5
(1)

Jakość zastosowanych materiałów

Dobrej jakości materac piankowy to coś znacznie więcej, niż po prostu wygodne podłoże do spania. To Twój sprzymierzeniec, który może pomóc zredukować ból kręgosłupa, zapobiegać wadom postawy, a nawet sprawić, że… przestaniesz chrapać. Aby jednak tak się stało, musi być odpowiedniej konstrukcji, a tę umożliwiają wyłącznie materiały wysokiej jakości.

Materac piankowy, jak sama nazwa wskazuje, wykonany jest z piany – jednak od tego, jaka jest to piana bardzo wiele zależy. Kupując materac tego typu należy sprawdzić przede wszystkim, jaka pianka stanowi jego wypełnienie. Jeśli jest to zwykła pianka poliuretanowa bez certyfikatów, z dużym prawdopodobieństwem można sądzić, że odkształci się zaledwie po kilku nocach użytkowania. Taka piana ani nie zapewnia odpowiedniego podparcia kręgosłupowi, ani nie daje nawet porównywalnego do lepszych materiałów, komfortu wypoczynku.

Jakich zatem pian szukać we wkładach materacy? Najlepiej wysoko i termoelastycznych – różnice między nimi wpływają jedynie na właściwości materaca, ale nie jego trwałość.

Piana termoelastyczna czy wysokoelastyczna?

Warto poświęcić kilka chwil na zrozumienie różnicy między tymi dwoma typami pianek – ułatwi to wybór idealnego podłoża do spania. Piana termoelastyczna, taka jak np. opatentowana VitaRest zastosowana w podłożach Sleepmed By Hilding – charakteryzuje się idealnym dopasowaniem do kształtu ciała osoby na niej leżącej. Piany termoelastyczne bywają nazywane „leniwymi” ze względu na to, że po ustaniu nacisku przez dłuższą chwilę wracają do pierwotnego kształtu. Piana VitaRest sprawia, że mięśnie opuszcza napięcie, a kręgosłup przyjmuje fizjologiczny kształt litery S (w leżeniu na plecach). Z kolei piany wysokoelastyczne, takie jak np. Kaltschaum zastosowana w Fit.4.Sleep By Hilding charakteryzują się podwyższoną sprężystością. Odciążają mięśnie i układ szkieletowy-kostny, niezależnie od przyjętej przez śpiącego pozycji.

  Rozkładana kanapa czy łóżko, co wybrać?

Materac pianowy a higiena

Jeżeli będziemy kierować się w wyborze wysoką jakością zastosowanych materiałów, na kwestie alergiczne nie musimy już tak bardzo zwracać uwagi. Wszystkie piany stosowane przez renomowanych producentów w materacach takich jak wspomniany Fit.4.Sleep czy Sleepmed By Hilding, dzięki swojej otwartokomórkowej strukturze zapobiegają osadzaniu się wewnątrz podłoża kurzu i uniemożliwiają rozwój pleśni. Zastosowanie opatentowanej technologii Airforce, czyli serii nacięć poprzecznych i poziomych zwiększających cyrkulację powietrza wewnątrz wkładu, zapewnia optymalny poziom przewiewności materaca.

Dodatkowym plusem tych rozwiązań dla snu jest zaawansowana technologia produkcji pokrowców. Po pierwsze, są one wykonane z materiałów zapewniających wysoką oddychalność wkładu, a także dodatkowy komfort użytkowania. Po drugie, pokrowce mogą być ściągane do prania, co przedłuża trwałość materaca i zapewnia maksymalny poziom czystości.

Twardość materaca

Ostatnią rzeczą, na którą koniecznie należy zwrócić uwagę w trakcie kupna nowego podłoża do spania, jest jego twardość. Generalna zasada głosi, że im nasza waga jest większa, tym materac powinien być twardszy – na rynku dostępne są rozwiązania dwustronne (jak np. Fit.4.Sleep H2/H3), które umożliwiają szybką i łatwą zmianę twardości podłoża w trakcie użytkowania materaca. Pamiętajmy, że osoby poniżej 70 kg wagi najlepiej będą czuły się na podłożach H2-H3, a cięższe powinny wybierać H4.

Gwarancja – tego nie przegap!

Niskiej jakości materace z piany poliuretanowej najczęściej nie posiadają żadnej gwarancji. Tymczasem zaawansowane materace przygotowane przez specjalistów sprzedawane są z gwarancją 10 a nawet 15-letnią. Producenci tacy jak Hilding dbają również o certyfikację swoich produktów – na przykład w niezależnym Szwajcarskim Instytucie Snu AEH, co dodatkowo zwiększa pewność co do skuteczności ich produktów.

1 KOMENTARZ

  1. Nie ma co oszczędzać na materacach powiem szczerze. Na swoim przykładzie odkąd mam lepszy materac to raz, ze lepiej śpię, a dwa co najważniejsze lepiej sie czuję i plecy nie bolą

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here