Prawidłowa organizacja pracy jest niezwykle ważnym czynnikiem decydującym o jej efektywności i wydajności. Jednym z podstawowym aspektów, które decydują o organizacji pracy na warsztacie jest jego wyposażenie.
Funkcjonalne, pojemne meble warsztatowe umożliwią bowiem łatwiejsze utrzymanie porządku w miejscu pracy, a to będzie miało bardzo duże przełożenie na szybkość i efektywność jej wykonywania. Większy porządek i lepsza organizacja to także bezpieczeństwo i wygoda dla pracowników.
Spis treści artykułu:
Warto postawić na funkcjonalność
Warsztat, czy to przydomowe czy firmowy to miejsce, gdzie przechowujemy zazwyczaj mnóstwo rzeczy. Przeszukiwanie stert przedmiotów czy pełnych kartonów nigdy nie jest łatwe ani przyjemne.
Dlatego meble do warsztatu powinny być zaprojektowane w sposób jak najbardziej funkcjonalny. Jeśli są one wyposażone w szafki czy szuflady to powinny być one łatwo dostępne, nie za duże i nie za małe. Dobrze aby szafki miały regulowaną wysokość półek. Pozwoli to dostosować je do wielkości przechowywanych w nich przedmiotów.
Przydatnym rozwiązaniem w meblach warsztatowych są wszelkiego rodzaju uchwyty czy haczyki pozwalające swobodnie rozwiesić narzędzia a jednocześnie mieć do nich łatwy dostęp.
Bardzo ważnym aspektem w przypadku mebli warsztatowych jest ich dobrze dobrana wysokość, szczególnie jeśli chodzi o blaty robocze. Również wysokość szafek i półek ma znaczenie. Trudno jest bowiem ściągać ciężkie przedmioty z dużej wysokości.
Jakość wykonania oraz trwałe materiały to podstawa
Meble warsztatowe muszą być trwałe. Są one bowiem narażone na uszkodzenia i urazy mechaniczne, znaczne obciążenia oraz kontakt z agresywnym środowiskiem oraz substancjami chemicznymi. To wszystko sprawia, że powinny być wykonane z materiałów jak najlepszej jakości.
Jednym z lepszych wyborów jeśli chodzi o materiał na meble warsztatowe jest stal ocynkowana lub stal malowana proszkowo. Stal jest materiałem o dużej wytrzymałości, co zapewni meblom trwałości i odpowiednią nośność. Pokrycie jej powłoką cynkową lub pomalowanie zagwarantuje natomiast odporność na korozję oraz estetyczny, przyjemny dla oka wygląd.
Inny materiałem, który dobrze sprawdzi się w warsztacie jest aluminium oraz jego stopy. Materiał ten również cechuje się sporą wytrzymałością. Jest również lżejszy do stali, co sprawia że wykonane z niego meble łatwiej przemieścić.
Wykończenia mebli warsztatowych powinny być natomiast wykonane z tworzyw sztucznych wysokiej jakości, które również muszą być odporne na uszkodzenia oraz działanie czynników agresywnych.
Jakie meble do warsztatu?
W skład zestawu, który przyda się w każdym warsztacie wchodzą szafy narzędziowe, różnej maści szafki, półki i regały a także stoły oraz wózki warsztatowe.
Stoły i wózki do warsztatu
Stół warsztatowy spotkać możemy w niemal każdym warsztacie. Zazwyczaj tego typu meble wyposażone są w szafki przeznaczone na narzędzia oraz inne drobne przedmioty. Stoły dostępne są w różnych wielkościach, co pozwala na ich swobodne dostosowanie do potrzeb danego warsztatu.
Elementem uzupełniającym do stołu może być wózek warsztatowy. Jest on przeznaczony do wygodne i szybkiego przemieszczania części i narzędzi. Może również służyć jako dodatkowa powierzchnia robocza. Podobnie jak stoły mogą być również wyposażone w różnego rodzaju półki oraz szafki przeznaczone do przechowywania narzędzi.
Szafki, półki i regały
Wszelkiego rodzaju półki i regały umożliwiają łatwy dostęp do przechowywanych na nich przedmiotów. Warto stosować je do składowania narzędzi czy komponentów, które używane są często i potrzebny jest do nich łatwy dostęp. Tego typu meble, głównie regały, są też zazwyczaj dość lekkie. Łatwo je więc przestawić jeśli zachodzi taka potrzeba.
Szafy warsztatowe
Szafy warsztatowe to szeroka kategoria mebli. Służą one do przechowywania narzędzi i części. I również można je znaleźć w każdym niemal warsztacie. W zależności od użytego do ich konstrukcji materiału mogą być ciężkie i masywne, o dużej nośności (stal) lub nieco lżejsze, ale o mniejszej nośności (aluminium).
Szczególnym przypadkiem szaf są szafy przeznaczone do dużych obciążeń. Tego typu szafy produkowane są z gatunków stali o podwyższonej wytrzymałości. Konstrukcja jest zazwyczaj spawana co nadaje im dużo większa wytrzymałość.
Jeśli zachodzi taka potrzeba szafy warsztatowe mogą być wykonane z materiałów zapewniających ochronę przed ogniem, wilgocią czy wahaniami temperatury. Te specjalnie wymagania związane są chociażby z przechowywaniem w nich odczynników chemicznych czy materiałów łatwopalnych.
Źródło: https://winkelman.pl