Wyspa_kuchenna_w_duzej-kuchni (9)
4
(6)

Radość gotowania w towarzystwie przyjaciół jest ogromna. Kuchenna wyspa to luksus dla każdego, bo dopasować możemy ją zarówno do niewielkiej kuchni w postaci niewielkiego pomocnika jak i do dużej w roli wielofunkcyjnego mebla.

Jak zaaranżować przestrzeń kuchenną z wyspą?

Wyspa kuchenna może być nie tylko niewątpliwym walorem estetycznym wnętrza, ale powinna być przede wszystkim praktyczna. Najprostszym rozwiązaniem jest zainstalowanie wszystkich urządzeń kuchennych właśnie w wyspie. Po drugiej stronie wyspy można z powodzeniem przedłużyć blat i dostawić kilka wysokich hokerów. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy gotować i rozmawiać z naszymi gośćmi, bez konieczności odwracania się.

Ile metrów powinna mieć kuchnia z wyspą?

Wyspa w kuchni to bardzo praktyczne rozwiązanie, niezależnie od metrażu pomieszczenia. Gdy kuchnia jest osobnym pomieszczeniem, wówczas przyjmuje się, że powinna mieć ona około 15 m2. Takie rozwiązanie najlepiej sprawdzi się w domach lub dużych mieszkaniach, gdzie sama kuchnia ma duży metraż.

Mniejsza powierzchnia sprawi, że wyspa będzie bardzo niefunkcjonalna i zwyczajnie będzie przeszkadzać w poruszaniu się. Kuchnia z wyspą to jednak bardzo częste rozwiązanie w przypadku kuchni otwartej na salon.

Wyspa kuchenna w nowoczesnej kuchni z salonem

Kuchnia połączona z salonem to najczęstsze rozwiązanie w większości nowoczesnych mieszkań. Usunięcie ściany dzielącej kuchnię i salon pozwoliło nie tylko na uzyskanie dodatkowej przestrzeni, ale też na optyczne powiększenie wnętrza.

Kiedyś kuchnia służyła jako zaplecze – pomieszczenie gospodarcze. Dziś bardzo często jest pomieszczeniem reprezentacyjnym. Dodatkowym atutem takiego rozwiązania jest to, że gospodarze cały czas mogą spędzać ze swoimi gośćmi. Salon z aneksem to również doskonałe miejsce na wyspę kuchenną.

Wyspa kuchenna w małej kuchni – mała kuchnia z wyspą – to możliwe?

Metraż aneksu kuchennego jest zwykle niewielki. W takim układzie pomieszczeń kuchnia połączona jest z jadalnią i salonem. W przypadku aneksu wyspa sprawdza się doskonale, gdyż po pierwsze idealnie oddziela kuchnię od salonu, a po drugie może zastępować jadalniany stół.

  Jak czyścić płytę indukcyjną?

Oczywiście przy aranżacji małej kuchni z wyspą należy brać pod uwagę minimalne odległości, które zapewnią nam sprawne poruszanie się po tym pomieszczeniu. Przyjmuje się, że wyspa powinna być odsunięta od zabudowy kuchennej o około 120 cm. W przypadku wyspy przy aneksie kuchennym będziemy mieli do dyspozycji nie tylko dodatkowy blat w kuchni, ale też miejsce na kuchenkę czy inne sprzęty AGD do kuchni.

Tak więc mała kuchnia z wyspą jest możliwa!

Wyspa w dużej kuchni

Posiadacze dysponujący większym metrażem niż minimalnym mogą pozwolić sobie na nieco większy mebel. Mieszczący w sobie również kuchenne AGD. Duża wyspa potrzebuje 15-20 metrów kwadratowych pomieszczenia. Między blatem a zabudową z każdej strony musi być minimum 90 centymetrów, doskonale, kiedy będzie 120. Ułatwi to swobodne przejście między wyspą a lodówka na przykład.

Trzeba również pamiętać o takich czynnikach jak schowki w obrębie wyspy (połączonym z blatem roboczym), bliskość talerzy czy akcesoriów kuchennych, szerokość wyspy, otwarte półki, dość miejsca zarówno na prace w kuchni jak i „biesiadowanie”.

Przy montażu wyspy kuchennej trzeba więc to uwzględnić – dobra aranżacja kuchni (zwłaszcza nowoczesna kuchnia) musi być zarówno ładna ale i funkcjonalna.

Oddzielenie jadalni lub salonu wyspą kuchenną – jak to zrobić?

Przede wszystkim wyspy kuchenne muszą dobrze wpasować się w wystrój całego domu czy mieszkania. Nowoczesne meble kuchenne często nawiązują swoim stylem do pozostałej części aranżacji wnętrza – zwłaszcza jeśli mówimy o otwartej przestrzeni. dlatego już projekt kuchni powinien zawierać elementy scalające całą przestrzeń – meble kuchenne muszą być w tym przypadku bardzo przemyślanym wyborem.

Z dobrze wpasowaną wyspą kuchnia sprawia wrażenie dużo większej niż jest w rzeczywistości. I tutaj ponownie ukłon w stronę mniejszych przestrzeni gdzie warto wykorzystywać różnego rodzaju „triki” optycznie powiększające przestrzeń. Dlatego nowoczesna aranżacja, którą obejmują projekty kuchni bardzo często wyposażona jest właśnie w wyspę kuchenną, zachowując spójną całość z wizją domu.

  Chłód stali i świeżość mięty

Zastosowanie wyspy kuchennej zmienia się w czasie

Należy pamiętać, że na przestrzeni czasu zastosowanie wysp zmieniło się diametralnie. Kiedyś powierzchnia wykorzystywana była do przyrządzania posiłków. W tej chwili klasyczna wyspa jest również miejscem spożywania posiłków, spotkań ze znajomymi czy wykorzystywana do wspólnego gotowania z resztą domowników.

Posiadająca często przedłużenie blatu roboczego, wyposażona w dodatkowe hokery jest świetnym miejscem spożywania posiłków, kolacji czy po prostu dłuższych rozmów przy lampce wina.

Przestrzeń kuchni to bardzo ważne miejsce w każdym domu. Nie można zapominać o tym, że jest to często zarówno miejsce spotkań jak i codziennych obowiązków kuchennych. Urządzić kuchnię należy według własnych preferencji i marzeń, a jeśli możemy skorzystać z otwartej przestrzeni salonu to bez dwóch zdań warto postawić na wyspę kuchenną!

Ile miejsca na osobę przy wyspie?

Wyspa kuchenna jest idealnym miejscem do prowadzenia rozmów przy kawie, posiłku czy drinku. Jednak, aby zapewnić każdemu z naszych gości odpowiedni komfort, warto pamiętać o tym, jak duże miejsce powinno się znaleźć przy wyspie na jedną osobę. Z reguły, optymalne rozwiązanie to około 60 cm na jednego użytkownika. W praktyce będzie to kwestia dobrego podsumowania wielkości naszej kuchni, ale z pewnością warto wziąć ten aspekt pod uwagę podczas projektowania wyspy.

Ile powinien wystawać blat na wyspie?

Jednym z ważniejszych elementów wyspy kuchennej jest blat roboczy, który powinien być dostatecznie duży, aby umożliwić swobodne przebywanie wokół niego. Wymagana wielkość blatów będzie zależeć przede wszystkim od przestrzeni, której dysponujemy.

Jednak zawsze warto pamiętać o tym, aby blat wyspy wystawał co najmniej o 20-30 cm poza korpus mebla. Dzięki temu będziemy mieli więcej miejsca do pracy i spożywania posiłków.

Więcej na temat blatów kuchennych znajdziesz w innym naszym artykule: z czego zrobić blat kuchenny?

 

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 4 / 5. Ilość ocen: 6

Brak ocen!

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here