Meble łazienkowe
5
(1)

Zastanawiając się nad tym, jakie meble do łazienki wybrać, każdy z nas mógłby krótko powiedzieć, że chciałby mieć meble ładne, mieszczące miliony przedmiotów oraz takie, które zniosą każde warunki przez lata użytkowania. W dodatku, powinny być tanie. Tyle w teorii. W praktyce mebli do łazienek w sklepach jest mnóstwo. Trudno zdecydować się jeden konkretny wzór i formę, dlatego poniżej podpowiadamy, czym kierować się, aby meblowanie łazienki nie było koszmarem, a finalny efekt był funkcjonalny i estetyczny.

Planując umeblowanie łazienki, powinniśmy zdecydować się na konkretny styl, a później konsekwentnie go realizować. Gdy wybieramy monochromatyczną aranżację z białymi meblami, nie możemy później ulec pokusie i dokoptotywać do pomieszczenia mebli z frontami imitującymi drewno jak w rustykalnej chacie. Nawet wówczas, gdy nasza łazienka nie będzie zaaranżowana w jednym jasno określonym stylu, ważne jest zachowanie porządku kolorystycznego oraz uporządkowanie detali, takich jak dekory w płytkach, czy dodatki.

Szafka pod umywalkę

Gdy mamy już określony styl aranżacji, zaplanujmy, jakie meble będą nam potrzebne. Absolutna podstawa dla każdej łazienki do szafka pod umywalkę oraz większa szafka do przechowywania przedmiotów, takich jak ręczniki, kosmetyki, zapasy środków higienicznych, czy suszarki do włosów lub maszynki do golenia.

W sklepach znajdziemy gotowe umywalki zespolone z szafkami. Wiele z tych modeli nadaje się do ustawienia w niewielkich mieszkaniach, ze względu na swoje kompaktowe wymiary (niewielka umywalka przytwierdzona do płytkiej szafki). Gdy mamy do dyspozycji więcej miejsca, warto poszaleć i rozszerzyć blat znajdujący się obok zlewu. Zwiększy nam to przestrzeń roboczą w czasie wykonywania makijażu przed lustrem lub wtedy, gdy będziemy zmagali się z kąpieli małego dziecka, tudzież naszego domowego pupila.

Szafka typu słupek

O ile jednak szafka pod umywalką daje sporo przestrzeni do przechowywania, o tyle jednak trudno nazwać ją poręczną. Zdecydowanie najczęściej służy do przechowywania rzadziej używanych środków czystości, niż przedmiotów, które zawsze chcielibyśmy mieć pod ręką w łazience.

Takie przedmioty lepiej jest ustawić na wysokości naszego tułowia i wyżej. Idealnym meblem, który da nam przestrzeń do tego typu rozlokowania przedmiotów jest słupek. Szafki typu słupek znajdziemy w każdym sklepie z meblami. Całkiem udana oferta niedrogich egzemplarzy jest do zobaczenia np. w Akord Meble. Słupki są i eleganckie, i funkcjonalne. Najchętniej kupują je właściciele małych łazienek, bo mają niewielkie wymiary, a jednocześnie są zaskakująco pojemne.

Szafy, szafki i półki

Gdy w naszej łazience jest wystarczająco wiele przestrzeni, warto zastanowić się nad zainstalowaniem w niej… szafy. Ciekawy efekt osiągniemy szczególnie wtedy, gdy będzie to szafa wbudowana w ścianę. Unikajmy szafy wolnostojącej, która wyglądem kojarzy nam się jak model z sypialni lub z garderoby.

Podobnie stylowe mogą wyglądać półsłupki umieszczone pod oknem oraz szafki wiszące, które znajda się tuż nad pralką. Przestrzeń nad pralką zresztą należy do jednych z tych, które są w nieuzasadniony sposób niezagospodarowane. Tymczasem pralka nie potrzebuje wolnego powietrza nad sobą, aby sprawnie działać. Możemy z powodzeniem zabudować ścianę nad nią półkami lub szafkami zamkniętymi. Tego rozwiązania jednak należy z pewnością unikać nad sedesem oraz nad wanną.

Czy warto kupować meble na zamówienie do łazienki?

Idealne meble można kupić na zamówienie. Jest to wybór znacznie droższy, ale dający nam szerokie pole do manewru jeśli chodzi o dopasowanie umeblowania łazienki ściśle do naszych potrzeb.

Najbardziej cierpliwi i szczegółowi klienci zakładów stolarskich wymierzają nawet wysokość swoich kubów ze szczoteczkami oraz pojemników na waciki, aby uzyskać półeczki ściśle dopasowane do pomieszczenia tych przedmiotów. Pomijając jednak takie przepadki, meble łazienkowe na wymiar to rozwiązanie dobre dla osób, których łazienki są mikroskopijnej wielkości i w których tradycyjny słupek, czy szafka pod umywalkę tak zagracą pomieszczenie, że stanie się ono niefunkcjonalne.

Wtedy dobry stolarz zaproponuje nam wyjście z półkami i szafkami do przechowywania na górę pomieszczenie (poprzez np. montaż pawlacza) lub zainstalowanie na ścianach szafek o niestandardowo małej głębokości. Ratunkiem na takie łazienki może być również zagospodarowywanie każdej możliwej „dziury” w przestrzeni na szafki do przechowywania. Szpara między toaletą a umywalką przeznaczona na trójkątny schowek na zapas papieru toaletowego lub umieszczenie niewielkiej szafki na środki czystości pod koszem na bieliznę? Dla stolarza nic prostszego!

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 1

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here