5
(1)

Właściwie i skrupulatnie przeprowadzony odbiór nowego mieszkania to niezwykle ważna procedura. Przeoczenie usterek, nawet widocznych gołym okiem może przysporzyć nam wielu problemów w przyszłości, jak również narazi nas na niepotrzebne koszty. Jak przygotować się do obioru wymarzonego lokum, aby po podpisaniu protokołu i odebraniu kluczy nie wyszło na jaw jakieś niedopatrzenie?

Samodzielny odbiór nowego mieszkania

Odbierając mieszkanie warto zarezerwować sobie przynajmniej dwie godziny wolnego czasu, które można w pełni wykorzystać, by bez zbędnego pośpiechu, ze spokojem i wnikliwie przyjrzeć się przyjmowanemu mieszkaniu. Podczas inspekcji, warto w pierwszej kolejności sprawdzić powierzchnię lokum. Mierząc metraż poszczególnych pomieszczeń w domu, należy uwzględnić to, czy wymiary powinny obejmować warstwę tynku, czy też nie. Nieadekwatny do umowy metraż mieszkania jest podstawą do odstąpienia od niej. W następnej kolejności należy sprawdzić równość i kąt nachylenia ścian. Powinny być w pełni prostopadłe, a tynk równomiernie rozłożony. Także idealny poziom podłogi jest bardzo ważny oraz grubość wylewki, jeśli mieszkać będziemy na parterze (podobnie, jak gładki i bez plam sufit jest bardzo istotny dla osób odbierających lokum na najwyższym piętrze). Podłoga balkonowa i parapety powinny mieć spadek ułatwiający odprowadzanie wody. W dalszej kolejności należy sprawdzić okna i drzwi – czy są szczelne i nie mają rys. Mieszkania od dewelopera muszą mieć także doprowadzone instalacje teletechniczne, takie jak światłowód i instalacje umożliwiające odbiór telewizji naziemnej oraz satelitarnej. Sprawdzenie sprawności instalacji elektrycznej to kolejny krok podczas odbioru mieszkania – weryfikacja oświetlenia oraz sprawdzenie prądu w gniazdkach to konieczność. Na koniec niezbędnym jest weryfikacja zamontowanej wentylacji – czy jest zgodna z planem i działa właściwie? Warto pamiętać, że nieprawidłowo działająca wentylacja utrudnia ulatnianie się zapachów oraz sprzyja pojawianiu się wilgoci.

  Kawiarnia w stylu skandynawskim

Pomoc specjalisty może okazać się nieoceniona

Osoby niezaznajomione z branżą budowlaną mogą poczuć się przytłoczone dużą ilością kwestii, na które należy zwrócić uwagę. Brak doświadczenia w przeprowadzaniu odbioru nowych nieruchomości, a także nieposiadanie odpowiednich narzędzi mierniczych, jak na przykład poziomica, może skutkować stresem oraz przypadkowym pominięciem kilku istotnych aspektów podczas odbioru mieszkania. Te z kolei mogą niestety okazać się bardzo kłopotliwe i kosztowne w przyszłości. By uniknąć ewentualnych problemów, warto rozważyć możliwość skorzystania z pomocy profesjonalistów. Dobra agencja nieruchomości, (jak np. Sverum Nieruchomości z Częstochowy – http://sverum.pl/) z pewnością posiada w swoich szeregach specjalistę przeprowadzającego odbiory nowych mieszkań od dewelopera, a nawet jeśli nie, to na pewno poda kontakt do rzetelnego eksperta, który zajmie się tą kwestią w naszym imieniu. To stosunkowo niedroga usługa (jej koszt wynosi kilkaset złotych), która pozwoli nam nie tylko bezstresowo wprowadzić się do nowego lokum, ale i pozwoli uniknąć ewentualnych kosztów wynikających z nieprofesjonalnie przeprowadzonego odbioru mieszkania.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 1

Brak ocen!