l3
4
(1)

Spis treści artykułu:

Dom czy mieszkanie? Co Wybrać?

Pierwszą kluczową decyzją jest zawsze ta odnośnie rodzaju nieruchomości. Przeglądamy zarówno domy na sprzedaż jak i mieszkania na sprzedaż. Jednak tak na prawdę decyzję powinniśmy podjąć bez sprawdzania ofert. W końcu zakup nieruchomości zwykle odbywa się raz na całe życia. Warto więc przeanalizować wszystkie „za” i „przeciw” dla każdej z tych opcji.

Lokalizacja nieruchomości

To druga, a niekiedy w sumie pierwsza decyzja którą każdy, kto chce pójść na swoje własne M musi podjąć. Wybór lokalizacji dla jednych będzie banalną decyzją, dla innych może generować nie lada problem. Zwykle przy jej wyborze kierujemy się pracą – czyli chcemy mieszkać tam, gdzie bliżej będzie do pracy. O ile w przypadku wynajęcia mieszkania, nie ma problemu, o tyle jego zakup, już powinien dać do myślenia.

A co jeśli będziesz zmuszony zmienić miejsce pracy? Warto więc myśleć w trochę innych kryteriach, mianowicie szukać nieruchomości w takim miejscu, by czuć się dobrze. Może to być centrum wielkiego miasta – wówczas warto przejrzeć np. oferty na mieszkania na sprzedaż szczecin. Równie dobrze ktoś może lepiej czuć się w domowym zaciszu na obrzeżach miasta, wówczas idealne będą np. domy gumieńce, czy domy bezrzecze .

Jaki metraż mieszkania wybrać?

Bez względu czy będzie to mieszkanie, czy dom – decyzja o metrażu musi zostać podjęta jeszcze przed przeglądaniem ofert. To znacznie ułatwi cały proces poszukiwań i pozwoli szybciej podjąć ostateczną decyzję. Zastanów się czy potrzebujesz mieszkanie wielopokojowe, bo chcesz założyć rodzinę – czy jednak bardziej interesuje Cię kawalerka? A jeśli chodzi o dom?

Tutaj sprawa jest podobna – jeśli planujesz rodzinę potrzebujesz więcej pokoi, czyli szukasz projektów z większym metrażem. Potem dochodzi rozkład pomieszczeń – to także należy przemyśleć i podjąć racjonalną decyzję, by później nie żałować swojego wyboru.

  Kawiarnia w stylu skandynawskim

Kredyt czy oszczędzanie gotówki?

Temat oczywisty, wręcz powinien znaleźć się na pierwszym miejscu w tym artykule. Decyzja, która wymaga najwięcej przemyśleń, gdyż od niej zależy nie tylko to gdzie będziemy mieszkać, ale również to jaka będzie jakość naszego życia. Odkładając pieniądze musimy się liczyć z tym, że prędko mieszkania nie kupimy.

Biorąc kredyt, należy mieć na uwadze fakt, że jest to decyzja na kilkadziesiąt lat. Choć wiele się słyszy o projektach „Mieszkań dla Młodych”, to jednak każdy z nich wiąże się z podjęciem decyzji odnośnie kwoty kredytu hipotecznego.

Nieruchomość rynku pierwotnego czy wtórnego?

Tutaj temat się już pogłębia. Wielu ludzi nawet nie wie co to jest rynek pierwotny i wtórny. Często szukają ogłoszeń „po cenie” tymczasem warto się zastanowić nad tym, czy kupując taniej nie wyjdzie drożej? Może to trochę dziwne, ale nierzadko bywa tak, że super okazja bywa wielką stratą. Zakup nieruchomości, to na prawdę poważna sprawia i wymaga od inwestora ogromnej cierpliwości i podejmowania racjonalnych decyzji.

Rynek wtórny bywa tańszym rozwiązaniem, ale za to daje nam stare budownictwo i pewność wiecznych remontów. Natomiast rynek pierwotny, choć ciut droższy, to jednak zapewnia urządzenie mieszkania raz na wiele długich lat. Nie wspominając już o oczywistym aspekcie prawnym – czyli pewności, że deweloper Cię nie oszuka.

Zakup samemu czy przez pośrednika?

Przeszukując oferty dostępne w sieci np. nieruchomości szczecin, nierzadko możemy się spotkać z ogłoszeniami agencji. Wielu młodych ludzi, którzy szukają ekonomicznego rozwiązania omijają biura nieruchomości szerokim łukiem. Tymczasem może okazać się, że to właśnie zakup u pośrednika wyjdzie taniej i bezpieczniej.

Należy pamiętać, że zakup nieruchomości, to przedsięwzięcie kosztowne, które dodatkowo wymaga poświęcenia czasu i nierzadko nerwów. Kupując u doświadczonego agenta masz pewność, że zajmie się on wszystkimi formalnościami, dogłębnie sprawdzi nieruchomość i zagwarantuje Ci bezpieczną transakcję. A czy bezpieczeństwo, spokój i czas można wycenić na jakąkolwiek sumę?

  Aranżacja biura. Jak urządzić miejsce do kreatywnej pracy?

Jak widać chcąc mieć własny kąt musimy przejść przez szereg ważnych decyzji. Nie należy ich podejmować zbyt pochopnie, pod wpływem emocji, w końcu nierzadko okazują się być to decyzje podjęte raz na całe życie.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 4 / 5. Ilość ocen: 1

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here