Wybór materaca
5
(1)

Chyba każdy z nas chce porządnie się wysypiać. Nie ma w tym nic dziwnego, w końcu jedną trzecią naszego życia spędzamy właśnie w taki sposób. Od czego tak naprawdę zależy zdrowy i głęboki sen? Od wyboru materaca! Dzięki dobraniu dla siebie idealnego modelu możemy zapewnić sobie nie tylko chwilowy odpoczynek, ale również niczym niezmącony, zdrowy sen.

W jaki sposób dobrać idealny materac? Poniższy artykuł odpowiada na kilka ważnych pytań, które pomagają przy jego wyborze.

Wybór materaca – co brać pod uwagę?

Chociaż na temat materaców istnieje wiele artykułów oraz książek, jedną z najważniejszych rzeczy przy wyborze materaca jest testowanie. To właśnie nasze odczucie na materacu powie nam o nim najwięcej. Możemy w ten sposób samodzielnie ocenić, czy dany model jest dla nas wygodny, komfortowy oraz czy zapewnia nam odpowiednie podparcie. Ale to nie jedyna kwestia, którą warto wcześniej sprawdzić. Przed zakupem materaca powinno się wziąć pod uwagę jego rodzaj oraz twardość.

Na rynku obecnie istnieje wiele modeli, które różnią się od siebie budową. Dobrze zatem jest wybrać się do sklepu z materacami, gdzie będziemy mogli ocenić, który typ bardziej wpasowuje się w nasze preferencje. Czy będzie to komfortowy materac z pianką termoelastyczną, czy może sprężynowy, bardziej twardy model? Wybór należy tylko do Ciebie. Co go ułatwi? Zerknij na parametry opisujące dany materac.

Jakie parametry powinien mieć dobry materac?

Skupiając się na najwyższej jakości materaców, warto jest przeanalizować ich budowę. Biorąc pod uwagę materace piankowe, dobrze jest dowiedzieć się czegoś więcej na temat gęstości pianek zawartych w materacu. Pianki termoelastyczne o gęstości powyżej 50kg/m3 będą bardziej dopasowywać się do ciała oraz wyróżnią się większą wytrzymałością.

  Wady i zalety wykładziny w sypialni

Natomiast jeśli chodzi o materace, które w swoim rdzeniu zawierają sprężyny, powinny posiadać je w większej ilości niż to jest w podstawowych wersjach materaców. Często informuje o tym tak zwany system Multipocket, wskazujący na to, iż w danym materacu znajduje się przynajmniej tysiąc sprężyn na metr.

Dodatkową informacją, którą warto jest wziąć pod uwagę przy wyborze materaca jest jego grubość. Pomoże nam to określić rzeczywistą wysokość powierzchni spania. Kolejnym ważnym czynnikiem jest obciążenie ortopedyczne. Jeśli zależy nam na dobrym materacu wysokiej jakości, wybierajmy te o wyższym obciążeniu np. 140-150kg.

Jakie materace są najzdrowsze?

Są to takie materace, które dzięki swojej budowie pozwolą na prawidłowe ułożenie kręgosłupa podczas snu. Biorąc pod uwagę jego esowaty kształt, dobrze jest wybierać materace, które dopasowują się do ciała. Są to najczęściej materace piankowe zawierające materiał termoelastyczny, nazywany również pianką visco lub memory.

Działa ona w ten sposób, że pod wpływem ciepła naszego ciała, dopasowuje się do niego, zapewniając tym samym niesłychany komfort. Co więcej, jeśli chcemy, aby nasz wybór zaowocował zdrowym snem, dobrze jest wziąć pod uwagę elementy dodatkowe w danym materacu.

Niektóre z nich zawierają olejki eteryczne takich składników jak aloes, czy lawenda. Jeśli jesteśmy na nie uczuleni lub drażnią nas mocne zapachy, lepiej jest sięgnąć po bardziej neutralne materiały.

Kolejna ważna kwestia, która ma wpływ na nasze zdrowie jest higiena snu, która w dużej mierze zależy od pokrowca materaca. Dzięki zastosowaniu przewiewnych materiałów, które szybko odprowadzają wilgoć oraz bocznych pasów wentylacyjnych, wiele materacy charakteryzuje się wysoką higieną użytkowania

Jakie są najwygodniejsze materace?

Krótko mówiąc, są to wszelkie materace, które jak najlepiej dopasowują się do ciała. Mogą to być materace piankowe lub hybrydowe, czyli takie, które w swoim rdzeniu posiadają taką samą wysokość sprężyn oraz poszczególnych pianek. Zapewniają w ten sposób ogromny komfort oraz relaks.

  Jaki materac 120x200 cm wybrać?

Ze względu na wysokie gęstości pian, materace piankowe idealnie się układają oraz niwelują nacisk. Dzięki temu nasze mięśnie podczas snu się regenerują i mogą swobodnie odpoczywać, wskutek czego każdego dnia możemy budzić się wypoczętym i gotowym do działania.

Który materac jest twardszy H2 czy H3?

Skala oznaczana wskaźnikiem H2 lub H3 ukazuje różnice w twardości poszczególnych materaców. Modele opisane jako H2 są średnio twarde, świetnie sprawdzające się jako komfortowe materace dla lżejszych osób oraz dla tych, którzy poszukują delikatnej miękkości. Często stosowane są w ofertach młodzieżowych.

Natomiast materace oznaczone twardością H3 to twardsze modele idealne dla osób poszukujących stabilnego podparcia kręgosłupa, zawierające w przeważającej ilości sztywniejszą piankę wysokoelastyczną.

Ciekawym materacem jest materac Tempur. A dodatkowe, inne materace można znaleźć tutaj: https://berkehome.pl/collections/materace

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 1

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here