5
(1)

 

Piaskowanie elewacji – na czym polega? Kiedy się je stosuje?

Piaskowanie budynków to metoda z pozoru bardzo prosta, natomiast wyjątkowo skuteczna i uniwersalna. Stosować ją można na przykład do oczyszczania starej cegły, która źle znosi na przykład kontakt z różnego rodzaju chemikaliami.

Samo piaskowanie polega na napylaniu na zabrudzona powierzchnię drobin kruszywa pod wysokim ciśnieniem. Mieszanka do piaskowania oczywiście zawsze musi być odpowiednio dobrana do rodzaju oczyszczanej elewacji. Kruszywo uderzając w materiał, sprawia, że brud jest odrywany od podłoża. Ścianę bardzo skutecznie i szybko można w ten sposób oczyścić. Aby zminimalizować ryzyko jakichkolwiek mikrouszkodzeń, za każdym razem specjaliści przed wykonaniem pracy dobierają odpowiednią mieszankę do piaskowania, a także stosują model niskociśnieniowy.

Co i czym można oczyścić?

Piaskowanie to metoda, którą można stosować do czyszczenia kamienia, cegły, betonu, drewna oraz stali. Każdy z tych materiałów wymaga nieco innego zestawu kruszywa zastosowanego do czyszczenia. Zawsze potrzebna jest także dokładna analiza elewacji, która ma być czyszczona (chodzi o stan jej zachowania, ewentualne uszkodzenia, poziom wilgoci). Obecnie do piaskowania używa się bardzo różnych ścierniw. Sięga się po duszne kruszywa, materiały, takie jak:

  • mączka szklarska, 
  • piasek kwarcowy, 
  • garnet, 
  • soda, 
  • kukurydza, 
  • elektrorund, 
  • mączka dolomitowa,
  • zmielone łupiny orzechów. 

Czasami stosuje się także gumowanie z wykorzystaniem pudrów roślinnych.

Czy piaskowanie można stosować do obiektów zabytkowych?

W przypadku obiektów zabytkowych piaskowanie jest jedną z najczęściej stosowanych metod, natomiast bardzo ważne w tym przypadku jest nie tylko odpowiednie dobranie rodzaju ścierniwa, mieszanki kruszyw, ale i zastosowana technika pracy. Trzeba dobrać twardość kruszywa do rodzaju czyszczonego materiału, zastosować odpowiednie (najczęściej możliwie niskie) ciśnienie robocze.

Nie bez znaczenia jest także obrana technika czyszczenia. W przypadku obiektów z gzymsami, sztukateriami czy płaskorzeźbami właściwie niemożliwe jest inna metoda czyszczenia niż piaskowanie. W przypadku tego typu obiektów znaczenie ma również regularne ponawianie tego zabiegu, które nie dopuszcza do zbyt dużego poziomu zabrudzenia. 

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 1

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here