Jaka kanapa do salonu
Interior of modern design room with white couch 3D rendering
4.4
(9)

Czy marzysz o wielkiej kanapie, która będzie stanowiła najważniejszy element salonu? Zwróć uwagę, że oprócz powierzchni pokoju w grę wchodzi wiele innych czynników: odległość od telewizora, możliwość rozkładania kanapy do spania, stworzenie za jej pomocą wyspy, oddzielającej różne funkcje pomieszczenia… Sprawdź, na co powinieneś zwrócić uwagę, wybierając rodzaj i rozmiar kanapy!

Kanapa – centrum domowej rozrywki

Kanapa w salonie stanowi niezwykle istotny element pomieszczenia. Powinna pasować do wystroju i stylizacji całego pokoju i mieścić się w podobnej gamie kolorystycznej. Co najważniejsze, powinna być wygodna i komfortowa, gdyż do na niej będziemy spędzać czas rodzinnych pogaduszek lub wspólne seanse telewizyjne.

Odległość kanapy od telewizora

Odległość kanapy od telewizora

Warto zwrócić uwagę, że odległość od telewizora do miejsca siedzenia powinna wynosić co najmniej 1,5 metra.

Rozmiar ekranu powinniśmy dopasować do odległości w pokoju: dla telewizora o wymiarach 37 cali odpowiednia odległość to 1,55 m, dla 47 cali – 2 metry, dla 65 cali – nawet 2,7 metra. Jest to istotne ze względu na dbanie o wzrok oraz jak najlepsze wrażenia filmowe.

Przykładowo, w salonie o wymiarach 5×6 m możemy pozwolić sobie na telewizor 65-calowy, odsuwając dużą kanapę o długości 230 centymetrów maksymalnie pod przeciwległą ścianę. W pokoju o wymiarach 3×4 m powinniśmy wybrać ekran 37- lub 47-calowy, również odsuwając siedzisko pod ścianę naprzeciwko. W tej sytuacji sprawdzi się mniejsza kanapa, która nie będzie stwarzała przytłaczającego wrażenia (190 centymetrów w zupełności wystarczy).

Warto zauważyć, że dodatkowym elementem, przydatnym w centrum domowej rozrywki, będzie ława, na której postawimy filiżankę kawy lub talerze z przekąskami. Przydatnym akcesorium są też podnóżki (często dopasowane w kolorze i stylu do konkretnej kanapy), które znacząco podniosą komfort siedzenia.

  Domowa spiżarnia

Kanapa oddzielająca salon od jadalni

Gdzie jadalnia, a gdzie salon?

W ostatnich latach niezwykle modne są salony, których powierzchnia przekracza 35 metrów kwadratowych. Najczęściej pomieszczenie pełni wówczas także funkcję jadalni, zawiera kącik dla dziecka lub dodatkowe miejsce wypoczynkowe. Jeśli chcemy niejako oddzielić różne funkcje pokoju, kanapa stojąca na środku, a nie pod ścianą, sprawdzi się doskonale.

W salonie o wymiarach 5,5 x 6 metra możemy odseparować część jadalną – stół, kilka krzeseł, stylową wiszącą lampa nad stołem, od części dziennej za pomocą dużej kanapy (od 2 metrów szerokości, 90 centymetrów głębokości). Tył kanapy umieszczamy wówczas w stronę jadalni, ustawiając siedziska w stronę salonu (naprzeciwko telewizora, kominka lub stylizowanego regału z książkami).

W ten sam sposób stworzymy kącik dziecięcy: część od tyłu kanapy możemy zagospodarować stolikiem, kufrem na zabawki, kolorowym dywanikiem i wielką pufą – tak zwaną „gruszką”.

 

Awaryjne rozwiązania

Jeśli posiadamy w domu pokoje gościnne, możemy pozwolić sobie na kanapę nierozkładaną. Oryginalnym pomysłem może być taka na wysokich nogach, różniąca się od tradycyjnych rozwiązań. Jeśli jednak nie mamy oddzielnego miejsca dla gości, idealnym kompromisem będzie kupno kanapy z funkcją spania. Zwróćmy uwagę nie tylko na wymiary rozłożonego mebla, ale też na schowki wewnętrzne, które doskonale nadadzą się do przechowywania pościeli.

W salonie o powierzchni 18 metrów kwadratowych, z tradycyjnym ustawieniem kanapy pod ścianą, idealnym wyborem będzie model o wymiarach 205 centymetrów szerokości, 95 centymetrach głębokości, po rozłożeniu tworzącym powierzchnię spania o wymiarach 145 x 195 centymetrów. Na co dzień będzie pełnić funkcję wygodnego siedziska, dla gości – komfortowego łóżka.

Narożnik alternatywa dla kanapy

Narożniki jako alternatywa tradycyjnej kanapy

Kanapa w kształcie litery L jest idealnym rozwiązaniem w dużym pokoju, jeśli rodzina składa się z kilkorga osób lub też lubimy przyjmować pozycję półleżącą w trakcie odpoczynku czy oglądania telewizji. Wybierając narożnik zwróćmy uwagę na model z prawym bądź lewym prostopadłym ramieniem – jedynie niektóre modele można ustawiać w dowolny sposób, zwykle musimy złożyć odpowiednie zamówienie.

  Poradnik zakupu wentylatora – wybierz najlepiej!

Jeśli w zestawie z narożnikiem są poduszki, warto dopasować ich styl do ogólnej stylizacji salonu.

Przykładowo, w dużym pokoju o wymiarach m.in. 6 x 5 metrów, możemy sobie pozwolić na narożniki o szerokości 300 centymetrów, głębokości 95 centymetrów, z ramieniem o długości 150 centymetrów. Taki mebel z pewnością stanie się centrum domowych wydarzeń.

Nie tylko rozmiar się liczy

Wybierając kanapę należy zwrócić uwagę na szereg czynników: cel mebla, miejsce jego ustawienia, oczekiwaną funkcję oraz rozmiar pokoju. Kanapa powinna być nie tylko duża, ale przede wszystkim wygodna, komfortowa, dopasowana stylem do reszty mieszkania. W końcu stanie się miejscem, w którym będziemy spędzać bardzo dużo wolnego czasu.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 4.4 / 5. Ilość ocen: 9

Brak ocen!

4 KOMENTARZE

  1. Ja mam podobnie jak Ty Aldon. Musze chyba zmienić podejście do wyboru mebli. Na zdjęcia wydaje się wszystko spoko, ale w praktyce bywa już inaczej..

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here