_dsc0037
5
(3)

Za komplet rolet wewnętrznych do kuchni zapłaciłeś góra 50 złotych? Możesz być pewien, że niebawem czeka cię kolejny wydatek, bowiem trwałość najtańszych przesłon okiennych produkowanych z materiałów drugiej kategorii nieraz pozostawia wiele do życzenia.

_dsc0037Budżetowe, wątpliwej jakości rolety mszczą się dwa razy

Zanim sięgniesz po najtańsze przesłony okienne z kosza w supermarkecie, powinieneś wiedzieć, że cena rolet na ogół wyraża jakość produktu, z jakim masz do czynienia. Tak są wyjątki, ale to wyjątki.

Nie łudź się, że jeśli za dwie rolety okienne o łącznej powierzchni 6 metrów kwadratowych zapłaciłeś 40-60 złotych, będą służyły na lata. To produkty z zasady dedykowane do dość szybkiej wymiany. Jeśli realizujesz taki pomysł na rolety – będziesz zadowolony.

Rolety z supermarketu tylko w kilku rozmiarach

Powinieneś wiedzieć, że wszystkie rolety jakie znajdziesz w supermarketach to produkty o standaryzowanych rozmiarach, które mają pasować do mniejszych i większych okien. W efekcie, o ile zakup przesłony o długości 150 cm i szerokości 60 cm nie sprawia większych problemów, to już znalezienie tej o rozmiarach 210 cm na 95 cm wydaje się raczej mało prawdopodobne.

W sieciach handlowych występują przede wszystkim klasyczne rolety wolnowiszące, a także rolety mini zawieszane na kasecie okna i tzw. rolety bambusowe. Zdarza się także, że do ofert trafiają także żaluzje drewniane i aluminiowe oraz rolety plisowane. Warto uważnie sprawdzać ich jakość. Szczególnie w wypadku cięższych systemów jak żaluzje drewniane gdzie sama waga komponentów wypróbuje trwałość sznurków i taśm nośnych żaluzji.

Gotowych rolet zazwyczaj nie znajdziesz pod postacią:

  • rolet w kasecie,
  • rolet dachowych (w kasecie lub plisowanych),
  • rolet harmonijkowych,
  • rolet austriackich,
  • rolet dzień noc wolnowiszących i w kasecie,
  • verticali ( żaluzji pionowych).
  OKNA - kilka informacji technicznych czyli o współczynniku przenikalności i okuciach.

Wszystkie wymienione wyżej przesłony występują najczęściej w wersjach jako rolety na wymiar.

Decydując się na wybór gotowej rolety, ograniczasz się także co do samej tkaniny. W ofercie na trudno jest szukać przesłon z naprawdę liczną gamą tkanin pogumowanych, a już na próżno szukać tych podbijanymi warstwą aluminium itd.

Roleta na wymiar to dowolna tkanina i mechanizm zwijania

Projektowane na indywidualne zamówienie rolety są nie tylko znacznie lepiej dopasowane do potrzeb użytkowników domu, ale i zazwyczaj – znacznie bardziej podobają się powstałe z nich kompozycje. Możesz dopasować je do kształtu i wielkości okna (także do tych o niestandardowych kształtach, np. półokrągłych), a także samego rodzaju pomieszczenia.

Zlecając projekt rolet na wymiar możesz też swobodnie wybierać między sposobami montażu (inwazyjne i bezinwazyjne), rodzajami i barwami tkanin przesłaniających oraz mechanizmami zwijającymi, kolorami i wzorami drewnopodobnymi kaset i wielu innych komponentów.

Co najważniejsze, roleta na wymiar spełnia wszelkie kryteria ergonomii – dobrze dobrana nie pozostawia niechcianych prześwitów i jest objęta gwarancją producenta.

Budżetowa roleta mało odporna na eksploatację

Gotowe rolety drugiej kategorii bywają produktami wątpliwej jakości. Wykonane z niskiej klasy tworzyw sztucznych są szczególnie podatne na ścieranie, a ich tkaniny mogą szybciej płowieć szybciej niż powinny. Zawsze w wypadku takich zakupów zatrzymaj dowód zakupu w razie ewentualnych reklamacji.

–        […] problem dotyczy także rolet wykonanych z naturalnych komponentów, w tym rolet bambusowych. Drewno wykorzystywane do produkcji najtańszych rolet nie jest impregnowane na etapie obróbki, a co za tym idzie – źle znosi ciągłą ekspozycję na wysokie temperatury i bezpośrednie działanie promieni ultrafioletowych – czytamy na stronie: Olmark, sklep z roletami.

Tkaniny przesłaniające tego typu rolety mogą źle znieść także czyszczenie na mokro, a ich doposażenie w dodatkowe akcesoria jest w zasadzie niemożliwe, albo mocno ograniczone.

  Kostka brukowa wymiary - zastosowanie kostki brukowej w zależności od wymiarów

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 3

Brak ocen!

1 KOMENTARZ

  1. jasne, że to kiepski pomysł. To są rolety na jeden sezon, o ile będziemy mieć szczęście i trafimy na dobry egzemplarz. Na roletach, oknach i drzwiach nie ma co oszczędzać, podobnie jak i na ich montażu, który zawsze powinien być wykonany przez speców.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here