Mała łazienka w stylu hygge – czym powinna się charakteryzować?
Równowaga wewnętrzna pozwala cieszyć się życiem i realizować filozofię hygge. Aby owa harmonia była możliwa do osiągnięcia, musi temu sprzyjać otoczenie, także mała łazienka. Aby była utrzymana przytulnie i funkcjonalnie, warto pamiętać o zastosowaniu elementów drewnopochodnych lub drewnopodobnych.
W ten sposób tworzy się wrażenie przytulności. Istotne znaczenie mają również tekstylia, zarówno ręczniki, jak i firany w oknach, które można połączyć z klasycznymi roletami. Można tu zdecydować się na zazdrostki, które będą zdobić część okna i odsłaniać część rolety. Taki design będzie dobrze się prezentował. Dywaniki podłogowe wykonane z włókna bambusowego dopełnią aranżację wnętrza, a jednocześnie zapewnią antypoślizgową powierzchnię przed wanną, ale i kabiną prysznicową.
Istotne znaczenie ma z całą pewnością rozmieszczenie armatury. Kabina prysznicowa powinna znaleźć się w rogu pomieszczenia, tak by zajmowała jak najmniej miejsca. Oczywiście nie zawsze jest taka możliwość, gdy w pobliżu znajdują się elementy instalacji elektrycznej czy np. bojler do podgrzewania CWU. Wtedy trzeba zachować bezpieczną odległość. Nie trzeba montować brodzika.
Warto zastosować odpływ liniowy i w tym celu należy zadbać o odpowiedni spadek, by woda nie gromadziła się na posadzce i swobodnie spływała do odpływu wykończonego efektownym, chromowanym rusztem. Spadek rur odprowadzających wynoszący 2,5% jest w tym przypadku wystarczający. Dobrze, jeśli uda się wydzielić przestrzeń toaletową i np. oddzielić ją niewielkim murkiem, tzw. półścianką. Co ciekawe, może ona powstać np. z luksferów albo mlecznego panelu szklanego. W ten sposób zapewnia intymność, a jednocześnie nie przytłacza wnętrza. Mała wisząca umywalka będzie najlepszym rozwiązaniem, a nad nią można zamocować lustro z półką na kosmetyki.
Alternatywa dla prysznica – wanna z parawanem nawannowym
Jeżeli marzy Wam się wanna i prysznic w małej łazience, to jest rozwiązanie, które pozwoli Wam zrealizować ten plan. Mowa o wannie z parawanem nawannowym. W jej przypadku często stosuje się podwójny zestaw armatury łazienkowej – jeden wannowy i drugi prysznicowy.
Pierwszy umożliwia napełnienie wanny i skorzystanie z klasycznej kąpieli, relaksującej i na pewno wpisującej się w czynności zapewniające osiągnięcie stanu wewnętrznej równowagi. Drugi pozwala skorzystać z zamontowanego nad wanną prysznica. Zwykle umieszcza się tu deszczownicę, a nie klasyczny zestaw ze słuchawką prysznicową. Dodatkowo wanna zabudowana jest panelem ze szkła hartowanego.
Może być ono dodatkowo pokryte powłoką typu easy clean, co zapobiega powstawaniu zacieków. Taki element sprawia, że z wanny można korzystać jak z prysznica, a jednocześnie woda nie rozbryzguje się po całej łazience. Warto podkreślić, że taki zestaw również bardzo nowocześnie wygląda.
Jakie oświetlenie wybrać do małej łazienki?
Skoro już wiadomo, jak powinna być wyposażona mała, funkcjonalna i przytulna łazienka, to warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden bardzo ważny element, a mianowicie oświetlenie. Lampy sufitowe w postaci plafonier świetnie się sprawdzą. Gwarantują rozproszone światło, a także nowoczesny design.
W przypadku zastosowania sufitu podwieszanego dobrze będą się prezentować także oczka LED. Warto wybrać zwłaszcza takie, których położeniem da się sterować. Podświetlić można też lustro, wannę czy też podłogę i tu sprawdzi się taśma LED umieszczona w specjalnym aluminiowym profilu. Można wybrać zarówno dekoracyjne taśmy LED RGBW, których barwę można zmieniać, jak i klasyczne, z białymi diodami.
Zobacz także: jak urządzić małą łazienkę w bloku?