jak-zbudowac-skalniak
0
()

Przykładem jest skalniak. Zazwyczaj jest to część ogrodu skalnego w sąsiedztwie oczka wodnego, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby był on jedyną i główną ozdobą ogrodu. Odpowiednio wyeksponowane rośliny i kamienie będą tworzyły ciekawy krajobraz w każdym ogrodzie.

Skalniak

Skalniak z natury jest nieregularny i pokryty niską roślinnością. Na początek warto zrobić prosty szkic. Ułatwi to zarówno proces tworzenia, jak i zakupy. Dobrze jest zaplanować gatunki roślin i  ich rozmieszczenie. A przede wszystkim umiejscowienie skalniaka, aby nie kolidował z praktycznym użytkowaniem ogrodu. Skalniak projektuje się zazwyczaj w pobliżu altan, tarasów lub przy murach i ogrodzeniach. Jego budowę najlepiej zaplanować na wiosnę lub lato.

Jednym z wyznaczników lokalizacji skalniaka powinno być nasłonecznienie. Rośliny, które będą rosły pośród skał powinny mieć dostęp do dużej ilości słońca. Jeśli jednak nie ma takiej możliwości, to do zacienionej lokalizacji należy dobrać rośliny, które przetrwają nawet przy braku odpowiedniego nasłonecznienia. Skalniak powinien być zbudowany z dala od drzew. Inaczej będzie tworzyły cień oraz zabierał wodę roślinom.

Z czego musi składać się skalniak?

  1. Podkład przepuszczalny, który będzie utrzymywał kompozycję, niczym fundament. Jest to element, którego nie widać, np. żwir, cegły, beton.
  2. Folia kubełkowa, która ochroni przed wilgocią.
  3. Warstwa ziemi, która na początku została wykopana.
  4. Ziemia dopasowana do wybranej roślinności.
  5. Kamienie, które będą ozdobą skalniaka. Można je wybrać według uznania, względem innych elementów domu lub dopasować do roślin.
  6. Kora drzewna dla ozdoby.

Skalniak można stworzyć z wykorzystaniem: piaskowca, wapienia, granitu, bazaltu. Kamienie mogą być różne, jak różna może być koncepcja. Efektowne są kamienie większe, satynowe o różnych kształtach, przebarwieniach i odcieniach. Warto również używać kamieni o ostrych krawędziach dla uzyskania bardziej naturalnego efektu. Ciekawym urozmaiceniem będzie wykorzystanie starych pni i konarów drzew.

  Basen ogrodowy – idealny na gorące dni

Podczas tworzenia nasypu i wzniesienia, należy regularnie podlewać każdą kolejną warstwę z ziemią i kamieniami. Gdy ziemia osiądzie należy rozpocząć sadzenie roślin. Rośliny powinny być ściśle dobrane do warunków atmosferycznych i podłoża.

Najpopularniejsze rośliny na skalniak:

  • dzwonek
  • rojnik
  • stokrotka pospolita
  • floks
  • ułudka wiosenna
  • bergenia sercolistna
  • gęsiówka kaukaska
  • karłowe iglaki
  • ubiorek wiecznie zielony
  • żagwin ogrodowy

Osoby, które marzą, aby mieć skalniak w ogrodzie powinny zadziałać wyobraźnią. Przemyśleć ułożenie, rośliny, kolory oraz kształty. Można sobie pozwolić na dowolność, bo skalniak nie musi być dokładnym odwzorowaniem wysokogórskiego krajobrazu. To Twój ogród, więc zaaranżuj go tak jak Ci się podoba. Może Ci się do tego przydać sprzęt ogrodniczy, który kupisz na tomex-ogrody.pl.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena / 5. Ilość ocen:

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here