Wyspa kuchenna w małej kuchni
4.3
(3)

Wyspy kuchenne zawsze cieszyły się popularnością, czasem pomogą zaoszczędzić miejsce, innym razem oddzielić od siebie przestrzenie w kuchni. Dziś istnieją setki praktycznych rozwiązań, także dla małych pomieszczeń.

Nowoczesna wyspa z przestrzenią pod spodem

Odrobina szukania i znajdziemy coś dopasowanego do naszego mieszkania. Możemy nawet znaleźć wyspę, pod którą można w całości schować kilka stołków / hokerów. Takie rozwiązanie sprawi, że możemy zjeść, jak przy stole, później schować siedzenia i otrzymać z powrotem w pełni funkcjonalną, dużą kuchnię.

Znajdziemy zarówno wyspy przypominające wysoki stół, pod które po prostu wsuniemy stołek, jak i designerskie szafki i zamknąć drzwiczki. Należy jednak pamiętać, że takie rozwiązanie może być dość kosztowne. Niestety raczej nie zmieścimy pod taką wyspę krzesełka z oparciem, a najwyżej spory stołek barowy lub hokery.

Zastosowanie kółek w wyspach kuchennych

Wyspa kuchenna na kółkach to proste rozwiązanie, będzie od nas wymagało kupienia wyspy-wózka. Niewiarygodnym plusem tego pomysłu jest na pewno to, że jeśli potrzebujemy akurat więcej miejsca, możemy taką wyspę odsunąć pod ścianę.

Wózek możemy też dopasować do pozostałych powierzchni w kuchni i przysuwając pod ladę powiększać jej szerokość. Jeśli posiadamy jakiś schowek przy kuchni, wyspy będziemy mogli się pozbyć, gdy przestanie być potrzebna. Minusem tego rozwiązania jest na pewno niewielki rozmiar wyspy i niemożliwość zamontowania na niej kuchenki. Na wózku nie postawimy nawet mikrofalówki bez przeciągania przez kuchnię kabli.

Wyspę pływającą możemy również wykorzystać zamiast klasycznego blatu przy jednej ze ścian. Takie rozwiązanie pozwoli przez większość czasu umieścić ruchomy blat między lodówką, a piekarnikiem. Możemy też zainwestować w stół na kółkach i na zmianę używać go w jadalni i kuchni, potrzebujemy tylko wygodnego przejścia między nimi.

  Praktyczne przechowywanie w niewielkim pomieszczeniu

Wyspa oddzielająca salon od kuchni

Klasyczne rozwiązanie, popularne w kuchniach otwartych na salon, albo jadalnię. Plusem takiego rozwiązania jest to, że nie zmniejszamy drastycznie ilości wolnego miejsca. Wyspa świetnie sprawdzi się jako stół barowy, albo dodatkowa przestrzeń w kuchni. Dzięki temu przy pracy możemy mieć oko na salon.

W tym przypadku możemy zastosować kilka estetycznych sztuczek. Wyspę możemy od jednej strony zmodyfikować np. szkłem z grafiką pasującą do aranżacji salonu. W ten sposób będzie pasować zarówno do salonu, jak i do kuchni.

Blat roboczy z piekarnikiem i zlewem

Rozwiązanie do kuchni z małymi blatami, gdzie ciężko nam upchnąć wszystkie sprzęty. Czasami warto się zastanowić, czy nie lepiej zrezygnować z blatów okalających boczne ściany, na rzecz wyspy po środku.

Oczywiście żeby umieścić piekarnik, albo zlew będziemy potrzebowali podłączyć wyspę do wody i prądu przez podłogę. Dodatkowo możemy zamontować listwę z gniazdkami zatopioną w blacie, to pozwoli podłączać mniejsze urządzenia. W przypadku zamontowania kuchenki trzeba będzie rozważyć umieszczenie okapu podwieszanego pod sufitem.

Przy tym rozwiązaniu trzeba się liczyć ze stosunkowo większym rozmiarem wyspy. Niekoniecznie więc sprawdzi się to w małej kuchni. Włączenie kuchenki w blat będzie oznaczało szerokość co najmniej sześćdziesięciu centymetrów. Kable, rury i zlew mogą nam jeszcze odrobinę poszerzyć wymaganą przestrzeń.

Wyspa kuchenna w oryginalnym kształcie

Nikt nie powiedział, że istnieją tylko prostokątne wyspy. Możemy zdecydować się na niewielki kwadrat, idealny jeśli chcemy sobie podzielić przestrzeń roboczą do przygotowywania posiłków.

Możemy też użyć kształtu litery „L”, albo łuku. Łukowaty kształt może pomóc przełamać nudny układ kuchennych blatów i odrobinę zmylić sposób, w jaki postrzegamy przestrzeń. Taka wyspa da nam też dużo przestrzeni roboczej dookoła nas, więc przy gotowaniu nie będziemy musieli ruszać się z miejsca. Niestandardowe kształty świetnie wpasują się w kuchnię otwartą na salon.

  Kamień w kuchni, aranżujemy przestrzeń nad blatem

Jak zadbać, żeby kuchenna wyspa nie zajmowała dużo miejsca?

Blaty z szafkami pod spodem mogą przytłaczać domowników. Warto rozważyć wyspę z otwartymi pułkami pod spodem, albo taką z blatem szerszym od szafek na dole. Dobrym pomysłem może być umieszczenie szafek tylko pod połową blatu, przy okazji zyskamy też wygodną przestrzeń do spożywania posiłków.

Nie należy dodawać oświetlenia zwisającego nisko nad blatem, ten patent lepiej sprawdzi się przy większych kuchniach i wysoko zawieszonych sufitach, zastosowanie go w małym pomieszczeniu da nam wrażenie bałaganu i zagracenia. Co innego oświetlenie na blacie, albo chociażby na okapie, jeśli umieścimy go nad wyspą.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 4.3 / 5. Ilość ocen: 3

Brak ocen!

6 KOMENTARZE

  1. jak kuchnia jest bardzo mała to tylko wyspa na kółeczkach ale to nie to samo bo to bardziej jeżdzący blat roboczy niż wyspa z prawdziwego zdarzenia

  2. ale metraża się nie oszuka, jak ktoś marzy o fajnej dużej wyspie to nie zmieści jej, ale no da się coś ala wyspa zrobić

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here