Smart home w domu
5
(1)

Inteligentny dom to przede wszystkim zdalne zarządzanie licznymi urządzeniami domowego użytku. Jeśli jednak chcemy przyjąć w swoim domu kompleksową koncepcję SmartHome, technologiczne innowacje nie tylko powinny zapewniać nam wygodę, ale też mierzalne korzyści. A te możliwe są do osiągnięcia dzięki inteligentnym czujnikom.

Inteligentne czujniki jako baza do wprowadzenia SmartHome

Zgodnie z teorią, system SmartHome wdrożony w naszym domu lub mieszkaniu powinien, za pomocą odpowiednio skonfigurowanego ekosystemu wykonywać szereg codziennych obowiązków bez naszej manualnej ingerencji. Mowa tu nie tylko o włączaniu i wyłączaniu urządzeń RTV i AGD, ale też o dostosowaniu temperatury do pory roku i dnia, regulacji oświetlenia w zgodzie z naszymi preferencjami czy uruchamianiu automatycznych rolet, czy bramy.

To wszystko jest możliwe do wykonania, o ile w naszym projekcie zautomatyzowanego domu nie zapomnimy o tak istotnym elemencie, jakim są inteligentne czujniki. Te małe, ale niezwykle istotne urządzenia są w stanie na bieżąco kontrolować podstawowe parametry naszego domu – poziom temperatury, ruch domowników w danym pomieszczeniu, co wywołuje uruchomienie żarówki, otwarcie okna, czy automatyczne wyłączenie pralki w momencie zagrożenia zalaniem. Czujniki inteligentne są zaprojektowane przede wszystkim z myślą o naszym komforcie i wygodzie, a także o oszczędnościach, które zyskamy poprzez redukowanie zbędnych kosztów związanych z poborem ciepła czy energii elektrycznej. Budując efektywny system SmartHome, szczególną uwagę powinniśmy poświęcić właśnie inteligentnym czujnikom. 

Automatyczne podświetlanie schodów

Jakie inteligentne czujniki są najczęściej stosowane w nowoczesnych domach?

Wraz z rozwojem technologii, jaką jest inteligentny dom, producenci prześcigają się w oferowaniu nam coraz to bardziej wymyślnych komponentów, zapewniających spokój w konkretnych obszarach naszego codziennego przebywania w domu. Spośród nich warto skupić się na tych, które w największym stopniu wpływają pozytywnie na nasze życie. Warto dokładniej przyjrzeć się między innymi:

  • Czujnikom zalania – to technologia, która pozornie niepotrzebna, zostanie doceniona dopiero w momencie, gdy nastąpi niespodziewana awaria zmywarki lub pralki. Czujnik zalania podłączony do systemu SmartHome automatycznie wyczuwa ryzyko niekontrolowanego przedostania się wody i blokuje dalsze działanie urządzenia, minimalizując szkody i powiadamiając nas o incydencie. 
  • Czujnikom temperatury – integralny element infrastruktury inteligentnego domu, który zmyślnie połączony z naszym systemem inteligentnego ogrzewania zapewni miłą i przyjemną atmosferę podczas jesieni i zimy, a także optymalizuje wydatki na ogrzewanie, szczególnie w trakcie nieobecności domowników. 
  • Czujnikom dymu i dwutlenku węgla i innych niebezpiecznych gazów – jeden z najważniejszych czujników, który może zostać dodany do systemu SmartHome, a który w realny sposób zabezpieczy naszą rodzinę przed zadymieniem, pożarem lub ulatniającym się gazem.

Warto wspomnieć, że to tylko zalążek możliwości na wykorzystanie inteligentnych czujników domowego użytku. Czujnik ruchu uruchamiający oświetlenie, czujnik wiatru wpływający na pracę automatycznych okien, czujnik jakości powietrza kontrolujący pracę oczyszczacza i wiele więcej – potencjał na automatyzację naszego domu jest praktycznie nieograniczony. 

Jaką korzyść przyniesie nam inwestycja w inteligentne czujniki? 

Co dają nam inteligentne czujniki? Jak wcześniej wspomniano, gwarantują nam one dokładnie to, do czego został w ogóle stworzony system SmartHome. Czujniki możemy podzielić na trzy podstawowe kategorie – tych, które mają zapewnić nam możliwie jak największą wygodę oraz tych, które optymalizują nasze stałe wydatki związane z zużyciem wody, elektryczności czy ogrzewania oraz tych, które chronią nas przed niebezpiecznymi zdarzeniami – zalaniem czy zaczadzeniem domowników.

Na inteligentnych czujnikach nie należy oszczędzać, gdyż jest to inwestycja, która zwiększy efektywność całego systemu SmartHome i wprowadzi atmosferę spokoju i komfortu w naszych czterech ścianach. 

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 1

Brak ocen!

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here