rolety zewnętrzne
5
(1)

Rolety zewnętrzne to nie tylko element estetyczny, ale też istotny czynnik ograniczający wymianę temperatury między otoczeniem a wnętrzem budynku. Można je instalować na różnych etapach budowy domu, a od ich prawidłowego montażu zależy to, jak będą funkcjonować.

Spis treści artykułu:

Rodzaje i prawidłowy montaż rolet zewnętrznych

Duży wybór rolokaset może przysparzać pewne trudności z podjęciem decyzji o ich zakupie. W sklepach dostępne są modele trzech głównych rodzajów rolet zewnętrznych:

  • rolety podtynkowe – rolety schowane w elewacji nowego budynku,
  • elewacyjne – rolety montowane na elewacji budynku i we wnęce okna,
  • nadstawne – do montowania razem z oknem, we wnęce okiennej.

Ich najważniejszą cechą jest odmienny system montażu. Jest to związane z etapem, na którym możliwe jest dodanie rolet do bryły budynku. Jeśli decyzja o zamontowaniu rolet zostanie podjęta podczas tworzenia projektu budynku, mogą to być rolety nadstawne i podtynkowe. Największą swobodę dają rolety na elewacji, ponieważ w ich przypadku moment montażu nie ma znaczenia.

Na jakim etapie budowy można montować rolety zewnętrzne?

Sposób zamontowania elementów na zewnątrz budynku jest zależny od tego, na którym etapie budowy inwestor zdecyduje się na ten krok. Często są one uwzględniane w projekcie, co ułatwia ukrycie elementów montażowych w ścianie. Montaż rolety zewnętrznej możliwy jestna różnych etapach budowy domu:

  • na etapie początkowym pozwala schować kasetę roletową w nadprożu,
  • w trakcie budowy domu, możliwy jest montaż rolet zewnętrznych obok belki nadprożowej,
  • w wybudowanym domu wygodną opcją jest montaż nad istniejącym otworem okiennym.

Najwygodniej jest zdecydować o dołączeniu rolet już w momencie tworzenia projektu domu. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby dodać je do budynku po zakończeniu jego budowy. Wystarczy zastosować odpowiednie metody montażu i starannie wybrać model rolet.

  Czym umyć kabinę prysznicową?

Źródło: https://www.budvarcentrum.pl/typ-produktu/rolety-2/

Montaż rolet zewnętrznych podtynkowych na etapie początkowym budowy

Jeśli zdecydujesz się na rolety podtynkowe, montaż wymaga przygotowania już na początkowym etapie budowy. Należy dopasować rodzaj nadproża, sposób montażu okien i grubość ocieplenia do obecności kasety. Ten rodzaj osłon nie zaburza estetyki budynku, ponieważ wszystkie elementy są ukryte wewnątrz elewacji. Oprócz tego montaż rolet podtynkowych to gwarancja uniknięcia dodatkowych kosztów oraz konieczności kucia ścian w porównaniu z zakładaniem rolet na późniejszym etapie. Ma to szczególne znaczenie wtedy, gdy osłony mają być sterowane automatycznie i trzeba rozprowadzić przewody w ścianie.

Montaż rolet okiennych obok belki nadprożowej

Jeśli zdecydujesz się na dodanie rolokaset już w trakcie budowy, dobrym rozwiązaniem jest zamówienie prefabrykowanych nadproży. Umożliwiają one prosty montaż osłon. Rolety zewnętrzne do okien montowane są wtedy w przekroju ściany obok belki nadprożowej. Podczas montażu możliwe jest takie zaplanowanie położenia przewodów, które pozwoli uniknąć konieczności wycinania koryta w elewacji.

Rolety zewnętrzne na elewację – montaż

Rolety zewnętrzne na elewacji można zamontować w gotowym budynku. W tym przypadku kasetę należy przymocować do muru nad otworem okiennym. Jeśli elewacja domu jest już gotowa, należy wyciąć fragment ocieplenia, aby zrobić miejsce na roletę. Powstałą szczelinę należy uzupełnić warstwą ocieplenia o dobrym współczynniku izolacyjności termicznej. Dzięki temu można zminimalizować ryzyko nieszczelności.

W budownictwie domów jednorodzinnych rolety zewnętrzne są często spotykanym elementem wyposażenia budynku. Ich obecność poprawia warunki termiczne w domu, a także wpływa na możliwość zachowania większej prywatności i bezpieczeństwa domowników. Rolety możesz zamontować w budynkach nowych oraz tych, które już są użytkowane.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here