z czajnikiem elektrycznym. Jeśli potrzebujemy zagotować wodę na jeden kubek herbaty, to nie gotujmy od razu pół litra czy jeszcze więcej. Wbrew pozorom czajnik jest prawdziwym pożeraczem energii.
Zmiana taryfy prądu
Kolejnym sposobem jest zmiana taryfy prądu z jednostrefowej na dwustrefową bądź na weekendową. Co to oznacza? W przypadku jednostrefowej taryfy za każdą zużytą kilowatogodzinę płacimy dokładnie tę samą stawkę przez całą dobę.
Natomiast w taryfie dwustrefowej niższa stawka obowiązuje nocą w godz. 22.00-6.00 oraz krótko w ciągu dnia – w godz. 13.00-15.00. Jeśli więc możemy zaplanować pranie, zmywanie naczyń czy prasowanie na ten czas, warto zastanowić się nad zmianą. To również świetne rozwiązanie, gdy mamy mieszkanie lub dom ogrzewany elektrycznie. Wówczas piec także ustawiamy w ten sposób, by pobierał energię w nocy, a przez resztę doby oddawał ją w formie ciepła do pomieszczeń.
Taryfa weekendowa obejmuje te same ramy czasowe co taryfa nocna, jednak dodatkowo taniej jest jeszcze przez cały weekend, a dokładniej od godz. 22.00 w piątek do godz. 6.00 w poniedziałek. Jeśli więc przez większość tygodnia przebywasz poza domem, a sprzątaniem zajmujesz się w weekend, taryfa ta może być dla Ciebie najbardziej opłacalna.
Montaż fotowoltaiki
Na koniec jeszcze warto poruszyć jeden temat. Mianowicie chodzi o instalację fotowoltaiczną, dzięki której mamy własne (odnawialne) źródło energii elektrycznej – pozyskiwanej ze słońca. I tutaj oczywiste jest, że najpierw musimy zainwestować własne środki (warto skorzystać z dofinansowań), by po kilku latach inwestycja się zwróciła. Niemniej jednak fotowoltaika pozwala uniezależnić się od sieci energetycznej i rosnących rachunków za prąd. Jeśli jest dobrze dobrana, niemal w stu procentach może pokryć zapotrzebowanie naszego domu na prąd.
Podsumowując, na cenę prądu wpływa wiele czynników, ale w największym stopniu koszty wynikające z polityki klimatycznej Unii Europejskiej oraz koszty związane z węglem i jego emisją. Warto więc możliwie jak najwięcej inwestować w fotowoltaikę oraz inne odnawialne źródła energii, które nie dość, że są ekologiczne, to jeszcze niewyczerpalne.
Ekologia teraz w cenie a ludzie płacąc wysokie rachunki w końcu zaczęli szanować prąd