5
(1)

Idealna harmonia, jaką poszczycić się mogą między innymi łazienki w stylu angielskim, wymaga wyjątkowej umiejętności łączenia przedmiotów pod względem stylistycznym oraz kolorystycznym. Niebagatelne znaczenie mają także dodatki, akcesoria oraz produkty codziennego użytku. Wszystko, co kojarzy nam się ze stylem retro, jest wynikiem zaplanowanej i starannie przemyślanej projekcji wyobraźni. Wyjątkowa wanna pasująca do prostej, acz eleganckiej umywalki, całość na tle doskonale dobranych kafelków. Oto klucz do sukcesu aranżacji łazienki w estetyce dawnych epok. Kwestią, która może nadać znaczenie, okazuje się armatura, która, mimo że niepozorna, staje się niezastąpiona. Warto zatem poświęcić jej nieco więcej czasu…

Co się przez to rozumie?

            Wykończenie wanny, umywalki czy prysznica jest niezwykle ważne i spaja ze sobą te elementy wyposażenia łazienki. Dlatego właśnie wśród wielu produktów mamy także armaturę w stylu retro, na którą składają się baterie, gałki czy kurki. To punkt styczny, element, który jednoczy. To wyrafinowane i oryginalne wnętrze, nawiązujące do klasyki i prostoty, ale wyrażające elegancję oraz szyk. Unikalne zestawienie bieli ceramiki, z czernią, szarością oraz beżami pozostałych części wyposażenia. Zatem jakie trendy królują wśród armatury w stylu retro?

Baterie umywalkowe

            Współczesny design proponuje nam rozwiązania przeniesione z lat 50-60. Czasem cofniemy się także do okresu przedwojennego, do początków wieku XX. W ten sposób wyglądają najczęściej armatury dedykowane wnętrzom w stylu retro. Baterie umywalkowe retro mają większe kurki, wyraźnie zarysowane kanty, prostota oraz sprawdzone, klasyczne rozwiązania. Na to wszystko możemy liczyć, chcąc wyposażyć naszą umywalkę w baterię w tym stylu. Co z materiałami? Przede wszystkim mosiądz i miedź. Do tego antyczny brąz, trochę niklu i chromu. Materiały polerowane oraz matowe. W kolorze czasem pojawi się także złoto. Kurki do wody ciepłej i zimnej raczej oddzielnie. Bateria częściej stojąca niż wisząca. Intrygującym kontrastem może być matowa czerń.

  Styl glamour we wnętrzach. Jak urządzić mieszkanie w tym stylu?

 

Baterie wannowe i prysznicowe

            Oddzielne kurki powielają schemat baterii umywalkowych. Są jednak zwykle ozdobne, często wiszące. Ciekawym rozwiązaniem są baterie stojące, które sprawdzają się w przypadku wanien wolnostojących na ozdobnych nóżkach. Wśród kolorów i materiałów znów króluje chrom, miedź i mosiądz. Znów mat i połysk. Czasem pojawi się czerń. Słuchawki prysznicowe jak zza dawnych lat – skromne, raczej okrągłe, bez specjalnych funkcji (o masażu wodnym mało kto słyszał). Prostota wykonania jest wyraźnie odczuwalna, jednak w tym wszystkim kryje się jakaś klasa, elegancja i bogate zdobienie. Jest to więc nietypowe połączenie czegoś z zamysłu prostego z czymś skomplikowanie wykwintnym. Wśród baterii wannowych retro możemy dostrzec kurki zakręcane oraz takie, które swoim wzornictwem przywodzą na myśl różnego rodzaju wajchy – pozostałość po rewolucji przemysłowej. Oto nietypowa łazienka,w której czas się zatrzymał.

Akcesoria dodatkowe

            Kompletowanie łazienki możemy wypełnić ciekawymi dodatkami i akcesoriami w stylu retro. Są one często uzupełnieniem właśnie armatury. Mowa tu o ciekawych mydelniczkach, dozownikach na mydło, półeczkach, szafeczkach czy nawet przyborach do kąpieli. Odpowiednie podkreślenie łazienki w stylu retro może być również dziełem oświetlenia, które w odpowiedni sposób ukaże także samą armaturę.

            Wybór odpowiednich baterii do naszej łazienki w estetyce vintage jest wbrew pozorom niezwykle istotny. Tu, jak u Szekspira, każdy element gra jakąś rolę. Skojarzenie z angielskim dramaturgiem nie jest bynajmniej przypadkowe, gdyż to właśnie styl angielski jest najczęściej uznawany za klasyka aranżacji retro. Właśnie dlatego warto zapoznać się z dostępnymi na rynku możliwościami i spróbować skomponować swoją własną łazienkę retro z marzeń, która w każdym detalu będzie zachwycała zarówno prostotą, jak i elegancją i zada szyku każdego wieczora i poranka.

wyposażenie do łazienki w stylu retro- urządź łazienkę retro z świętem łazienki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here