Styl glamour jest niejako odpowiedzią na surowość i ascetyzm, oszczędnego w formie minimalizmu. Po dziś dzień święci tryumfy w modzie wnętrzarskiej, mimo że przez lata miał tyle samo zwolenników co przeciwników. Dlaczego tak luimy ten styl i często nie zwracamy uwagi na to, że styl glamour od kiczu dzieli bardzo cienka granica? Może dlatego, że lubimy otaczać się ładnymi, miłymi dla oka i praktycznymi przedmiotami.
Spis treści artykułu:
Styl glamour we wnętrzach – charakterystyka
Charakterystyczny dla glamour jest eklektyzm, który można poznać po połączeniu bogatej ornamentyki z oszczędną formą. Mowa tu głównie o zręcznym połączeniu z pozoru niepasujących dla siebie stylów – zdobnego, czesto przerysowanego, pełnego przepychu baroku, z klasycznym minimalizmem, modernizmem a także kulturą lat 80. Dotyczy to zarówno wystroju całego wnętrza, jak i pojedynczych mebli.
Ta bogata ornamentyka, blask i ozdobność zręcznie połączone z minimalistycznymi formami to główna cecha stylu glamour. Kolejnym znakiem rozpoznawczym stylu glamour jest wszechobecny błysk i blask. Meble wykonane na wysoki połysk, srebrzone lub złocone, lampy z połyskującymi kryształami i inne dodatki tworzą ten właśnie styl. Tu nie działa zasada co za dużo to niezdrowo. Im więcej połysku tym lepiej. Wśród kolorów zdecydowanie króluje tu złoto, srebro, czerń, bordo czy intensywne róże i fiolety.
Detale i dodatki w stylu glamour
Jeżeli mówimy o meblach i detalach, to wydawać by się mogło, że nie obowiązują tu żadne normy. Warto jednak zwrócić uwagę, że dominują tu wyrafinowane w formie detale: ciężkie aksamity, upinane mięsiste zasłony i błyszczące żakardy. Pojawiają się także duże lustra z ramami obficie zdobionymi, ale też lustrzane detale zdobiące meble i dekoracyjne przedmioty, na przykład w postaci mozaiki.
W glamour nie brakuje kryształowych elementów, które głównie zdobią ogromne żyrandole, lampy a nawet niewielkie stojące lampki. Dzięki temu, przy każdym zapaleniu światła wnętrza przepełnia blask i lśnienie. Równoważy je jednak obecność miękkich poduch, puszystych dywanów i futrzanych pledów.
Styl glamour w sypialni
Dla uzyskania dobrego efektu należy zachować umiar w tworzeniu stylu glamour, łatwo możemy otrzeć się o kicz. Dla podkreślenia wystarczy, aby we wnętrzu znalazły się dwa trzy elementy nawiązujące do stylu barokowego, a reszta pozostała prosta, będąca tłem dla ozdobników.
Sypialnia w stylu glamour to również haftowane i pikowane kapy, narzuty i poduszki wykonane z weluru lub jedwabiu. Wszystkie te dodatki mają na celu jedno – podkreślenie przepychu i bogactwa. Ważnym elementem są także delikatne w dotyku zasłony. Najlepsze będą eleganckie, satynowe, ale też lekkie zasłony i firany, które nadadzą całemu pomieszczeniu łagodności i subtelności. We wnętrzu glamour sprawdzą się także pięknie zdobione zasłony w ciemnym kolorze, które najlepiej skontrastować z jasnymi kolorami podłóg czy ścian. Aranżując pomieszczenie w tym stylu ważnym etapem jest dobór odpowiedniej kolorystyki. W takim wnętrzu będą przeważać odcienie ciemnego brązu, złota, fioletu, czerwieni, czerni i szarości, przygaszone metalicznym blaskiem. Idealnym kolorem będą też subtelne pastele, często w połączeniu z kontrastowymi, intensywnymi odcieniami.
Łóżko w sypialni jest głównym elementem rzucającym się w oczy – a więc należy przykuć jego uwagę np. ciekawym zagłówkiem. Świetnie sprawdzi się pikowany, miękki zagłówek w towarzystwie atłasowej pościeli. W aranżacji sypialni w stylu glamour znajdziemy dużo połysku, luster i zdobień. Możemy wykorzystać barokowy ornament – w postaci dodatków charakterystycznych dla sypialni: zasłon, pościeli, kapy lub w postaci tapety barokowej – na rynku znajdziemy ogromny wybór tego rodzaju wzorów.
Pamiętajmy o oświetleniu w sypialni – kinkiet, oprawa świetlna powinna lśnić – rzucać się w oczy. Możemy zastosować tutaj kryształy. Dopełnieniem będą detale – klamki, fronty, czy ceramiczne uchwyty szuflad. Całość należy jednak wyważyć – luksus tak – ale zachowując umiar w aranżacji.
Styl glamour w salonie
Salon w stylu glamour między epokowe zestawienia złoconych, lakierowanych na wysoki połysk i przerysowanych w kształtach mebli z tymi prostymi i surowymi w formie nie dziwią więc nikogo. Idealnym połączeniem będzie tu więc sofa w stylu Ludwika XVI wysadzana ćwiekami a także stalowa konstrukcja krzesła połączone z tapicerowanym, żakardowym siedziskiem. dzięki takiemu połączeniu wszystki meble w salonie nabierają znamion przepychu.
Styl glamour w łazience
Styl glamour idealnie sprawdzi się również w łazience. Najbardziej charakterystyczna dla tego stylu jest połączenie czerni i czerwieni. Pomieszczenia w tych barwach przywołują na myśl luksusowe wnętrza. Czerwień jest kolorem intensywnym i wymagającym, właśnie dlatego decydują się na nią jedynie osoby, które lubią odważny design we wnętrzach. W zestawieniu z czernią czerwień zostaje z jednej strony wyeksponowana, a z drugiej kolory te idealnie się równoważą. To kontrastowe zestawienie kolorów w łazience daje niesamowity, nowoczesny efekt. O ile połączenie czerni i czerwieni nie sprawdzi się w sypialni czy pokoju dziennym, o tyle w łazience wzmocni energetyzujące właściwości prysznica.
Nie można jednak zapomnieć o zachowaniu umiaru. gdyż w przypadku czerwieni zasada “Co za dużo to niezdrowo” ma większe znaczenie niż w przypadku innych barw.