Tablica manipulacyjna to doskonałe rozwiązanie, które wspiera motoryczny rozwój malucha, a jednocześnie zapewnia mu wiele godzin dobrej zabawy. Dziecko przy tablicy manipulacyjnej angażuje nie tylko dotyk, ale także swój wzrok i słuch bawiąc się i rozwijając swoje psychomotoryczne zdolności.
Na rynku można znaleźć wiele tablic manipulacyjnych, różniących się nie tylko ilością elementów, ale i jakością wykonania. Z reguły produkty tego rodzaju kosztują sporo, dlatego coraz więcej zainteresowanych decyduje się na stworzenie tablicy samodzielnie. To zdecydowanie tańsza alternatywa. Ponadto będziesz mógł sam zdecydować, jakie elementy będą najlepszym rozwiązaniem dla Twojego dziecka. Jak wykonać samodzielnie tablicę manipulacyjną? Podpowiadamy w niniejszym artykule.
Jakie elementy do tablicy manipulacyjnej kupić?
Jeśli chodzi o sensoryczne elementy do tablicy manipulacyjnej, w pierwszej kolejności sprawdź, co masz w swoim domu. Doskonale sprawdzą się stare włączniki do światła, wtyczki z uciętym kablem, gniazdka elektryczne, suwak do ubrań, breloczek, kluczyk, zamek do drzwi, rzep, klamka, łańcuszek, kółko od walizki, dzwonek do roweru, haczyki, zatrzaski czy nawet odblaski.
Warto kierować się zainteresowaniami swojego dziecka i dobierać elementy do tablicy manipulacyjnej właśnie w ten sposób. Z reguły przy tablicach dla chłopców montuje się akcesoria, które są powiązane – na przykład – z motoryzacją. Motywem przewodnim takiej tablicy może być zatem kształt pojazdu, a ozdobą światełka do roweru, uchwyt od dźwigni, którą zmienia się biegi czy zabawkowa kierownica.
Na tablicach manipulacyjnych można umieścić także kłódki z kluczykami, sznurowadła, liczydło czy koła zębate. Ważne jest, aby wszystkie te akcesoria były dla dziecka maksymalnie bezpieczne oraz dopasowane do jego etapu rozwoju.
W sytuacji, gdy w domu mamy zbyt mało elementów do tablicy manipulacyjnej, możesz wybrać się do sklepu budowlanego, aby uzupełnić ewentualne braki. Oczywiście kupuj takie produkty, które nie mają żadnych ostrych czy za małych części.
Jak przygotować deskę dla tablicy manipulacyjnej?
Poza elementami do tablicy manipulacyjnej będziesz potrzebować także innych produktów. Lista obejmuje deskę, szlifierkę, wyrzynarkę, farbę tablicową, taśmę malarską, klucz udarowy, śruby, wkręty oraz filc w arkuszach. W przypadku deski do tablicy manipulacyjnej poleca się wybierać rozwiązania z drewna sosnowego z tego względu, że jest to produkt miękki. A zatem montaż części sensorycznych nie będzie sprawiać aż tak dużego problemu. Kolejny krok to wybranie miejsca, w którym tablica będzie się znajdować i docięcie deski.
Pamiętaj, że nie musisz decydować się na standardowy kształt – kwadrat czy prostokąt. Możesz urozmaicić nieco tablicę manipulacyjną i z deski wyciąć inne figury, serce czy nawet chmurkę. Kiedy już wytniesz interesujący Cię kształt za pomocą wyrzynarki, dokładnie wyszlifuj deskę, usuwając wszystkie drzazgi i ewentualne nierówności, które nie będą bezpieczne dla Twojej pociechy. Szlifierką również przygotowujesz deskę do tablicy manipulacyjnej na malowanie.
Czym pomalować deskę do tablicy manipulacyjnej? Najlepszym rozwiązaniem jest farba kredowa, chociażby z tego względu, że Twoje dziecko będzie mogło rysować po niej kredą.
Jak przygotować elementy na tablicę manipulacyjną?
Elementy sensoryczne do tablicy manipulacyjnej montuje się na samym końcu – a zatem po wyschnięciu pomalowanej wcześniej deski. Pamiętaj o tym, aby akcesoria do tablicy manipulacyjnej dokładnie wyczyścić. Jak przymocować je do deski? Możesz wykorzystać do tego zarówno klej, jak i wkręty. Wybór z reguły uzależniony jest od wielkości elementu sensorycznego.
Aby tablica manipulacyjna była jeszcze bardziej atrakcyjna dla Twojego dziecka, możesz w wolnych miejscach przykleić ozdoby. Polecamy szczególnie umieścić literki, cyferki czy różnego rodzaju obrazki. Takie elementy możesz wyciąć z filcu, co jest tanim i łatwym rozwiązaniem. Filcowe literki, cyferki czy obrazki przyklej do tablicy manipulacyjnej za pomocą kleju. Gotową tablicę manipulacyjną możesz zamontować na ścianie. W tej sytuacji warto wspomóc się kluczem udarowym. W celu dodatkowych informacji, warto sprawdzić wyniki wyszukiwania na stronie dostawcy, aby w bezpieczny sposób wszystko załatwić i zamontować tablicę na ścianę.
Przygotowanie tablicy to duża oszczędność, a jednocześnie świetny prezent, który warto wręczyć małemu dziecku, aby mogło się rozwijać podczas zabawy często spotykanymi przedmiotami. W dodatku jest to oryginalny prezent, więc nawet jeżeli ktoś jeszcze nie ma własnych pociech, to może przygotować tablicę w ramach prezentu dla dzieci swoich znajomych. Należy tylko pamiętać o bezpieczeństwie użytkowników.