domifikacje-wp-07-remont-lazienki-z-farba-do-plytek-2
0
()

Nowa aranżacja łazienki bez wymiany glazury

Urządzając łazienkę, wybieramy produkty, które mają posłużyć nam przez wiele lat. Dlatego z taką starannością dobieramy odpowiednie płytki podłogowe i ścienne – mamy świadomość, że będą zdobiły nasza przestrzeń bardzo długo. Jednak z czasem nawet najpiękniejsze kafle mogą nam się po prostu znudzić, a chęć zmiany aranżacji łazienki będzie nam dokuczała za każdym razem, gdy będziemy z niej korzystać. Teraz mamy możliwość całkowitej zmiany aranżacji łazienki bez potrzeby zrywania starej glazury – dają nam ją farby do płytek.

Farby do płytek – zalety

Gdy płytki ułożone na ścianach i posadzce są w dobrym stanie, możemy przy małym nakładzie czasu i kosztów zmienić ich wygląd. W tym celu sięgnijmy po jedną z licznych farb przeznaczonych do malowania glazury.

Produkty takie cechują się przede wszystkim bardzo dobrą przyczepnością do gładkich powierzchni, jakimi wyróżnia się glazura i terakota. Niektóre są uniwersalne – można malować nimi zarówno podłogi, jak i ściany – ale znajdziemy też środki przeznaczone do każdej z tych powierzchni. Farby renowacyjne wyróżniają się też bardzo dobrym kryciem, a wybrane z nich producenci zalecają stosować nawet bez potrzeby wcześniejszego użycia podkładu. Dostępne są także w wielu różnych kolorach, co daje nam szerokie możliwości aranżacyjne.

Pomalowanym taką farbą płytkom nie szkodzi woda, a ich powierzchnia pozostanie łatwa w czyszczeniu – nie będziemy mieli problemu z ich myciem, gdyż powłoka farby nie ulega uszkodzeniu w kontakcie z detergentami.

Jeszcze jedną zaletą płynącą z zastosowania farby renowacyjnej do płytek jest możliwość przeprowadzenia remontu własnymi siłami oraz niskim kosztem – o wiele niższym, niż w przypadku wymiany całej glazury. Dzięki temu oszczędności możemy przeznaczyć na nowe elementy wyposażenia łazienki, np. armaturę lub szafki, które uzupełnią nową aranżację.

  Budowanie domu z myślą o naturze

Remont łazienki – malowanie płytek

Malowanie płytek łazienkowych wymaga przede wszystkim nieco wolnego czasu i dokładności. Aby osiągnąć zamierzony efekt, nie można pominąć ważnego etapu, jakim jest przygotowanie kafelków do nałożenia na nie nowej powłoki. Obejmuje ono przede wszystkim ich umycie i odtłuszczenie. W niektórych wypadkach zaleca się także delikatne zmatowienie płytek papierem ściernym, a następnie zagruntowanie ich odpowiednim preparatem.

Po dokładnym wymieszaniu farby renowacyjnej nakładamy ją na płytki, zwracając uwagę na to, by pokryć nią także fugi. Zwykle preparat taki aplikujemy w dwóch warstwach, nakładając drugą dopiero po wyschnięciu pierwszej.

Należy przy tym pamiętać, że farba do glazury zyskuje swoje pełne właściwości dopiero kilku tygodniach od aplikacji. Do tego czasu należy więc unikać nadmiernej eksploatacji malowanej powierzchni oraz jej czyszczenia. O tym, jak i o innych zasadach użycia konkretnego produktu, informuje jego producent w ulotce.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena / 5. Ilość ocen:

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here