Drewniane żaluzje
5
(1)

Co sprawia, że drewniane żaluzje są tak wyjątkowe? Na jakiej zasadzie działają? Czy dobrze uzupełnią twoją przestrzeń i czy sprawdzą się w każdym wnętrzu? W tym artykule przyjrzymy się nie tylko cenie, ale także tajnikom tej klasycznej dekoracji okiennej, wyjaśniając wszystko, co musisz wiedzieć o drewnianych żaluzjach.

Co wpływa na cenę drewnianych żaluzji?

Żaluzje drewniane mogą być wykonane z prawdziwego drewna (lipowego, bambusowego) lub sztucznego odpowiednika, np. aluminium, PVC. Na końcową cenę wpływa m.in. rozmiar i zastosowane opcje. Nie można jednak jednoznacznie stwierdzić, że żaluzje z naturalnego drewna są drogie, ponieważ u wielu producentów oba rodzaje często występują w podobnych cenach.

Warto zwrócić uwagę na szczególne rozwiązania, np. niezależne mechanizmy podnoszenia i obracania dla obydwu części żaluzji (DUAL). Kiedy razi cię słońce, możesz zamknąć tylko jedną część, a przez drugą światło nadal będzie docierało do wnętrza. Takie rozwiązanie proponuje polski producent Clicky oferujący żaluzje drewniane, dając także dożywotnią gwarancję na swój mechanizm.

Drewniane żaluzje DUAL

Kupując żaluzje drewniane na wymiar, wybierasz model o pożądanej szerokości i długości, idealnie dopasowany do twojej ramy okiennej. Listwy są na ogół dostępne w przedziale od 25 mm do 65 mm szerokości. Im szersza listwa, tym większą powierzchnię okna zakrywa. Z drugiej strony im mniejsze okno, tym mniejsze powinny być lamele – w przeciwnym razie mogą niekorzystnie wpływać na ogólną estetykę okna, wizualnie go przeciążając. Warto pamiętać, że żaluzje drewniane z szeroką listwą będą miały również mniejszą wysokość stosu (ponieważ w żaluzji będzie mniej listew).

Drewniane rolety okienne a żaluzje – w czym tkwi różnica?

Różnica pomiędzy drewnianą roletą a żaluzjami drewnianymi tkwi w mechanizmie. Żaluzje są zbudowane z szeregu poziomych listewek (lameli), które są połączone ze sobą sznurkami. Listwy mogą unieść się całkowicie do góry w pozycji zablokowanej, odsłaniając pełny widok na zewnątrz. Co najistotniejsze w ich działaniu, po opuszczeniu drewniane listewki mogą się dowolnie obracać, wpuszczając tyle światła, ile chcemy lub też całkowicie zasłonić widok na zewnątrz.

Rolety z kolei działają na zupełnie innej zasadzie: rozwijają się z rury nawojowej za pomocą łańcuszka kulkowego, który obraca się po kole zębatym. Nie ma możliwości regulacji poziomu wpuszczanego do pomieszczenia światła, a jedynie częściowe zasłonięcie okna, np. opuszczając roletę do połowy. Możemy wprawdzie spotkać się z terminem „drewniane rolety na okna”, jednak odnosi się do rolet z naturalnych materiałów, najczęściej z cienkich patyków lub bambusowych listewek. Jak w przypadku wszystkich rolet – „rolują” w górę i w dół, nie zaś wokół własnej osi jak żaluzje. 

Żaluzje drewniane
Żaluzje drewniane – przykładowa aranżacja

Drewniane żaluzje – podsumowanie

Wybierając żaluzje do domu lub mieszkania, należy wziąć pod uwagę budżet i lokalizację okien. Żaluzje drewniane z reguły należą do droższych rozwiązań, jednak płacimy także za jakość, długowieczność i ponadczasowość. Nie sprawdzą się jednak w każdych wnętrzach – przykładowo jeśli planujesz umieszczenie żaluzji w łazience, w której okno jest narażone na stałe zachlapania, lepszą alternatywą mogą okazać się żaluzje drewnopodobne. Będą z całą pewnością mniej narażone na potencjalne uszkodzenia przez wilgoć i wodę.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 1

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here