Zanim odbierzesz klucze
Proces przygotowania mieszkania do zamieszkania zaczyna się tak naprawdę dużo wcześniej niż w momencie odbioru kluczy. Wielu deweloperów umożliwia nanoszenie zmian w układzie mieszkania i w instalacjach jeszcze na etapie budowy, warto więc zaraz po podjęciu decyzji o zakupie przemyśleć, czy nie chcielibyśmy czegoś pozmieniać. Dobrze byłoby zatem zastanowić się czy układ funkcjonalny mieszkania pasuje do potrzeb naszej rodziny.
Chodzi o to by zwrócić uwagę nie tylko na układ pomieszczeń i ich liczbę, ale również na takie elementy jak miejsce do przechowywania czy usytuowanie łazienek i wc. Architekt planujący układ wnętrza niekoniecznie musiał wziąć pod uwagę wszystkie upodobania rodziny, która zamieszka w mieszkaniu, dlatego już na etapie budowy naszego lokum warto rozważyć zmiany i przedyskutować z deweloperem ich zakres.
Często uda się również wynegocjować wykonanie zmian bez żadnych dopłat, choć oczywiście zależy to od zakresu zmian i dobrej woli dewelopera. Jeśli tego nie zrobimy teraz, to wprowadzenie tych zmian po odebraniu kluczy będzie nie tylko bardziej kłopotliwe, bo to my będziemy musieli znaleźć ekipę, która się tym zajmie, ale i prawdopodobnie bardziej kosztowne.
Zaplanuj wykończenie nowego mieszkania z głową
Kolejnym etapem, który przybliży nas do zamieszkania w naszym lokum, jest wykończenie mieszkania. Zakup mieszkania w stanie deweloperskim oznacza zwykle, że w mieszkaniu mamy wykonane wszystkie instalacje, położone tynki i wylewkę. Pozostałe elementy czyli drzwi, wyposażenie i wykończenie łazienek i kuchni oraz malowanie ścian i położenie podłóg leży po naszej stronie. Ich planowanie wbrew pozorom nie jest wcale takie trudne, ale warto przygotować plan pracy, który pozwoli sprawnie je przeprowadzić.
Planując wykończenie należy również pamiętać o tym, że na niektóre elementy do wyposażenia wnętrz będziemy musieli nieco poczekać. Długi czas oczekiwania dotyczy nie tylko wykonania kuchni na wymiar, ale być może przyjdzie nam poczekać na drzwi, podłogę czy płytki. Nie zawsze bowiem wszystkie materiały wykończeniowe są dostępne od ręki.
Kolejność ma znaczenie
Warto pamiętać, że kolejność prac wykończeniowych ma kluczowe znaczenie. Najpierw zawsze zaczynamy od tzw. prac brudnych. To właśnie na tym etapie możemy jeszcze przestawiać, murować lub usuwać ściany czy przekładać różne instalacje. Jeśli nie zrobiliśmy tego wcześniej, czyli tak jak pisaliśmy wyżej na etapie budowy, lub zmieniliśmy w międzyczasie zdanie i chcemy jednak jeszcze coś zmienić, to od tego powinniśmy zacząć. Dopiero po tym etapie możemy pójść nieco dalej.
Kolejnym krokiem jest wykończenie łazienek oraz układanie płytek ceramicznych. To również prace wykończeniowe generujące sporo brudu, dlatego należy je wykonać zawsze przed układaniem podłóg drewnianych czy z paneli. Dzięki temu unikniemy stresu, że robotnicy chodzą w brudnych od zaprawy klejowej butach po naszej pięknej nowej podłodze z drewna i nie ryzykujemy, że podłoga ulegnie uszkodzeniu, gdy spadnie na nią jakieś ostre i ciężkie narzędzie, których przy układaniu płytek nie brakuje.
Podłogi i drzwi
Gdy łazienka jest już wykończona i wszystkie podłogi z płytek zostały ułożone, to czas na montaż podłóg w pozostałych pomieszczeniach oraz instalację drzwi. Dzięki takiej kolejności wysokość skrzydła drzwiowego możemy dopasować do wysokości podłogi i nie musimy ekipy od drzwi wzywać kilka razy. Jeśli prace byłyby prowadzone w innej kolejności, to po montażu podłogi może się okazać, ze skrzydło drzwi zahacza o podłogę i konieczne jest ich podcięcie z pomocą fachowców. Jeśli najpierw położymy podłogi, to drzwi mogą zostać podcięte od razu po montażu, co zaoszczędzi nam czasu i zniknie konieczność powtórnego umawiania się z ekipą.
Malowanie i inne prace dekoratorskie
Ostatnim etapem, który już tylko o krok dzieli nas od wniesienia mebli do nowego mieszkania, jest malowanie lub tapetowanie. Robimy to po wykonaniu podłóg, gdyż przy docinaniu desek czy paneli powstaje kurz, który później osiada na ścianach. Łatwiej jest zatem zabezpieczyć podłogę przed pochlapaniem przy malowaniu, niż ściany przed kurzem. Po malowaniu pozostaje nam jeszcze zamontować listwy przypodłogowe, powiesić lampy i zamontować meble kuchenne i już możemy wnosić nasze rzeczy.
Mamy nadzieję, że ten poradnik pomoże w organizacji pierwszych dni odebraniu mieszkania, a skorzystają z niego nie tylko ci, którzy kupują nowe mieszkania w Krakowie, ale i w innych rejonach Polski.