Spis treści artykułu:
Cechy stylu minimalistycznego
Styl określany mianem minimalizmu stawia przede wszystkim na oszczędność środków wyrazu. Jako główną inspirację tego nurtu uznaje się japoński tradycyjny styl projektowania wnętrz. Widoczny jest szczególnie w japońskich świątyniach czy klasycznych herbaciarniach.
Wnętrza urządzone w stylu minimalistycznym cechuje prostota i wyszukana elegancja. Dominują w nich regularne, geometryczne formy, kąty proste i wszechobecna harmonia. Wśród materiałów najczęściej wykorzystywane są szlachetne gatunki drewna, ale również metal (najczęściej chromowany i duże przeszklenia czy lustra.
Wśród głównych wyznaczników minimalizmu znajduje się przestronność. Przestrzenie urządzone w tym stylu charakteryzuje niezwykła oszczędność, wręcz ascetyzm, np. jeśli chodzi o umeblowanie. Projektanci zapatrzeni w ten nurt aranżacyjny stawiają przede wszystkim na jakość, nie ilość – wszelkie zastosowane dekoracje, a styl ten – wbrew pozorom – wcale od nich nie stroni, muszą spełniać wyjątkową rolę i dokładnie wpisywać się w dogłębnie przemyślany projekt. Podobnie ma się sprawa z drzwiami – jakie rozwiązania będą pasowały do tak zarysowanego wnętrza?
Drzwi zewnętrzne stylu minimalistycznym
Drzwi zewnętrzne z racji pełnionych funkcji, trudno w całości podporządkować jedynie wymogom estetycznym. Drzwi takie muszą być solidne, by zapewniały bezpieczeństwo – na pewno przez to nie dodadzą lekkości wnętrzu, jednak możemy za ich pomocą podkreślić inne elementarne cechy minimalistycznego designu.
Jednolite, masywne drzwi z klamką o geometrycznie zarysowanych kształtach wykonane ze szlachetnego drewna mogą być również uzupełnione regularnymi przeszkleniami. Najlepiej, gdy przeszklenia są ulokowane w jednej linii co powierzchnia skrzydła.
Drzwi wewnętrzne w minimalizmie
O ile niezwykle ważna funkcja ochronna, jaką spełniają drzwi zewnętrzne, wymusza użycie określonych rozwiązań, o tyle w przypadku drzwi wewnętrznych jesteśmy ograniczeni jedynie naszą wyobraźnią. Stąd też można pójść o wiele dalej w kierunku ascetycznych form. Jeśli w naszych przestrzeniach króluje szkło, możemy pokusić się o drzwi zupełnie przezroczyste.
Geometryczne kształty podkreślimy nierzucającymi się w oczy zawiasami typu pivot oraz aluminiową ramą pomalowaną na dowolny kolor nawiązujący do kolorystyki wnętrza. Zamiast klasycznych zawiasów możemy nadać naszym drzwiom nowoczesnego sznytu i zdecydować się na szklane drzwi przesuwne. Skrzydło przesuwa się na zamontowanej powyżej drzwi prowadnicy. Całość wygląda niezwykle oryginalnie i stylowo, dodając wnętrzu lekkości i harmonii.
To oczywiście jedynie kilka przykładu z bogactwa rozwiązań, jakie dostarczają producenci okien, warto więc się dokładnie rozejrzeć na rynku w poszukiwaniu projektanckiej perełki. Ciekawe przykłady drzwi wewnętrznych znajdziesz tutaj.